За будівництвом потрібно посилити контроль

У ситуації, яку створили функціонери з групи інвестиційно-будівельних компаній “Еліта-центр”, міг опинитися фактично кожен громадянин України. Реагувати на цей випадок, безумовно, треба. І у юристів, крім власне політичних лозунгів і заяв, є чіткий план д

Щодо їх затримання ведеться певна робота відповідними правоохоронними органами. Але ж я хочу звернути увагу на те, що в парі із шахраями, як це не прикро визнавати, працювала міська адміністрація. Київська міська влада – це орган, який має контролювати міське будівництво. Державна архітектурна будівельна комісія та Управління капітального будівництва є тими органами, які безперервно контролюють будівництво в місті Києві. Забудовник, отримавши свою ділянку, має звітувати про кожний етап своєї роботи до самого завершення будівництва. Зараз можна стверджувати, що стосовно компаній групи “Еліта-центр” такий контроль не проводився, або проводився в не належній мірі. Відповідно виникає питання щодо юридичної відповідальності як шахраїв від будівництва, так і шахраїв від міської влади. Безумовно, люди неодноразово зверталися до міської влади з питаннями щодо роз’яснень цієї проблеми, і ніколи не отримували потрібних відповідей.

Щодо будинку, який будувався за адресою Шмідта 34/42, то треба зазначити, що ще в березні 2004 року міською владою приймалося рішення про посилення контролю за його будівництвом. Здійснення цього контролю було покладено на комісію з питань власності Київської міської ради. Тому, якщо ми говоримо про цивільну відповідальність, то позов, який буде підготовлений, буде передбачати відповідальність як шахраїв, так і міської адміністрації, яка не проконтролювала процес будівництва. Причому остання має нести відповідальність на рівні з тими шахраями, які вкрали у людей гроші. Також слід згадати про те, що наше законодавство це дозволяє, і я впевнений, що суд розгляне і винесе відповідне рішення з позову щодо державних чиновників, які відповідали за цей об’єкт і залишили його безконтрольним. Тут мова може йти про халатність, недбалість, яка призвела до дуже суттєвих негативних наслідків для великої кількості людей.

Говорячи про міську владу і про її безвідповідальність, слід знову-таки згадати й про нашу верховну владу, оскільки державні органи в особі Держаної податкової адміністрації та Національного банку України також мали слідкувати за обігом коштів. Вкрасти таку суму коштів та ще перевести за кордон за умови сумлінної роботи відповідних органів – неможливо.

Що ж треба зробити? Зрозуміло, що сьогодні українське законодавство має багато проріх, якими і користуються шахраї. Отже, в першу чергу слід створити орган контролю, який буде на держаному рівні реєструвати ф`ючерні продажі квартир і будь-якої іншої нерухомості. Таким чином, людина, що буде збиратися купувати квартиру у новому будинку, зможе переглядати цей реєстр та пересвідчуватися у законності її будівництва та всіх прав власності, що пов’язані з цією нерухомістю. Доступ до цього реєстру повинні також мати кредитори та всі зацікавлені особи. Ще одним необхідним кроком є введення обов’язкового страхування щодо будівництва. Страховики також мають брати на себе ризик і нести відповідальність у подібних прикрих випадках.