Менша ціна збільшує вразливість України

Підвищення цін на газ буде мати значний вплив на економіку України. Але в Україні є багато міцних елементів економіки, які можуть допомогти уряду відповісти на виклики часу. Серед резервів економіки - низький державний борг, гарна політика фіскального мен
Забезпечте стрімке зростання та масштабування компанії у 2024-му! Отримайте алгоритм дій на Business Wisdom Summit.
10 квітня управлінці Арсенал Страхування, Uklon, TERWIN, Епіцентр та інших великих компаній поділяться перевіреними бізнес-рішеннями, які сприяють розвитку бізнесу під час війни.
Забронировать участие

Окрім того, фіскальний дефіцит складатиме від 4 до 4,5% ВВП, якщо уряд не зробить цілий ряд запобіжних заходів. Зазнає змін і платіжний баланс. Але це може зменшити значними валютними резервами, досить малим боргом, тим, що Україна виконує свої міжнародні зобов’язання. Наразі рано спрогнозувати показники інфляції через те, що роздрібна ціна на газ ще не оприлюднена. Немає інформації стосовно монетарної політики.

Наші рекомендацій наступні. По-перше, Україна повинна переходити до ринкових цін на енергоносії. Різниця між ринковими і колишніми цінами була дуже велика. Навіть зараз ця різниця велика. Однак ми підтримуємо уряд України в тому, що ліквідація цієї різниці має відбуватися поступово. По-друге, ми вважаємо, що треба провести всеохоплюючу програму реформ в енергетичному секторі. І збільшення цін на газ підкреслює необхідність проведення цих реформ. По-третє, ми вважаємо, що високі стандарти прозорості корпоративного управління треба привнести у всі аспекти енергетичного сектору, включаючи газовий. Ми рекомендували такі заходи, які передбачені Планом дій Україна - ЄС - нові закони про банківську справу, про корпоративне управління, що привнесе прозорість у ці види діяльності. На нашу думку, важливо, щоб громадськість знала стосовно всіх угод про газ і власність усіх економічних підприємств, які задіяні у цій сфері. Ми з цього приводу будемо робити цілий ряд спеціальних рекомендацій.

Енергетична сфера є дуже динамічною. Уряді повинен мати план, який би передбачав ці зміни, а не реагував на них.

Ми вважаємо, що збільшення ціни на газ буде мати вплив на незаможних людей. І треба вже зараз думати про те, якими будуть ці впливи, треба думати про відповідь на цей вплив. Треба готувати програми соціальної допомоги стосовно підтримки бідних. Аналізувати їх ефективність, та чи може держава їх собі дозволити.

Тобто наші рекомендації по сприянню вирішення проблеми полягають у наступному: перейти поступово до ринкових цін, реформа в енергетичному секторі, підвищення прозорості у всіх аспектах енергетичного сектору та планування стосовно захисту вразливих груп населення. Ми розуміємо певну непевність цифр газової угоди. Але наші прогнози базуються на теперішніх цифрах, а якщо цифри змінять, то і прогнози зміняться.

Щодо фінансової позиції “Нафтогазу” і “Газпрому” у зв’язку з підписаної угоди. Ми маємо $1,6 млрд., що підуть з України до підприємства в Росію. У нас є непевність, хто буде платити ці $1,6 млрд. Це буде “Нафтогаз”, бюджет, споживачі? Це питання ще не вирішене. І в залежності від того, яка буде відповідь, ми матимемо ясність стосовно фінансової позиції “Нафтогазу”.

Я думаю, що можливе більше зростання економіки України. Можливо, після виборів ситуація покращиться. Міністр Яценюк сказав, що якщо Україна стане членом СОТ, якщо проведе потрібні реформи, то буде зростання значніше. Але поки що ці реформи ще не відбулися. І зараз важко сказати, що вони відбудуться найближчим часом.

Багато хто звертає увагу на те, що ціни на газ збільшилися до $95. Але треба пам’ятати, що нова ціна - це половина ринкової ціни, яку платять сусіди України. Тобто Україна все ще субсидується. Це є стратегічна уразливість для будь-якої країни. Ми сподіваємося, що Україна перейде до ринкової ціни. Треба пам’ятати, що Україна є настільки вразливою, наскільки ціна на газ є нижче ринкової ціни. Треба рухатися вперед. Це забере час. Але проблеми треба вирішувати вже сьогодні. Не через три місяці, рік чи п’ять років. Ці реформи треба було зробити давно. Багато хто давно передбачав, що криза із підвищенням ціни на газ станеться, треба було до цього готуватися. Зараз треба реагувати швидко.