Чому не працюють сервіси для пошуку співзасновників та де насправді шукати партнера в стартап

Після виникнення ідеї проекту перед підприємцем постає питання пошуку партнера. "Нетехнічний засновник" шукає співзасновника-програміста, а останньому потрібен партнер, що візьметься за розвиток бізнесу, продаж та інші аспекти стартапа
Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Менеджер по роботі з потоком проектів бізнес-акселератора GrowthUP Ігор Стефурак часто консультує засновників стартапів. Одне з найбільш проблемних питань, що виникає одразу після народження ідеї проекту, це пошук партнера-співзасновника. Де його знайти та чому спеціалізовані ресурси для пошуку партнера не працюють, Стефурак розповів у своєму блозі.

Кожен третій "нетехнічний засновник", який приходить до нас з питаннями, шукає "технічного співзасновника", щоб удвох пройти стадії презентація-прототип-інвестиції. Натомість, кожному другому технічному засновнику потрібна людина, що займатиметься розвитком бізнесу. Пастка виглядає так: програміст вважає, що головне — накодити, а "потім придумаю як це продати". Порада одна: знайдіть людину, яка думатиме про бізнес — маркетинг, канали, бізнес-модель, документи для інвесторів, зустрічі з ними. Закрийте програму, в якій пишете код, і зосередьтеся на пошуку. Негайно.

Вибір партнера — це проблема. Ще більша проблема — зрозуміти, кого шукати.

У нетехнічних засновників є 3 причини, щоб виправдати скиглення про пошуки:

  1. Вчився у гуманітарному корпусі, не знаю жодного програміста.
  2. Намагався розібратися кого шукати, але нічого не розумію в технологіях.
  3. Пішов до аутсорсінгової компанії, сказали, що такий сайт коштуватиме $100к.

Через 20 хвилин співрозмовник згадує, що я зустрічаюся з великою кількістю людей, серед них багато програмістів. І просить порекомендувати кого-небудь, аби тільки зрушити з мертвої точки. Шкода, але не можу. Партнер має підходити за безліччю параметрів. Я не хочу брати на себе результат перемовин. Особливо якщо людина у відчаї. Крім того, всі, хто приходить до мене, презентують проекти, а не навички програмування.

Є виключення. Я знайомлю людей, якщо вони працюють в одній ніші. Це корисно для обміну досвідом, персонального нетворку чи об"єднання зусиль.

Що не так

Сервіси для пошуку співзасновників не працюють для більшості випадків. Причина, як і у ситуації з інвестором, одна: оцінка проекту. У 95% "стартапів", що публікують свої "ідеї" на таких сервісах, відсутній результат. Опис зводиться до перелічення функціональності, розповіді про те, що "ринок мобільних додатків зростає, а сервісом будуть користуватися всі, у кого ОС Android". Наявність заповненого шаблону бізнес-плану чи посадкової сторінки — це крок до результату, але не він. Результат може виглядати так: "5 компаній чекають на доступ у закриту бету" чи "15 клієнтів зробили попереднє замовлення". Одразу відповім на питання в коментарях: так, це реально зробити без продукту.

На відсутність результату накладається ще й ефект від спілкування в інтернеті. Свідомо чи ні, а у голові крутиться питання: "Чи адекватна людина, котра опублікувала це?". Може статися так, що результат є, але не вистачило вміння донести інформацію, а може — навпаки.

Де насправді шукати

Персональні контакти. Вам здається, що в оточенні немає технічних спеціалістів. А вони є. Навіть у моєму селі на Прикарпатті, з населенням 4 тисячі, є 2 програмісти, які працюють на фрілансі. Питайте у друзів, знайомтеся з друзями друзів.

Спільноти в онлайні. Можете залишати коментарі до матеріалів, які публікують інші, чи самі писати тексти. Мета — зацікавити людей своїм професійним поглядом. Нагадаю два базові правила: якісний контент, наявність результату.

Тематичні заходи в офлайні. Працюєте над мобільним додатком — то відвідайте зустріч клубу розробників під iOS, запускаєте медіа — мітапи спільнот Dribbble та WordPress.

Хакатони. Ідеальний варіант, бо: дозволяє перевірити навички презентації, вимагає підготовки, збирає розробників та біздевів, через 48 годин матимете прототип.

Конкуренти. Якщо жоден з варантів не дав результату, то це сигнал — міняйте підхід. У мене знову два варіанти:

  1. Використайте принцип "fail fast" (з англ. — зазнавай невдачі швидко) і припиніть цим займатися.
  2. Поговоріть з конкурентами. Якщо покажете чим корисні — отримаєте пропозицію роботи, чи й частку в компанії. Не виключено, що їм теж потрібен партнер.