24 января 2016 в 15:09

Успешные украинские документалисты: жизнь после бума

Украинские документалисты Дмитрий Тяжлов, Геннадий Кофман, Надежда Парфан, Владимир Тихий, а так же американский продюсер украинского происхождения Джейди Захариас о сотрудничестве с иностранными экспертами, востребованных темах, генерации молодых, возможностях коммерческого успеха и о том, как заманить зрителя в кинозал — специально для проекта "Снято в Украине", инициированном порталом delo.ua и Медиа Группой Украина

О том, что случилось с документальным кино в последние два года и как документалисты живут сегодня, читайте в "Бум документалистики в Украине: что кроме энтузиазма"

Час залучати до кінопроектів зовнішніх експертів

Дмитро Тяжлов, режисер-оператор, викладач, дослідник документального кіно:

Європейська практика передбачає фінансування стадії дослідження теми та розробки сценарію документального фільму як окремої стадії виробництва фільму. Через законодавчі нюанси в Україні така можливість поки відсутня. Також важливою для запозичення є практика залучення додаткових зовнішніх експертів — скріпт-докторів та кураторів монтажу, наприклад. Вони не входять до основного складу групи фільму, але здійснюють нагляд за послідовністю втілення концепції. І в багатьох європейських фільмах участь таких експертів передбачена та закладена в бюджет.

Кинопрокат вернулся к индустрии развлечений

геннадий кофманГеннадий Кофман, продюсер, режиссер, сооснователь фестиваля DocudaysUA:

Ни один рецепт в кино не работает… Кинопрокат вернулся к своему первоначальному состоянию — индустрия развлечений, и не очень дешевая. Почему человек должен потратить несколько часов своего свободного времени, чтобы прийти на тот или иной фильм? Кто сегодня ходит в кино? Если этот фильм сенсация или небывалый аттракцион — зритель ваш.

Во всех остальных случаях нужно думать, как заманить зрителя в зал.

С другой стороны, кинопрокат отнюдь не панацея для документального кино. Фильм Валерия Балаяна "Хуизмистерпутин" буквально за несколько дней собрал более миллиона просмотров в интернете. В кинопрокате о таком числе зрителей можно даже не мечтать.

У всякого фильма, если он талантливый, есть зритель. Важно только понимать, кто этот зритель и где фильм может встретиться со своим зрителем. Опытные продюсеры и режиссеры учитывают это уже на стадии подготовки проекта.

Режиссер одного из самых кассовых фильмов "В поисках Сахарного человека" много лет безуспешно искал хоть какие-то средства для воплощения своей идеи и в конце-концов часть фильма просто снимал на IPhone. После того, как он ушел из жизни, — вследствие продолжительной депрессии, — в Швеции, которая считается одной из самых благоприятных стран для документального кино, возникли дискуссии о том, что, наверное, их модель поддержки документалистов очень несовершенна, нужны реформы.

Найпопулярніше музичне документальне кіно

Надія Парфан, співзасновниця Міжнародного фестивалю кіно та урбаністики "86":

Надежда Парфан

Щодо тем, які мають попит у глядача, Україна не відрізняється від решти світу. Дуже популярне музичне документальне кіно, особливо з огляду на музичний ренесанс в Україні. З успіхом пройшли покази стрічок "B-Movie: Звук і пристрасть в Західному Берліні", "Камбоджійський рок-н-рол", "Кобейн. Бісів монтаж".

Також затребуване документальне кіно про політику й на соціально важливі теми, що йде вглиб новин, пропонуючи глядачу ширший контекст, більшу кількість сторін і наративів. Приклад успіху у кінопрокаті стрічок "Вавилону-13" досі найпереконливіший аргумент для директорів кінотеатрів. Зараз у людей є запит на якісну інформацію. Новини бомбардують, а кіно лишає простір для осмислення. Історія і драматургія — універсальна форма трансляції будь-якого знання.

Працюють скандальні теми, наприклад, секс. Так, попитом користувався фільм "Заміж за іноземця". Він не містить відвертих сцен, але тема провокативна. Йдеться в ньому про шлюбну агенцію, яка організовує тури іноземних женихів до України.

