НБУ курс:

USD

41,61

+0,10

EUR

43,82

--0,03

Наличный курс:

USD

41,90

41,85

EUR

44,30

44,15

"Укрнафта" — компанія року "97

Без сумнівів, саме "Укрнафту" можна назвати флагманом фондового ринку України. По-перше, це капіталізація акцій цього емітента, яка є однією із найбільших в Україні. По-друге, це досить велика глибина приватизації порівняно з іншими українськими гіган

Без сумнівів, саме "Укрнафту" можна назвати флагманом фондового ринку України.

По-перше, це капіталізація акцій цього емітента, яка є однією із найбільших в Україні.

По-друге, це досить велика глибина приватизації порівняно з іншими українськими гігантами, і складає 38,77%.

По-третє, це широка популярність акцій ВАТ "Укрнафта" на вторинному ринку цінних паперів. Так, акції цього емітента є одними із найпопулярніших в Позабіржовій фондовій торговельній системі, обсяг торгів щотижня залишається на досить високому рівні, і є стабільним.

По-четверте, жоден з емітентів не впливає на фондовий ринок України так, як "Укрнафта", яка на сьогодні є індикатором погоди фондового ринку України. Так, спроби на рівні Кабінету Міністрів України від'єднати від ВАТ його структурний підрозділ —"Охтирканафтогаз", призвели до різкого зниження котировок "Укрнафти", і до паралельного зниження котировок інших емітентів, що, на думку експертів, стало результатом падіння рівня довіри нерезидентів до вітчизняного фондового ринку.

І останнє — саме рішучість керівництва "Укрнафти" та її недержавних акціонерів у відстоюванні своїх прав, починаючи після підбиття підсумків 10 сертифікатного аукціону за ПМС і аж до зборів акціонерів, примусили повірити багатьох інвесторів в Україну.

?еред битвою

Збори акціонерів "Укрнафти", проведення яких мало відбутись 8 жовтня, мали стати подією досить цікавою. Але скандального забарвлення вони набули 3 вересня, коли Кабінет Міністрів України видав Постанову "Про створення відкритого акціонерного товариства "Охтирканафтогаз". Згідно з цією постановою від цілісного майнового комплексу ВАТ "Укрнафта" повинен був від'єднатись структурний підрозділ "Охтирканафтогаз" з подальшою його реорганізацією у ВАТ. Це питання було включене до порядку денного зборів. Розпочалась боротьба "під килимом".

За два тижні до проведення зборів акціонерів знімають голову правління ВАТ Петра Демченка "за наявність боргів до бюджету, інших обов'язкових платежів та з виплати заробітної плати". Ще через тиждень, точніше за 8 днів до проведення зборів акціонерів "Укрнафти", Ігоря Бакая було призначено першим заступником голови Держкомнафтогазпрому. Ігор Бакай представляв інтереси держави, як акціонера, на зборах.

Починаючи з другої декади вересня, курс акцій ВАТ "Укрнафти" в ПФТС почав падати.

?итва

Проведення перших загальних зборів акціонерів ВАТ "Укрнафта" співпали з "Українським фінансовим форумом". Коли всі головні дійові особи українського фінансового та фондового ринку сиділи в прес-залі готелю "Київська Русь", в кінотеатрі з одноіменною назвою "Київська Русь" розпочались збори акціонерів "Укрнафти". Незважаючи на всю важливість форуму, більшість його учасників, котрі так чи інакше пов'язані з українським фондовим ринком, уважно слідкували за подіями, які розгортались в кінотеатрі "Київська Русь" — благо майже всі мали на озброєнні стільникові телефони, за допомогою яких зв'язувались зі своїми представниками на зборах.

Повернемось до зборів. Організовані вони були досить якісно, на належному для такої компанії рівні. Перші питання порядку денного пройшли без ускладнень. Далі обрали спостережну раду. Ігоря Бакая, який ще донедавна був керівником компанії Інтергаз, було обрано головою спостережної ради, а його заступником — президента КБ "Фінанси та кредит" Ігоря Живаго. Цікавим є той факт, що банк "Фінанси та кредит" має тісні стосунки з компанією "Інтергаз".

Далі обирали нового голову правління. Ним став Ярослав КОЗАК, який після звільнення Петра Демченка обіймав посаду в.о. голови правління. До речі, з приводу кандидатури голови правління, нам став відомий досить цікавий факт. Спершу на посаду голови правління пропонувалось обрати не Ярослава Козака, а зовсім іншу людину, який так само обіймав досить високу посаду у ВАТ. Але увечері, перед зборами, прізвище змінили на Козак.

Головне питання зборів — про від'єднання "Охтиркинафтогаз" зборами прийнято не було. "За" проголосувало лише 65,3% акціонерів, тобто, крім держави, ще 3,4%. А для прийняття таких рішень необхідно 75%. Після оголошення результатів голосування в залі вибухнули оплески. По закінченні зборів рядові акціонери фотографувалися на згадку про знаменну подію.

