Журналістів масово кидатимуть за грати на 12 років?

12 січня Верховна Рада проголосувала за Закон “Про внесення змін до Кримінального, Кримінально-процесуального кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо захисту особистих прав і свобод людини і громадянина”. Закон запроваджу

Там не було раніше кримінальної відповідності, лише обмеження волі, але без ізоляції від суспільства, тепер введено і кримінальну відповідальність у формі позбавлення волі до трьох років, а також в ч. 2 ст. 182 додали норму, що передбачає позбавлення волі до 12 років. Це взагалі нонсенс, бо такі введення йдуть у розріз з принципами кримінального права стосовно призначення покарання, оскільки суспільна небезпека від втручання в приватне життя не є аж такою великою, щоб кваліфікувати цей злочин як особливо тяжкий. Нагадую, термін ув’язнення більше 10 років дається за особливо тяжкі злочини, як то вбивство чи зґвалтування.

Невідомо, що спонукало народних обранців до голосування за такі зміни, але я припускаю, що депутати керувались формулюванням, внесеним в ч. 2, ст. 182: “втручання в приватне життя з використанням технічних засобів для негласного зняття, знищення, перекручення інформації”, в іншій статті також було внесене саме таке формулювання. Я припускаю, що депутати намагались запобігти використанню цих засобів “негласного” отримання інформації, простіше кажучи, жучків. Але все одно тут немає такої великої суспільної небезпеки, щоб давати аж 12 років. Власне, це лише Верховна Рада прийняла закон, і я сподіваюсь, що його не підпише президент України. Окрім того, за цими нововведеннями був негативний висновок Головного науково-експертного управління Ради, юридичного управління, і народний депутат Василь Онопенко, голова Комітету з правової політики, теж вносив постанову про неприйнятність таких змін. Я думаю, що президент такий закон не підпише, бо він, по суті, нічого нового не вносить. І раніше було покарання за втручання в приватне життя з використанням негласних засобів отримання інформації, лише по інших статтях, зокрема ст. 182, 359. Тепер це все буде проходити лише по ст. 182, а самі зміни полягають тільки в тому, що ввели покарання до 12 років позбавлення волі.

Я не можу говорити, що такі зміни внесені свідомо, з метою залякування журналістів, але як спосіб самоцензури такі зміни спрацюють цілком ймовірно. Також я не пригадую, щоб в інших країнах зустрічалися настільки жорсткі покарання за втручання в приватне життя. У нас теж колись було кримінальне покарання за образу чи наклеп, але при прийнятті нового Кримінального кодексу таку статтю вже не включили за недоцільністю. Було вирішено передати такі справи в цивільний суд для вирішення спору в цивільно-правовому порядку.