Закупщиков интернет-платформ интересует качество

Джейди Захариас, американский продюсер украинского происхождения:

Джеди Захариас

Закупщиков Netflix, Amazon, Hulu, Vudu, FilmFlex интересует прежде всего качество. Помимо нужных технических характеристик, фильм должен быть интересным для просмотра и затрагивать международную тематику. Картину Евгения Афинеевского "Зима в огне" потому и приобрели, что она оказалась наиболее качественной историей о событиях Революции Достоинства для широкой аудитории.

Люди, которые принимают решения на Netflix и других таких платформах, очень открытые. Главное, чтобы для фильма был зритель.

Документалистика — абсолютно некоммерческий жанр. Изначально такие фильмы снимают ради желания донести идею. А с коммерческим успехом может сложиться после фестивальной истории фильма и затем соответствующего внимания дистрибьюторов.

"Вавілон-13" відбувся завдяки товариській мотивації

Володимир Тихий, кінорежисер, співзасновник "Вавілону-13":

Владимир Тихий

Прийшов час збирати каміння для наших творчих груп, що знімали певні епізоди майбутніх повнометражних фільмів. Починаємо стартувати з авторськими проектами і за глядацькою реакцією зможемо оцінювати, наскільки нам вдалося відрефлексувати народження громадського суспільства.

Той поштовх, що генерувався за два роки, має потужно вибухнути в фільмах. Переконаний, що більшість проектів у нас не відбулася б, якщо б ця справа залежала лише від певних продюсерів, які подають ці проекти на пітчинги чи шукають інші джерела фінансування. Синергія цієї історії відбувається за рахунок товариської мотивації, коли ми продовжуємо спілкуватися, обговорювати проекти,залучати нових авторів. Таких, як Тарас Томенко, який зараз знімає на Сході України.

Продюсери роблять висновки з твоїх робіт, а не слів

Остап Костюк, режисер стрічки "Жива ватра", що перемогла на фестивалі HotDocs у Канаді:

Остап Костюк

Продюсери приймають рішення про співпрацю, довіряючи не словам, а характеру відзнятих матеріалів чи готових розробок.

З продюсером "Живої Ватри" Геннадієм Кофманом ми зустрілися на пітчингу Краківського кінофестивалю. На той момент робота над фільмом тривала вже два роки. Ми продемонстрували трейлер та готову презентацію проекту для пітчингів. Думаю, виглядало переконливо й те, що ми ще шукали бюджет, але паралельно, не чекаючи, працювали над фільмом.

Тільки коли вже працюєш на локаціях, ведеш героїв фільму, можеш знати, що тобі потрібно від них по розвитку історії, скільки потрібно часу на зйомки. Ну, і так можна побачити поетапно проект виробництва.

Після представлення проекту у Кракові Геннадій сказав, що в нашій історії помітний кістяк і це дає непогані шанси на конкурсі Держкіно. А потім ми перемогли на пітчингу, працювали дружною командою і завершили фільм.

С режиссерами и продюсерами беседовала Елена Коркодым, киножурналист, обозреватель "Детектор медиа", специально для проекта "Снято в Украине".

За любимые украинские документальные фильмы, а также за игровые, анимационные ленты и сериалы можно проголосовать здесь.

раздел:
теги:

По теме:

Украинская киноиндустрия: прошлое — настоящее — будущее (часть 3)
Lifestyle 20 января 2016 в 16:17

Украинская киноиндустрия: прошлое — настоящее — будущее (часть 3)

Почему за 20 лет независимости в Украине не была построена система продюсерского кино, а сегодня появился такой шанс, и при каких условиях его можно реализовать. Об этом — в проекте "Снято в Украине", который инициирован порталом delo.ua и Медиа Группой Украина

Бум документалистики в Украине: что кроме энтузиазма
Lifestyle 23 января 2016 в 18:15

Бум документалистики в Украине: что кроме энтузиазма

Украинские фильмы новой волны состоялись благодаря гражданской позиции их авторов. Чем еще этот опыт и вызовы важны для киноиндустрии. Об этом — в проекте "Снято в Украине", который инициирован порталом delo.ua и Медиа Группой Украина