Эксклюзив

Податкове Євангеліє від доктора Артура Лаффера

15 марта 2016, 15:06
Увеличить размер шрифта Увеличить размер шрифта

Рецепт успішної податкової реформи від людини, яка доклала зусиль до відновлення економіки Чилі, успішного періоду в розвитку економіки США та реанімації британської економіки

Українська економіка є цікавою для Європи. Звісно, не настільки, щоб інвестори вже сьогодні бігли сюди та вкладали мільярди доларів та євро, але країна знаходиться в полі зору транснаціональних компаній, банків та бізнесменів. Вони мають певне уявлення про наші проблеми і очікують, коли ж українці їх вирішать.

Зокрема, темою, яка викликає серйозне зацікавлення іноземного капіталу, є податкова реформа в Україні. Іноземці чули про наші "податкові війни", але не дуже розуміють їхню сутність та причини.

Нещодавно в Лондоні навіть пройшов круглий стіл стосовно реформування податкової системи в Україні. Хочу поділитися деякими деталями та роздумами і підбити підсумки заходу.

Ось як акуратно про наші "податкові війни" сказали організатори заходу: "Після чисельних дискусій щодо кардинальних змін податкової реформи України 24 грудня 2015 в українському парламенті був прийнятий закон про внесення змін до Податкового кодексу. Чи реформована податкова система має бути ближче до запропонованого МВФ варіанту чи ні — залишається питанням для дебатів. Головне питання — чи нова система буде збалансованою з точки зору інтересів країни та бізнесу".

"Зіркою" круглого столу був видатний американський економіст, податковий ґуру та автор-винахідник однойменної кривої доктор Артур Лаффер (крива, яка відображає залежність між податковими надходженнями і динамікою податкових ставок. Концепція передбачає визначення оптимального рівня ставок для досягнення максимальних податкових надходжень — ред.). Він один з "chicago boys" — команди, яка провела успішні ліберальні реформи та підняла економіку Чилі при Піночеті. Також пан Лаффер був у числі ключових авторів "рейганоміки" — дуже успішного періоду розвитку економіки США. Не обійшлася без нього і легендарна Марґарет Тетчер при реанімації британської економіки.

Пану Артуру наразі 75 років, але його активність, наполегливість та впевненість у своїх переконаннях вражає і захоплює. Цей економіст має причини такої "passion", або пристрасності. Адже Лаффер не є просто кабінетним науковцем, теоретиком-макроекономістом. Він неодноразово відчував, як реалізація його ідей давала позитивні і нерідко вражаючі результати.

Пан Лаффер з десяток разів повторив свій традиційний податковий рецепт — я би навіть назвав його Євангелієм від Лаффера:

1. Низькі податки.

2. Широка податкова база.

3. Пласка ставка податків.

Англійською це Євангеліє звучить так: "A low rate, broad-based, flat tax".
Також ще 2 додаткові умови для зростання економіки: скорочення державних витрат та мінімальне регулювання.

Не хочу вдаватися в теоретичні суперечки з прихильниками інших економічних шкіл, зокрема з кейнсіанцями. Лише зауважу, що ідеї доктора Лаффера працюють в пострадянській економіці і у Східній Європі.

Запам"яталась одна дуже проста думка пана Артура про адміністрування податків, яку в Україні не поділяють ні працівники Державної фіскальної служби, ні співробітники Мінфіну, ні його очільниця:

"Держава повинна любити і оберігати платників податків, адже ці особи платять їй (державі) свої гроші!"

Згадаймо про "маски-шоу" податкової міліції, фактичну безкарність податківців за умисні порушення, тисячі щорічно відкритих кримінальних проваджень проти бізнесменів, які нічим не закінчуються...

В перерві круглого столу в кулуарах відбулося найцікавіше. У невеличкому колі українців д-р Лаффер запропонував модель податкової системи, яку він би впровадив на місці нашої влади. Мабуть, не дуже коректно було б оприлюднювати приватну бесіду. Але скажу, що податку на корпоративний прибуток у цій моделі зовсім не було!

У другій частині круглого столу Тетяна Острікова, член Комітету ВРУ з податкової та митної політики, пояснила присутнім 2 варіанти розвитку податкової системи — поступові повільні зміни чи одномоментна кардинальна реформа. І доктор Лаффер відзначив, що немає сенсу поетапно зменшувати ставки податків. Адже для платника податків краще буде не заплатити сьогодні нічого, а потім заплатити менше, що призведе до більшого скорочення надходжень до бюджету, ніж при одномоментному суттєвому зменшенні ставок.

Проте в цілому, як зазначив сам Лаффер, розмова з українцями переконала його, що ще рано класти квіти до могили податкової реформи. Більш того, Артур Лаффер сказав, що хоче приїхати в Україну для надання допомоги.

Автор: Тарас Козак Тарас
Козак
основатель и президент Инвестиционной Группы "Универ"

По материалам: "Дело"
Раздел: >
Теги: налоги, налоговая реформа

Главные новости от delo.ua
Поздравляем! Вы подписались на рассылку от delo.ua
Податкове Євангеліє від доктора Артура Лаффера | Экономика | Дело
Комментарии Facebook
Комментарии
Вход

Если у Вас до сих пор нет аккаунта на Дело - зарегистрируйтесь

Мнения
Курсы валют
покупка продажа НБУ
USD USD 25.9 26.1 25.53
EUR EUR 28 28.5 27.9
RUB RUB 0.39 0.42 0.41
Цены на топливо
ДТ СПБТ
Донецкая область 21.1 12.66
Киевская область 20.61 11.5
Львовская область 20.41 11.66
Популярные теги
3G
web-T::CMS. Проверенные решения Хостинг-партнер
Хостинг сайтов - MiroHost
© 2005-2016 Ekonomika Communication Hub.
Все права защищены
Тел.: 044 585 58 91/92
Узнай, как перепечатывать новости, и смело используй материалы из новостной ленты портала Delo.ua

— Материалы, которые отмечены этим знаком, публикуются на правах рекламы. За содержание рекламы ответственность несут рекламодатели.