Аграрії сподіваються на дотації

Аграрії не засіяли десь 1,5 млн. га восени минулого року через засуху і втратили частину посівів взимку. Оцінки того, скільки втратили взимку, різняться. Міністерство аграрної політики каже, що пересівати доведеться 12% площ, а Міністерство з надзвичайних
Мы продолжаем сражаться с оккупантом на информационном фронте, предоставляя исключительно проверенную информацию и аналитику.
Война лишила нас возможности зарабатывать, просим Вашей поддержки.
Поддержать delo.ua

Таким чином, пересівати у середньому доведеться 1 млн. га посівних. А з урахуванням недосіяних площ восени в цілому хліборобам доведеться обсіяти 2,5 млн. га. Найбільше постраждали від січневих морозів ріпак, ячмінь, дещо менше пшениця.

Фінансове становище сільськогосподарських підприємств досить скрутне. Все зводиться до еконо-мічної віддачі від ведення сільськогосподарського виробництва. Ефективні господарства, які змогли мінімізувати собівартість, зможуть нормально відсіятися. Тим господарствам, які слабші, зробити це буде важче. А на додаток — якщо в них були якісь втрати через посуху восени чи через морози взимку, ситуація у таких господарств взагалі критична. Отож і цього року аграріям буде важко виростити врожай.

2 березня Кабмін ухвалив постанову, якою затверджено порядок використання в 2006 році коштів з держбюджету на фінансову підтримку виробництва сільськогосподарської продукції шляхом дотування. Згідно постанови, дотація буде надаватися на основі даних про площі, на яких зійшли озимі і ярі культури. Дотація має надаватися в розмірі 100 грн. на 1 га озимих культур і 380 грн. на 1 га ярих культур. Перевірити посіви мала комісія, в яку ввійдуть голова правління сільського господарства, представники Контрольно-ревізійного управління, Асоціації фермерів. Ці комісії повинні створити реєстри тих господарств, які претендують на дотації, і перевірити обґрунтованість таких заявок. І все це треба було завершити в дуже короткий період. Звичайно, такими темпами нічого не робиться, тим більше що березень у нас був холодний, і тривалий час на полях лежав сніг.

Тож перевірити наявність посівів під снігом фізично неможливо. Там, де брали на себе ризик такі комісії затверджувати ці реєстри на дотацію без інспектування полів, ситуація з фінансування з держбюджету краща. Хоча не відкидаю, що там можуть бути певні зловживання. Без перевірок можна задекларувати що завгодно. Там, де був більш формальний підхід, виплата затримується, і це викликає певне невдоволення з боку виробників, якім зараз потрібні гроші. Зокрема, міністр аграрної політики О. Баранівський з приводу затримок виділення коштів на дотації навіть звернувся з докладної запискою до президента України Віктора Ющенка.

Обсяги кредитів для проведення посівної збільшилися порівняно з минулим роком, та цю ситуацію можна трактувати по-різному. Якщо хочеться похвалити сільгоспвиробників, то можна сказати, що кредити стали доступніші. Якщо хочеться посварити — то можна сказати, що у селян не залишилось власних коштів, тому вони вимушені брати кредити. Проте можемо констатувати факт, що обсяги кредитів збільшилися. Я не відкидаю, що була певна пролонгація кредитів, тому що по зерновим культурам селяни отримали минулого року не той прибуток, який хотілося отримати. Зрештою пролонгація відбувається майже кожного року. Інше питання — у яких масштабах?

Наша оцінка прогнозу урожаю — в межах 28-30 млн. тон, хоча Міністерство агропромислової політики прогнозує майже 40 млн. тон.