Її хочуть тримати біля себе

Олег Зарубінський, в. о. голови комітету з питань Європейської інтеграції Верховної Ради: “Якщо Росія використовуватиме свої можливості як члена “вісімки” для тиску на Україну, то буде супротив з боку інших країн”

Зрозуміло, що ні за економічним виміром, ні за соціальним виміром, врешті-решт навіть за військовим виміром Росія не відповідає стандартам “великої вісімки”. Ми ж прекрасно розуміємо, що сьогодні все більше значення мають нові покоління зброї, а Російській Федерації витрати на неї не по кишені. Є серйозні претензії, відверто кажучи, з боку багатьох країн з приводу передбачуваності та прогнозованості російської політики. Але знаєте, як ставляться ось ці сім країн-членів “великої вісімки” до Росії? Вони кажуть, що хай краще вона буде при нас, щоб ми могли хоча б знати, що там планується.

Але оскільки Російська Федерація є великою ядерною державою, тож її хочуть тримати біля себе і дивитися, що вона робить. Безумовно, нафтогазові запаси Російської Федерації також стали факторами прийому її до “великої вісімки”. Енергоресурси, від яких значною мірою залежить Європа, були важливими при прийнятті рішення про вступ. Європейці, безумовно, хочуть, щоб ця країна була поруч, щоб можна було на неї впливати, щоб її поведінка була більш прогнозованою. Якщо говорити про те, що членство Росії може якось зашкодити її неоімперським амбіціям, то я не думаю, що це їй якось зашкодить в цьому плані. Росія позиціонує себе лідером пострадянського простору, і останні події в економічній царині, в торгівельній царині підтверджують, що від своєї стратегії взаємин із колишніми радянськими республіками Росія не хоче відмовлятися. Це є частиною стратегії домінування на цьому просторі. Це може подобатися чи ні, але це є частиною зовнішньої стратегії Росії.

Я думаю, що Російська Федерація не програє від членства у “вісімці”, вона зможе скористатися в моральному плані і, можливо, в економічному плані – це точно, скористаються.

Також я не думаю, що Росія зможе якось впливати через механізми “великої вісімки” на стосунки України та НАТО. Там є така країна, як Сполучені Штати Америки – вони вміють з Росією працювати і знають, чого можна від неї чекати.

Скажу так: Росія не є ключовим гравцем “великої вісімки”. Там є Сполучені Штати, там є потужні європейські країни, там є Японія. Зрозуміло, що якщо Росіє намагатиметься використати свої можливості як члена “вісімки” для тиску на Україну, то певна противага буде з боку інших країн, оскільки вони хотіли б, щоб баланс був всюди, в тому числі і на наших теренах. То ж я не думаю, що матимемо якісь антиукраїнські моменти. Хоча, можливо, якісь спроби використати становище будуть.