• Главная
  • Политика и экономика
  • Финансы
  • Банки
Банки 06 июля, 17:07

Програма доступних кредитів "5-7-9": 70% росту гривневих кредитів для мікробізнесу

У лютому 2020 року запрацювала програма "Доступні кредити 5-7-9%", яка була розроблена за ініціативою Президента. 

Фото: Finbalance Фото: Finbalance
Фото: Finbalance

Від самого старту програми були нарікання з боку підприємців та представників банків на окремі умови, які не дозволяли скористатися нею в повній мірі. Всі пропозиції опрацьовувалися і частина з них, дійсно, були запроваджені.

Внесення змін до програми та певні законодавчі обмеження щодо надання державної підтримки гальмували її розвиток і час від часу з'являлася критика з усіх сторін, мовляв програма не працює. Не вдаючись у технічні подробиці реалізації, зазначу лише, що держава не надає кредит через уповноважені банки, а лише компенсує процентну ставку і, у разі потреби, надає гарантію Фонду розвитку підприємництва за кредитами, які були надані банківськими установами за власними процедурами з урахуванням деяких умов Уряду. Цю особливість варто розуміти.

Подпишитесь на канал DELO.UA

З березня всі ми почали жити і працювати у нових реаліях, пов'язаних із карантинними обмеженнями, введеними Україною для подолання пандемії Covid-19. І програма почала "пробуксовувати".

Проблеми полягали не лише у тому, що цілі галузі зупинилися, а й у тому, що інші, хто продовжив працювати, втратив повністю або частково ринки збиту, а споживчі уподобання населення зазнали кардинальних змін. 

Стало зрозуміло, що програма не може працювати за стартовою логікою надання інвестиційних кредитів для розвитку і створення робочих місць. Бізнес потребував підтримки, і тому у програмі з'явилися нові інструменти,  а саме кредити на поповнення обігових коштів та кілька видів рефінансування раніше отриманих кредитів. Зазначу, що кредити на поповнення обігових коштів і є тими самими "Новими грошима" на 2 роки під 3%, які були анонсовані урядом. Чекаємо тільки на підтримку депутатів ініціативи Міністерства фінансів щодо запровадження державних гарантій на портфельній основі, але і без цього елемента вже є перший такий кредит, а сума заявок в обробці банками складає вже більше 120 мільйонів гривень.

Та чи провалилася програма? Статистика дуже цікава річ і вона дає відповідь на питання в залежності від того, як вони поставлені, і які дані використовувати для аналізу. 

Пропоную порівняти динаміку кредитування цільового сегмента підприємців, на яких спрямована програма, але з урахуванням всього банківського сектору і за усіма власними програмами кредитування банків. Уточню, що аналізуємо сегмент з річним доходом до 2 мільйонів євро, тобто мікропідприємців у розумінні Господарського кодексу. 

Остання статистика Національного банку дає дані станом на кінець травня. Бачимо, що кредитний портфель нашого сегменту з лютого 2020 року (беремо місяць запуску програми) до кінця травня 2020 року збільшився на 3,2 мільярди гривень.

За цей же час в рамках державної програми було видано кредитів на загальну суму 350 мільйонів гривень, що трохи більше 10%. 

Для об'єктивності порівняння пропоную виокремити із загального кредитного портфеля банківської системи валютні кредити, адже через динаміку валютних курсів ця складова дещо викривляє загальну динаміку і, крім того, в рамках державної програми кредити в іноземній валюті не надаються.

Так от, кредитний портфель у гривні по всій банківській системі для нашого цільового сегмента зріс на дуже скромні 526 мільйонів гривень. З них — 350 мільйонів гривень — це кредити, надані уповноваженими банками  за програмою "Доступні кредити 5-7-9%". 

Тобто  на кожну  гривню зростання загального кредитного портфеля в національній валюті припадало 0,66 гривні виданих бізнесу за програмою "Доступні кредити 5-7-9%". 

Тобто динаміка програми, навіть ще без рефінансування та враховуючи законодавчі обмеження з надання державної підтримки для певних категорій підприємців (наприклад, торгівля підакцизними товарами), була кращою, ніж динаміка всіх інших власних програм кредитування мікропідприємців банків.

Загрузка...
Новое видео
Чому кияни не готові до посилення карантину та прагнуть відновлення масових заходів / Delo.ua
Загрузка...