«Дамоклів меч» авторитаризму

Президент Ющенко взяв участь у проведенні референдуму щодо відміни політичної реформи. Принаймні, такі заяви той озвучив за останні дні. Залишається лише зрозуміти, яким чином він це зробить. Справа в тому, що президент не може винести питання про референ

Більше того, навіть якщо б референдум і був проведений, то будь-які його результати повинні будуть прийматися або не прийматися Верховною Радою. Всі пам’ятають, яким був у свій час “кумівський” референдум, на якому тодішня влада, використовуючи адміністративний ресурс, домоглася потрібних їй результатів, як то кажуть, 99,9%. Однак той референдум був відхилений Верховною Радою. Він не прийнятий.

Юлія Володимирівна Тимошенко раніше неодноразово висловлювала своє негативне ставлення щодо конституційної реформи. Ми завжди виступали проти політичної реформи, проти її проведення під час виборчої кампанії поспіхом чи пакетом. Тепер можна спостерігати деякі негативні наслідки цього. Однак сталось те, що сталось. І позиція нашої фракції щодо можливого проведення референдуму про політичну реформу буде остаточно сформульована вже після виборів. Коли ми оцінимо ситуацію в країні — політичну, економічну, соціальну. Коли ми побачимо розкладку сил. І це буде, мабуть, не раніше, ніж у квітні місяці.

Разом з тим і референдум не може проводитися до виборів в парламент. Так що це питання буде актуальним десь лише на квітень-травень. Що стосується позиції нашої фракції, то це вже буде позиція нової фракції, післявиборної. Але я думаю, що виходячи з принципів нашої послідовності, політичної стратегії, а вона є довгостроковою, ідею референдуму з проблем політичної реформи ми підтримувати не будемо. Реформа вже стала реальністю, і будь-яка спроба повернутись до президентсько-парламентської системи державного правління замість парламентсько-президентської є ніщо інше, як повернення до авторитаризму, який в умовах України має тенденцію трансформуватися в певного виду диктатуру, що ми бачили при режимі Кучми. Цього повторити не можна, це Україна вже пройшла.

Тепер щодо позиції нашої фракції стосовно відставки Кабінету Міністрів. Нам відомо, що президент робить дуже гучні заяви, нестримані та незбалансовані. Ще більш дивні заяви робить прем’єр-міністр. Він на всіх усюдах говорить: “Мій кабінет не відправлений у відставку, міністри не в.о.” Це виглядає трохи комічно. Парламент кваліфікованою більшістю в 250 голосів прийняв рішення. Це рішення може відмінити сам парламент, але при умові, що президент і уряд не будуть диктувати вимоги чи ультиматуми, а прийдуть в парламент і доведуть, що вони ідеально захистили інтереси нашої держави, що раптове двократне підвищення ціни на газ є благом для громадян і економіки і що попередня довгострокова угода з Росією, яка гарантувала 50 доларів за тисячу кубометрів газу до 2010 року, є шкідливою для України. Ще доведуть, що Україну не виштовхнули за допомогою нашого уряду зі світового газо-транзитного ринку. Що замість 4,2 долара за тисячу кубів транзиту 1,6 долара, які дали Україні ці підозрілі структури міжнародних спекулянтів типу “РосУкрЕнерго”, є благо для України. Якщо президент і уряд доведуть це, то від імені народу може відбутися нове голосування. Але довести це буде дуже важко. Тому що факти і реальні економічні розрахунки – це річ дуже вперта. Хто б як не старався, а сьогодні національні інтереси диктують, що це є нещаслива угода для України. Крім того, підписана вона була вночі за участі сторонніх, бо угода мала бути між “Газпромом” і НАК “Нафтогаз України”, а підписало її чомусь три сторони. Це трьохстороння угода замість міждержавної двосторонньої. Без попередньої міжурядової угоди Росія - Україна. Це все від лукавого. І тому відмінити рішення Верховної Ради про відставку Кабінету Міністрів буде важко. Наша фракція відміну підтримувати не буде. Ніяких умов для зміни позиції фракції щодо цього питання немає.