Эксклюзив

Якщо ми подолаємо корупцію в освіті, то побачимо в Україні вибух таланту у наступному десятилітті, — Адріан Сливоцький

24 ноября 2014, 16:44
Увеличить размер шрифта Увеличить размер шрифта

Чотири речі, які мають зробити українці, щоб стати успішними, та чотири країни, досвід яких потрібно досліджувати нашому уряду, від Адріана Сливоцького, одного з учасників списку топ-50 бізнес-мислителів світу

Якщо ми подолаємо корупцію в освіті, то побачимо в Україні вибух таланту у наступному десятилітті, — Адріан Сливоцький | Общество | Дело Увеличить картинку

Адріан Сливоцький — єдиний виходець з України, який увійшов до списку топ-50 бізнес-мислителів світу і топ-25 бізнес-консультантів. Він консультує компанії зі списку Fortune 500. Досліджуючи причини їхнього успіху, він пропонує підприємцям застосовувати ці підходи у своїх компаніях. Адріан Сливоцький вірить, що Україна стане могутньою державою, коли тут народяться хоча б три глобальні потужні світові бренди. Про бізнес-концепції, які можна застосувати у сфері державного управління, що є ключовим у зміні світогляду українців бізнес-консультант розповів для Delo.ua

Під час одного зі своїх виступів у Львівській бізнес-школі ви розповідали про те, як еволюціонував бренд України з 2000 року. Що для нас означає ця еволюція?

Ще 14 років тому бренд України у світі (зокрема у Нью-Йорку, де я працюю) асоціювався з поняттями "антисеміти", "фашисти", "погромники", ще Україну упізнавали за Кличком, Шевченком та Чорнобилем.

2014 рік — Україна однозначно асоціювалась зі словом Майдан. Що означає Майдан у розумінні клієнтів? Це революція свободи, демократії. Більшість компаній були б щасливі бачити, що їхній бренд еволюціонував за такий короткий час. Хоча нас досі асоціюють у світі з корупцією та війною. Яким буде бренд України 2020, залежить від того, як добре ми будемо працювати.

Ми часто говоримо, що ми, українці, талановитий народ, і так насправді є. Але для успіху одного таланту замало. Якщо людині бракує бажання, плану дій, дисципліни, щоб стати найкращим у своїй галузі, тоді вона не зможе стати успішною завдяки лише власному талантові. Кожен повинен запитати себе: як я повинен працювати над собою (незалежно від того, чи я підприємець, чи вчитель, чи співак, чи політик), щоб стати найкращим у світі у своїй ділянці? Навіщо мені це потрібно? Не через те, що я хочу бути відомим. А тому, що це найкраще для моїх покупців, слухачів, для тих, для кого я працюю. Така зміна ментальності — робота над тим, аби стати найкращим для свого споживача — відбувається уже сьогодні у тих компаніях, які отримують першість на ринку, і ця дійсність є досить сувора. Щоб бути першим у своїй ділянці, потрібен характер і важка праця. Але в результаті ви і ваш клієнт отримаєте колосальне задоволення. Щоб зрозуміти наслідки такого підходу — підіть на концерт відомого піаніста, але під час виступу не дивіться на зірку, а погляньте на вирази облич людей у залі, і тоді ви зрозумієте, що я маю на увазі.

Ви, як бізнес-консультант, пропонуєте підприємцям застосовувати певні бізнес-моделі для досягнення успіху у своїй справі. Підходи яких країн ви б порадили застосувати Україні для втілення реформ?

Майже трафаретно можна накладати Сінгапур. Урядування у Сінгапурі є, мабуть, чи не найкращим у світі. Це набагато менша держава, ніж Україна, але серйозність з якою урядові керівники ставляться до своїх обов'язків, до своїх громадян, — цього може навчитися кожен. Сінгапур як держава є взірцем навіть для багатьох корпорацій щодо раціонального ведення бізнесу.

Варто також вивчити Японію 60-70-х років (тепер там дещо інша ситуація). Саме тоді у Японії, в міністерстві міжнародної торгівлі і індустрії зародився високий стандарт поведінки. Не менш цікавим є Китай. Я не рекомендую застосовувати цей приклад, але його варто знати, що в Китаї були економічні керівники-бюрократи, які 80-90-х роках знайшли рівновагу між авторитарним режимом і підприємливою снагою. Вони створили економічне диво за 30 років. Якби я займався управлінням (governance), зокрема економічним, то я б старався зрозуміти, як вони це зробили.

Приклади, які слід краще вивчити, — це окремі бізнесові підгрупи. Варто подивитися як працює німецька бізнес-спільнота, особливо ті компанії, які називаються "мідл штат". Вони не є великими (їхні обороти становлять до 2-х мільярдів євро), але вони є глобальними, високотехнологічними. У цих компаній можна повчитися ставленню до працівників, етичного ведення політики, довготермінової траєкторії планування. Тут думають про прибуток не лише на користь інвесторів, а й на користь працівників.

Не менш цікавою є бізнес-спільнота у Мілані — це середнього масштабу підприємства, що займаються тканинами, вовною, шкірою, дизайном. Таких компаній є сотні, вони знають один одного, співпрацюють і творять унікальну і дуже динамічну економічну одиницю в Італії.

