- Тип
- Эксклюзив
- Категория
- Бизнес
- Дата публикации
5 великих можливостей для розвитку соціального підприємництва в Україні
Соціальне підприємництво в Україні стає трендом. Привертає увагу ініціативних груп та активних людей. Використання підприємницьких підходів до вирішення соціальних проблем підносить соціальне підприємництво на новий рівень розвитку.
Всеукраїнський ресурсний центр розвитку соціального підприємництва "Соціальні ініціативи" виокремив 5 великих можливостей для розвитку СП в Україні, які спонукатимуть до створення все більшої кількості соціальних підприємств.
Можливість №1: відсутність закону, який би регулював соціальне підприємництво.
Хоч що б там говорили скептики, але це справді велика можливість вибрати для соціального підприємства найбільш оптимальну організаційно-правову форму (ОПФ), як з точки зору бізнес-моделі, так і з точки зору особливостей оподаткування. А це означає, що зародок соціального підприємства може еволюціонувати від комерційного проекту громадської організації до публічного акціонерного товариства.
Варто наголосити, що не важливо, чи існує така форма, як соціальне підприємство, а важливо, з якою метою створюється бізнес. Тут інший підхід до бізнесу: не заради пільг ми створюємо підприємство, а для покращення якості життя вразливих груп населення чи громади загалом.
Широкий спектр ОПФ успішних соціальних підприємств лише засвідчує перевагу цієї можливості.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Як ветеран АТО почав вирощувати полуницю і що з цього вийшло
Можливість №2: наявність ресурсів, які не задіяні традиційним бізнесом.
Найбільший, звичайно, людський ресурс, до якого можна віднести такі категорії:
- Люди з обмеженими можливостями;
- Біженці (внутрішньо переміщені особи);
- Національні меншини;
- Люди похилого віку;
- Молодь;
- Люди із залежностями;
- Люди, що вийшли з місць позбавлення волі;
- ВІЛ-позитивні люди;
- Багатодітні мами.
Часто такі люди мають прекрасні вміння і навички, однак їх "особливості" відлякують традиційних підприємців брати їх на роботу через силу-силенну міфів і стереотипів.
- Споруди у власності громади.
В Україні багато будівель, які фактично не використовуються, бо в жахливому стані, і які знаходяться у власності громади. На превеликий жаль, прислів'я "і сам не гам, і другому не дам" актуальне для місцевих влад, тому часто такі споруди перетворюються на руїни.
За кордоном існує багато прикладів, коли закинуті цехи непрацюючих підприємств трансформуються в офісні центри із працевлаштуванням представників вразливих груп населення, і з прибутками, що спрямовуються на вирішення місцевих проблем.
Можливість №3: великий бізнес завжди зацікавлений в аутсорсингу.
Багато великих підприємств намагаються не утримувати на своєму балансі низку допоміжних служб і підрозділів, бо це вимагає постійних витрат, тому все частіше можна спостерігати замовлення таких послуг, як прибирання, транспортування, кур'єрська доставка, обслуговування оргтехніки і мереж, реклама і зв'язки з громадськістю, організація подій, освітні послуги, бухгалтерський облік, виробництво різних деталей тощо.
Це дає змогу розвиватися малому бізнесу. Іншою складовою великого бізнесу є соціальна відповідальність, яка полягає у допомозі місцевій громаді вирішувати нагальні проблеми. Все частіше компанії шукають можливості замінити гранти на стартапи, оскільки у цьому випадку вбивають двох зайців. Вони забезпечують собі аутсорсинг і вирішують соціальну проблему, яка, у свою чергу, не вимагатиме наступних грантів.
А якщо великий бізнес укладе угоду на придбання послуг соціального підприємства на 1-2 роки, то ймовірність банкрутства СП зменшується в рази. Кількість прикладів такої співпраці в Україні збільшується.
Можливість №4: лояльність споживачів до продукції соціального підприємства зростає.
Споживацька культура українців змінюється у кращий бік. Якщо 10 років тому увагу звертали здебільшого на ціну, то зараз переглядається і країна-виробник, і термін придатності, й інгредієнти, а також наявність соціальної складової.
Відчуття причетності до корисної справи, та ще й у досить простий спосіб купування необхідного товару чи послуги стає вагомим аргументом на користь соціальних підприємств, а тим більше на фоні підтримки національного товаровиробника.
Оскільки малого бізнесу в Україні відносно мало, то соціальні підприємці можуть легко знаходити своїх покупців, формувати більш свідому культуру споживання, а відтак спільно вирішувати нагальні соціальні проблеми у громадах.
Можливість №5: соціальне підприємництво підтримується міжнародними фондами і організаціями
На перший погляд, задавши параметри пошуку "підтримка соціальних підприємств" в iнтернеті, ми не побачимо жодного результату, який би відповів на запитання "де взяти ресурси на стартап?" Проте, існує багато пропозицій, які дотичні до соціального підприємництва, хоч і називаються по-різному.
Наприклад:
- Підтримка внутрішньо переміщених осіб від Програми Розвитку ООН. Метою програми є створення робочих місць для внутрішньо переміщених осіб в Україні, а також для місцевого населення Донецької та Луганської областей.
- Допомога вимушеним переселенцям і громадам, які зазнали наслідків конфлікту, від Міжнародної організації з міграції.Однією зі складових програми є проведення тренінгів і надання грантів вимушеним переселенцям на підтримку їхніх зусиль щодо свого матеріального забезпечення через організацію малих підприємств, самозайнятість та професійне навчання.
- Майже усі програми донорів, спрямовані на розвиток сільської місцевості, містять елементи соціального підприємництва (Фонд "Монсанто", Міжнародний благодійний фонд "Добробут громад" (Heifer International)).
- Програма соціального інвестування "Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонд", яка створена для комплексної підтримки соціальних підприємств через надання доступних кредитів, консультаційні і тренінгові послуги, а також налагодження соціального партнерства задля вирішення конкретних проблем у громадах.
Корисна інформація
- Дзюба С. Як правильно обрати організаційно-правову форму ведення бізнесу?
- Допомога вимушеним переселенцям і громадам, які зазнали наслідків конфлітку.
- Класифікація організаційно-правових форм господарювання.
- "Монсанто Україна" оголошує другий грантовий конкурс "Україна — житниця майбутнього".
- Мурашко Д. Великому бізнесу варто підтримувати соціальне підприємництво.
- Назарук В. Чи потрібен Україні закон про соціальне підприємництво?
- ПРООН отримала 480 конкурсних заявок на співфінансування створення робочих місць для переселенців.
- Смаглій К. Чи потрібен Україні закон про соціальне підприємництво?
- Western NIS Enterprise Fund.
По материалам socialbusiness.in.ua.
Не пропустите самые важные новости и интересную аналитику. Подпишитесь на Delo.ua в Telegram