НБУ курс:

USD

41,88

--0,05

EUR

43,51

--0,07

Наличный курс:

USD

42,31

42,23

EUR

44,40

44,15

Приватизація і не тільки: як публічні продажі допомагають змінювати міста

Прозорі публічні аукціони можуть змінити Київ та інші міста України. Це підтверджують кейси з системи ProZorro.Продажі

За 2 роки ProZorro.Продажі перетворилася із системи, яка продає активи банків-банкрутів, на платформу, де продаються і права оренди, і об'єкти малої приватизації, і майно державних компаній. Цього року ми вже продали небанківських активів майже на 1 млрд грн.

Все, що ми робимо, це забезпечуємо прозорий електронний аукціон, з простими і відкритими умовами через півсотні веб-сайтів в інтернеті. Але цей простий рецепт може багато змінити.

Наприклад, нещодавно до нас звернулися мешканці села з Дніпропетровської області із проханням допомогти із продажем об'єкта малої приватизації: непрацюючого водогону довжиною у 14 км. Його стартова ціна дорівнювала 2 сільським річним бюджетам.

Завдяки торгам водогін було продано на 20% більше від стартової, а сільська громада отримала гроші на розвиток.

Це доводить, що для ефективного розвитку селищ і міст нам не потрібен робот Софія: достатньо автоматизувати вже існуючі процедури і робити продажі прозоро. Декілька успішних кейсів в місті Києві дозволяють це продемонструвати наочно.

Кейс 1. Місце на ринку. Бесарабка — найстаріший і, мабуть, найдорожчий ринок в Києві. Ми провели 1 пілотний аукціон, на якому ціна за право оренди 1 кв.м. для продажу сиру і молока зросла більше ніж в 5 разів. Ми впевнені, що якби такі торги проводились на постійній основі, то ціна зросла б ще більше, бо ринок знав би про такі лоти і конкуренція було б значно вищою. А місто отримувало б в рази більше надходжень до бюджету.

Кейс 2. Столичні ярмарки. Через ProZorro.Продажі було проведено торги не лише на окремі місця, а й на велику кількість площ для проведення сезонних ярмарок. Ми вже мали кілька аукціонів з продажу прав для реалізації ялинок чи сільськогосподарської продукції на вулицях столиці. Усі ялинки під Новий рік-2018 продавались на місцях, які підприємці отримали на аукціоні ProZorro.Продажі. Ціна на такі місця зростала мінімум вдвічі. Це означає, що, по-перше, такі аукціони зручні для бізнесу і на них є попит. А по-друге, якщо ваш аукціон прозорий, то ви заробляєте в рази більше. І по-третє, на таких торгах малий бізнес отримує абсолютно справедливі правила гри, за що готовий платити.

Кейс 3. "Розетка" та "Укрпошта". Національний оператор поштового зв'язку є одним з піонерів у проведенні прозорих аукціонів з оренди нерухомості. Через ProZorro.Продажі вони проводили аукціон на право оренди місця у Головпоштампті для розміщення coffee-point, де ціна зросла майже у 7 разів від початкової. Через електронні аукціони також здавали в оренду приміщення — за більш ніж 1 млн грн/місяць для "Розетки". Можливо, ще кілька років тому ніхто із приватних компаній не розглядав можливість оренди об'єкта, який належить державі, через бюрократію та можливі корупційні ризики, а зараз це дуже просто.

Кейс 4. Вагони метро. Певно, ви чули про продаж двох списаних вагонів КП "Київський метрополітен". Ми розуміємо що це не простий товар, але завдяки електронному аукціону його придбали набагато дорожче, аніж ціна металобрухту. Підприємці використовують його як кав'ярню, а не як брухт, який можна порізати і переплавити. Місто отримало більше грошей за непотрібні вагони, а бізнес — нові можливості і точки для зростання.

Кейс 5. Оренда в "олівці". Мова йде про легендарну будівлю, в якій знаходиться офіс Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ). Зараз підприємство отримує додатковий дохід від оренди приміщень підприємцями, які відкрили там кав'ярню, коворкінг та магазин продуктів. Це яскравий приклад взаємодії держави та бізнесу, який можна взяти для використання на рівні міста.

Потенціал для громади будь-якого із ProZorro.Продажі набагато більший, ніж кілька пілотних аукціонів від комунальних підприємств. Електронні торги можуть стати точками зростання багатьох сфер життя міста.

Ось декілька напрямків.

Продаж місць для розміщення реклами. Цим вже активно займається Львів. Ми вже підписали Меморандум із київською владою на продаж прав на розміщення реклами через ProZorro.Продажі в метрополітені, проект рішення готовий, залишилось розпочати.

Парковки і ярмарки. Ми маємо досвід в організації аукціонів на право проведення ярмарок та організацію паркомісць від Києва, але максимальний ефект можливий лише за умови, коли прозорий аукціон буде впроваджено абсолютно для всіх договорів по цьому напрямку.

Прозора оренда. Досвід Укрпошти та НСТУ доводить, що це досить вигідно і просто. Наприклад, Укрпошта завдяки ProZorro.Продажі за рік вдвічі збільшила надходження від оренди майна. Києву з його 3 млн. кв.м. комунальної нерухомості ніхто не заважає передавати своє майно в оренду через прозорі аукціони.

Мала приватизація. Ми почали 3 місяці тому і вже заробили для різних бюджетів по всій країні більше 400 млн грн за рахунок продажу об'єктів які здавались нікому непотрібними, безнадійними і закинутими. Ми бачимо потенціал в цьому для розвитку громад, бо кошти від приватизації підуть на дороги, школи і багато чого іншого. Ці об'єкти, в першу чергу, цікавлять малий та середній бізнес, який зможе завдяки цим активам активно розвиватись.

Мала приватизація віднедавна може відбуватись лише через ProZorro.Продажі, але сфера застосування прозорих аукціонів набагато ширша. Кожен зі згаданих успішних кейсів можна масштабувати не тільки на київську громаду, але й інші міста України.

Не пропустите самые важные новости и интересную аналитику. Подпишитесь на Delo.ua в Telegram