Чи не найкращим прикладом, над яким ми повинні замислитися, є маленький клаптик землі у Каліфорнії під назвою Силіконова долина. Це справжній двигун американської економіки (можливо і світової), якщо підрахувати додану вартість їхнього товару та їхніх програм, а внесок у життя людей від діяльності Силіконової долини — ще у рази більше. Оці спільноти — у Мілані, Німеччині, Силіконова долина — унікальні тим, як вони притягують талановитих людей з цілого світу, як вони себе взаємно стимулюють і як вони створили іншу структуру понять і очікувань. Тут талановиті люди мають кращі можливості для саморозвитку.

Після Майдану ми думали, що зміни невідворотні, і що реформи будуть відбуватися набагато швидше. Тепер ми бачимо, що критична маса людей, які змінилися, ще не є надто впливовою у суспільстві. З чого могла б починається зміна світогляду в Україні?

Можливо, це прозвучить, дуже просто, навіть недоречно (я про це говорю багато років): перш за все, кожен українець повинен вивчити англійську мову. Якщо кожен українець буде досконало володіти англійською мовою, то кожен українець почне по-іншому думати. Бо матиме відкрите вікно до цілого світу і до думок інших людей, і не лише у Європі, США, а й в Індії, Японії, Китаї. Знання англійської дозволяє формувати світогляд, який сягає далеко поза Україну.

Друга річ, яка зараз дуже важлива для України, подолати корупцію. Для цього саме тепер є дуже добра нагода. Найважливіше викорінити корупцію зі шкіл та університетів. Якщо це зміниться — ми побачимо вибух таланту у наступному десятилітті.

Третє — здоровий розвиток підприємництва, зокрема у співпраці з закордонними партнерами. Якісна робота — це найважливіший показник вашої конкурентоспроможності на міжнародному ринку. Якщо українські компанії будуть співпрацювати з міжнародними партнерами, це змінить їхні погляди і підходи до ведення бізнесу. В Україні уже є такі підприємства, і їх більше, ніж ми думаємо. Але, водночас, їх замало, аби зрушити сегменти і мотивувати інших до переосмислення власного бачення і можливостей. Якщо зрушення станеться, то бізнес може відіграти колосальну роль у зміні суспільства. Чому? Тому що велике джерело незадоволення у суспільстві — це економічна нестабільність і брак можливостей працювати у компанії, яка спонукає мене працювати краще і дозволяє мені почуватися гідним та гордим, що я належу до цієї організації. Бізнес може найшвидше покращити добробут людей.

Ще одна річ — високоякісна вільна преса, якої колись у світі існувало набагато більше, аніж сьогодні. Вільна і якісна преса може змінити риторику в країні, може бути світлом, що допоможе викорінювати корупцію. Якісна і вільна преса — це показник здоров'я у суспільстві.

І останнє, що я додав би — покращити зв'язки із закордоном. По-перше, у секторі бізнесу (українські підприємці мають виходити на глобальний ринок), по-друге, співпраця між освітніми закладами: українські ВНЗ повинні налагодити зв'язки з університетами в Європі, США, Шанхаї. Така співпраця має дати більше точок дотику з друзями, колегами, урядовими керівниками. І чим більше ми побачимо альтернатив, тим кращу альтернативу ми виробимо для себе. Дуже небезпечно жити у замкненому суспільстві (це стосується не лише країни, а й бізнесу). Одна з причин, чому ІВМ зіткнулися з великою проблемою у 80-х роках, була та, що вони працювали доволі закрито. Чим більше ми можемо відкрити себе і налагодили співпрацю (не важливо у якій галузі: мистецтво, бізнес, урядування), тим більше зможемо змінювати світогляд людей.

Автор: розмову вела Вероніка Саврук

По материалам: "Дело"
Раздел: >
Теги: маркетинг, маркетинг и медиа, кабмин, стратегия, образование, бизнес-образование

Главные новости от delo.ua
Поздравляем! Вы подписались на рассылку от delo.ua
Якщо ми подолаємо корупцію в освіті, то побачимо в Україні вибух таланту у наступному десятилітті, — Адріан Сливоцький | Общество | Дело
Комментарии Facebook
Комментарии
Вход

Если у Вас до сих пор нет аккаунта на Дело - зарегистрируйтесь

Мнения
Курсы валют
покупка продажа НБУ
USD USD 25.85 26.05 25.6
EUR EUR 27.95 28.45 27.83
RUB RUB 0.39 0.42 0.41
Цены на топливо
ДТ СПБТ
Донецкая область 20.06 12.01
Киевская область 20.19 11.35
Львовская область 19.88 11.52
Популярные теги
3G
web-T::CMS. Проверенные решения Хостинг-партнер
Хостинг сайтов - MiroHost
© 2005-2016 Ekonomika Communication Hub.
Все права защищены
Тел.: 044 585 58 91/92
Узнай, как перепечатывать новости, и смело используй материалы из новостной ленты портала Delo.ua

— Материалы, которые отмечены этим знаком, публикуются на правах рекламы. За содержание рекламы ответственность несут рекламодатели.