?ісля битви

Через півгодини після прийняття рішення про невідділення "Охтиркинафтогаз" (ще до закінчення зборів), котировки ВАТ "Укрнафта" в ПФТС почали зростати.

Вже увечері, після закінчення зборів, інформаційне агентство "

Перші наслідки зборів почали досить швидко з'являтись на світ. Уже через тиждень Кабінет Міністрів України доручив 7 відомствам здійснити перевірку проведення приватизації ВАТ "Укрнафта", а саме, 10 сертифікатний аукціон за ПМС, разом з цим КМУ доручив здійснити перевірку акумулювання ПМС фінпосередниками, які безпосередньо брали участь в аукціоні. Розпочався новий етап боротьби.

Результати зборів дали роботу кільком державним органам. "Укрнафту" перевіряли всі: і СБУ, і Міністерство економіки, і ФДМУ, і Генеральна прокуратура. Після численних перевірок віднайти якихось суттєвих порушень не вдалось. Хоча знайшли кілька десятків так званих "чорних ПМС", які були акумульовані одним фінпосередником. Це стало гачком для Генеральної прокуратури. Використовуючи цей факт, прокуратура намагалась добитися скасування результатів 10 сертифікатного аукціону за ПМС.

Незважаючи на те, що факт існування "чорних ПМС" в кількості 30-40 штук не може бути аргументом для відміни результатів аукціону по всьому підприємству, прокуратура і досі використовує цей аргумент, і навіть погрожує судом. Але справу з судом Генеральній прокуратурі, напевно, доведеться відкласти, оскільки 18 грудня Верховна Рада прийняла в третьому читанні Закон України "Про перелік майнових комплексів підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, які не підлягають приватизації". До цього переліку було включено підприємства, які не є юридичними особами і навіть ті, що вже почали процес приватизації. Так, за пропозицією депутата Кожушко, до переліку було включено ВАТ "Укрнафта", глибина приватизації якого складає 38,77%.

Хоча реальність того, що Президент підпише цей закон надзвичайно низька, все ж насторожує той факт, що деякі "зацікавлені сили" налаштовані досить серйозно щодо подальшої долі ВАТ "Укрнафта", і їм вдається напрочуд легко проводити через законодавчий орган відповідні закони.

Але, разом з тим, є і інша сторона медалі — це інвестори, інтереси яких в цій справі зачеплено безпосередньо. Адже власниками деяких пакетів акцій "Укрнафти" є нерезиденти, і у випадку, коли їх інтереси буде проігноровано, на великих іноземних інвестиціях можна буде поставити хрест.

? життя налагоджується

Перші загальні збори акціонерів ВАТ "Укрнафта" стали не просто зборами чергового ВАТ, вони стали каталізатором, який дав можливість по-справжньому побачити, що таке Україна, що таке фондовий ринок України, що таке корупція в Україні, що таке законодавство в Україні. Ці збори дали зрозуміти, що в країні є досить впливові сили, які намагатимуться будь-якими силами добитись перерозподілу майна в державі на свою користь.

Незважаючи на всі перипетії навколо "Укрнафти" протягом 1997 року, результати діяльності цього товариства за рік були на досить високому рівні.

Видобуто нафти з конденсатом 3 113,8 тис. тонн при завданні 3 015,0 тис. тонн (103,3%), 3 244 млн.куб.м газу при завданні 3 000 млн.куб.м газу (108,1%), пробурено 148,8 тис. метрів експлуатаційних та розвідувальних свердловин при плані 115 тис. метрів (129,3%).

Вироблено 124,8 тис.тонн зрідженого газу при плані 115 тис. тонн (108,5%), стабільного бензину 130,2 тис.тонн при плані 107,9 тис. тонн (120,6%).

Всього реалізовано продукції на загальну суму 911 083 тис.грн. В 1996 році цей показник склав 850 552 грн. Порівняно з 1996 роком доход ВАТ "Укрнафта" зріс на 7,1%

ВАТ "Укрнафта" створене 23 лютого 1994 року на базі підприємства ВО "Укрнафта". Сьогодні це більш ніж 27-тисячний колектив. За планом розміщення акцій, затвердженим ФДМУ 31.01.95, 9,5% їх підлягало пільговому продажу, 30,5% — виставлялось на сертифікатний аукціон, 15% — на міжнародний тендер, 15% — на конкурс вітчизняному інвестору, 30% — залишалось у державній власності. Акціонерам зараз належить: державі — 61,23%, трудовому колективу — 8,6%, громадянам та фінпосередникам — 30,17%.

ВАТ "Укрнафта" є одним із найбільш інвестиційно привабливих об'єктів України. Про це, наприклад, свідчить один із основних фундаментальних показників для нафтогазових компаній — відношення балансових запасів до ринкової капіталізації. У "Укрнафти" він становить 5,5 грн./т. Це більше, в порівнянні з 1,9 грн. за тонну запасів для західних нафтових компаній. За оцінками експертів "Укрнафти" можна розраховувати на зростання курсу акцій компанії в першому півріччі 1998 року до 20 грн. за акцію.

q q q q