НБУ курс:

USD

41,60

--0,07

EUR

43,81

+0,11

Наличный курс:

USD

41,75

41,70

EUR

44,20

44,05

Вухо від оселедця замість газотранспортної системи

Може отримати Рем Вяхірєв, тому й приїхав разом з Шелл і Брітіш Петролеум до України
Стратегии роста от ПриватБанка, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy и более 90 лидеров отрасли.
Киев, 12 декабря, офлайн
Забронировать участие

Може отримати Рем Вяхірєв, тому й приїхав разом з Шелл і Брітіш Петролеум до України

Галина Панченко

Там, де я — там тебе нема. Там, де ти — там горять мости. З пісні слів не викинеш, так само, як не викинути з газової теми політичних акцентів. Мабуть саме через значну заполітизованість питань газових боргів України перед Росією краще було б урядам обох країн офіційно повідомляти через пресу громадський загал про досягнуті домовленості.

Втім, українські політики так не вважають. І тому на запитання кореспондентів щодо переговорів між Ремом Вяхірєвим і урядом України щодо газових боргів, останній в особі Романа Шпека і Валерія Литвицького розповідає казочки про участь голови РАТ "Газпром" в засіданні Консультативної ради з питань іноземних інвестицій минулої середи і не більше. А журналісти, як українські, так і російські розповідають громадськості свої версії. В результаті першому віце-прем"єру Анатолію Голубченко доводиться довго виправдовуватись і відхрещуватись від тих боргів, які приписують урядорві. А приписують немало.

Версія перша — виникла з подачі прес-служби РАТ "Газпром" і російських інформагентств. За підсумками переговорів було досягнуто домовленності про реструктуризацію боргів. Буде розроблена схема, відповідно до якої не пізніше третього кварталу цього року "Газпром" і уряд України підпишуть домовленість. Крім того, Рем Вяхірєв і Анатолій Голубченко підписали протокол, згідно з яким газовий борг України за станом на перше травня становить $1,37 млрд., сюди ж включені борги недержавних компаній. Борг АТ "Укргазпром" оцінюється в $448 млн. (за версією Анатолія Голубченка, ця сума складає $411 млн.) Крім того, Київ погодився вплинути на комерційних боржників таким чином, щоб вони якнайшвидше розрахувалися.

Версія друга, про яку розповів журналістам Анатолій Голубченко під час засідання Кабінету Міністрів. За підсумками переговорів підписано протокол з 8 пунктів. В ньому враховані питання закачки газу в підземні сховища, визначені ціни за газ і строки виплати боргів: "Україна може розрахуватися з Росією по поточним боргам до жовтня 1998 року". Питання реструктуризації боргів за цією версією повинно бути розглянуто не в третьому, а в другому кварталі — тобто до кінця червня. Віце-прем"єр повідомив, що державний борг становить $411 млн., підкресливши, що згадувані російською стороною величезні цифри боргів включають в себе пеню за використаний у 1993-1994 роках газ у розмірі $236 млн. Позовна давність цієї пені пройшла, тому питання її оплати розглядатиметься окремо. Крім того, він зазначив, що до боргів "Інтергазу", "Єдиних енергетичних систем України", "Мотор-Січі", "Укрзакордоннафтогазу", "Сігми" на загальну суму $400-450 млн. "держава ніякого відношення немає". За словами Анатолія Голубченка, Росія ставила питання про випуск облігацій в рахунок боргу, "але українська сторона запевнила росіян, що цього робити не можна, і вони з нами погодились".

Версія третя, як доповнення до другої, про що не побажав чи не зміг розповісти віце-прем"єр. Джерела — українські і російські інформагентства. Українці офіційно пропонували оформити весь борг, що склався на 1 травня облігаціями зовнішньоъ державної позики, як це вже робилось в червні 1995 року (тоді $1,4 млрд. боргу були реструктуризовані в облігації з поетапним погашенням заборгованості до червня 2007 року), але росіяни на це не погодились. Деякі мас-медіа повідомили навіть, що Київ виявив готовність розглянути можливість випуску цінних паперів АТ "Укргазпром" з передачею їх у власність РАТ "Газпром" в рахунок погашення боргів. Якщо наш уряд і зважиться на такий крок, що малоймовірно, то лише після того, як закінчиться формування статутного фонду НАК "Нафтагаз України". Куди планується передати газотранспортні системи і сховища, на які зазіхає "Газпром". Замість них він може отримати вухо від оселедця.

Рем Вяхірєв наполягає на погашенні всієї суми боргу протягом 3-5 років, відсоток з обслуговування якого повинен бути не нижчий від того, за яким Україна зараз робить запозичення на зовнішніх ринках, тобто 16%. Крім того, Україна не виконала своїх зобов"язань по поставках в рахунок плати за газ російським підприємствам газоперекачувальних агрегатів миколаївського заводу "Зоря" і АТ "Констар" (з 37 поставлено лише 11, згідно з іншими повідомленнями, всього повинно бути поставлено 75 агрегетів. А взагалі — це велика державна таємниця).

Версія четверта, яка доповнює попередні і вносить ще більшу плутанину. Рем Вяхірєв запропонував оформити заборгованість у вигляді офіційної домовленості між РАТ і українським урядом з відстрочкою платежів по основній сумі боргу на 3-5 років. Відсотки по обслуговуванню не нижчі 16% річних. Київ на такі умови поки що не пішов, але погодився "подумати", в обмін на це отримавши згоду "Газпрому" поставити в Донецьку область додатково 500 тис. кубометрыв газу. Як відомо, в квітні постачання газу в область було урізано на 50%, що дало значний спад в обсягах виробництва. Особливо важко було маріупольським металургійним гігантам. За словами Прем"єр-міністра Валерія Пустовойтенка, в квітні через недопоставки газу в Донецьку область, внесок якої в промисловість становить 20%, в Україні відбувся спад виробництва на 7,1% порівняно з березнем.