Мнения 28 января 2020 в 11:37

Учасники ТОВ отримали право спростити процедуру укладення значних правочинів

Завдяки змінам власники бізнесу в статуті товариства можуть удосконалити процес управління бізнесом

Фото: Siriwan Arunsiriwattana / Unsplash Фото: Siriwan Arunsiriwattana / Unsplash
Фото: Siriwan Arunsiriwattana / Unsplash

Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності" набрав чинності 2 листопада 2019 року. Документ містить ряд нововведень, які надають нові інструменти захисту права власності бізнесу від рейдерів.

Однак залишились практично не поміченими зміни до статті 44 закону "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю". Позаяк зазначені зміни мають важливе значення для власників бізнесу, оскільки вони спрощують процедуру укладення значних правочинів.

У чому ж користь таких змін?

Нагадаємо, відповідно до попередньої редакції частини 2 статті 44 закону про ТОВ, рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50% вартості чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу, приймаються виключно загальними зборами учасників.

На практиці це призвело до того, що контрагенти при укладанні договору вимагають один від одного квартальну фінансову звітність, рішення учасників про надання згоди на вчинення правочинів. Тобто у власників бізнесу роботи істотно побільшало. При цьому досить велика кількість підприємств складають лише річну фінансову звітність, що також додало клопоту бухгалтерії.

Для того, щоб якось полегшити таку напругу, новий закон змінив частину 2 статті 44 закону про ТОВ. Зокрема, рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50% вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, приймаються виключно загальними зборами учасників, якщо інше не передбачено статутом товариства.

Тобто по-перше, для того, щоб визначити, який правочин є значним, необхідно виходити з вартості чистих активів згідно останньої затвердженої фінансової звітності. Якщо підприємство звітує поквартально — порогова сума значного правочину буде визначатись поквартально, якщо звітує щорічно — раз на рік.

По-друге, зміни дозволили учасникам товариства у статуті визначити інший орган, який може надавати згоду на укладання значного правочину або навіть створити свою процедуру погодження укладання таких правочинів.

Тому, на нашу думку, оновлена норма частини 2 статті 44 закону про ТОВ значно полегшує ведення бізнесу, оскільки:

- мінімізує процес визначення суми значного правочину;

- адаптована під періодичність складення звітності кожним суб'єктом;

- дозволяє створити власні моделі надання згоди на укладання окремих правочинів.

Отже, завдяки наведеним змінам власники бізнесу в статуті товариства можуть удосконалити процес управління бізнесом. Головне, фахово та компетентно прийняти необхідні зміни до статуту, а не підходити до питань змісту статуту формально та опосередковано.

Які наслідки недотримання процедури погодження укладання правочину?

Варто звернути увагу бізнесу на те, що у випадку ігнорування встановленої процедури укладання значних правочинів, можуть наставати негативні правові та фінансові наслідки.

По-перше, укладений без рішення загальних зборів учасників договір може бути визнаний недійсним. Наприклад, якщо були укладені договори про придбання майна чи договори оренди, вважатиметься, що права на майно у товариства відсутні. Відповідно, наступним наслідком може бути вимога про повернення товариством переданого йому майна чи іншого, що було ним одержано за договором.

По-третє, внаслідок визнання угоди недійсною, у товариства виникатиме обов'язок відкорегувати податкову звітність, та це може призвести до збільшення податкового навантаження та сплати додаткових штрафних санкцій. По-четверте, в залежності від ситуації, також можуть бути ініційовані кримінальні провадження з накладенням арештів на кошти та інші активи бізнесу.

Це далеко не повний та не остаточний перелік наслідків, які можуть настати через недотримання процедури укладання значних правочинів. Але їх вже достатньо для того, щоб переконатись, що питання правильності укладання правочинів є серйозною запорукою безпеки бізнесу.

Загрузка...
Новое видео
Як залишатися у попиті і вміти пристосовуватися до змін — Валерія Заболотна
Загрузка...