Поки що зйомки українських серіалів — це лише наша інвестиція у майбутнє — Олександр Богуцький, директор-президент телеканалу ICTV

  • Александр Богуцкий

    директор-президент телеканала ICTV

Олександр Богуцький, директор-президент телеканалу ICTV відповів на питання проекту "Знято в Україні": про інтерес телеглядачів до локальних історій, про альтернативу російським серіалам та долю законопроекту про державну підтримку кінематографії, що прийнятий в першому читанні ВР
Мы продолжаем сражаться с оккупантом на информационном фронте, предоставляя исключительно проверенную информацию и аналитику.
Война лишила нас возможности зарабатывать, просим Вашей поддержки.
Поддержать delo.ua

Ваша оцінка ситуації з виробництвом і показом українських серіалів після заборони показу російського відеопродукту в телеефірі, які можливі варіанти її розвитку?

Загалом всі знають, що ринок реклами не дозволяє телеканалам знімати без допомоги держави таку кількість українських фільмів і серіалів, щоб глядач відразу помітив зміни. Минулої осені на каналі ICTV вийшло 8 прем"єр ("Следователи", "Отдел 44", "Владимирская, 15", "Патруль Самооборона", "Нюхач-2", "Пес", "Никонов и Ко", "Код Константина" — delo.ua), більше 200 годин детективних історій з українськими акторами, знятих на вулицях Києва, з актуальними і близькими глядачу діалогами.

Ми зробили в рази більше, ніж все українське телебачення у цьому жанрі за попередні 10 років. Але телеканал точно залежний від глядачів, а коефіцієнт патріотизму на дивані зменшується…

Треба розуміти, що патріотизм не виправдає гіршу якість продукту. А якість чи картинка прямо пропорційна вартості виробництва і досвіду учасників процесу. Звичайно, у росіян і першого, і другого в рази більше. Саме тому ми можемо прогнозувати розвиток ситуації так — або держава відкриє очі і почне фінансувати українське теле- і кіновиробництво, або люди спокійно продовжать дивитись російські серіали в Інтернеті — ця послуга гарантується нашими піратськими сайтами, і як я думаю, не без підтримки сусідньої країни. Ми ж не чули жодної претензії до українських сайтів за порушення прав російських виробників останнім часом?

Ми, звісно, продовжимо своє виробництво, але, повторюсь, масовим явищем кіно стане тільки з підтримкою держави.

Є інтерес до локальних історій у телеглядачів?

Без сумніву, інтерес є. Питання лише в тому, що інтерес до локальних історій може тільки привести глядача на продукт, а от утримати має вже якість художнього рішення історії. А якість — це гроші. Точно могли б бути більш ніж успішними серіали чи історії з воїнами АТО, героями Аеропорту… Безмежна кількість українських історій — від Володимира Великого з прийняттям християнства до подвигів козаків чи знаменитих воїнів, наприклад, Максима Кривоноса. Ось ми 29-го відмічали День Героїв Крут, а фільму про цих Героїв — немає. І не буде без держави.

Чи зможуть українські серіали замінити російські в прайм-тайм? Чи є сенс купувати європейські?

На жаль, і європейські, і американські серіали не можуть стати альтернативою — вони збирають в рази менше глядачів, ніж російські. Велика кількість російських серіалів зумовлена виключно економічними причинами — вони коштували в рази менше, ніж вартість власних зйомок. Українські серіали — наш "Пес" чи "Слуга народу" на "1+1", які стають успішними, коштують у виробництві значно дорожче, ніж приносять грошей від реклами у першому показі. Звичайно, за 5 років і за умов глядацької уваги вони стануть прибутковими, але поки що — це лише наша інвестиція у майбутнє.

Якщо не буде держпідтримки найближчим часом, чи будете знімати серіали? В якому випадку це буде вигідно?

Звісно, ми продовжимо знімати серіали, їх просто буде значно менше, ніж могло б бути за умов партнерства з державою. Всім очевидно також, що тільки продаж продуктів за кордон забезпечить їхню економічну ефективність. Ми працюємо над цим, ніхто нікому не обіцяв, що буде легко — це телебачення.

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №3081-д "Про державну підтримку кінематографії в Україні", що виражає консолідовану думку учасників ініціативи "КіноКраїна" — великих гравців ринку (куди увійшла і група StarLightMedia, в яку входить канал ICTV). Наскільки великий ризик, що нардепами будуть внесені серйозні корективи і в результаті галузь отримає не те, що хотіла?

Я вважаю, лінія фронту противників цього законопроекту проходить у іншому місці — тільки в частині піратства. Можна подивитись на результати голосування і побачити портрет лоббі горе-бізнесменів, які хочуть і далі показувати голлівудські фільми і нікому за це не платити, збираючи гроші з глядачів. Всі вони знайшли депутатів, які проголосували "проти". Їм в принципі все одно, що в США, які вітають і підтримують зміни в нашій країні, Україну прямо називають піратом. А це впливає і на ставлення до країни… Бажання голосувати "проти" зумовлене тільки бажанням дикого піратства. І тому особливо яскравим противникам важливо точно пояснити, що інтереси держави важливіші бізнес-інтересів.

Інші інтерв'ю проекту "Знято в Україні" — з режисерами, продюсерами, керівниками продакшенів і телекомпаній — читайте за посиланням.