17 ноября 2017 в 7:45
Виктор Шульга

Експерти вірять, що в Україні нарешті регламентують роботу приватних детективів

Закон "Про приватну детективну (розшукову) діяльність" Рада ухвалила у квітні 2017-го, але Президент відправив його на доопрацювання. Чим же не задовольнив гаранта закон, який мав би визначити правові засади організації детективної діяльності? Найсуттєвішими зауваженнями були:

1. Суперечність нормам кримінально-процесуального законодавства. Детективам надано можливість збирати докази в рамках кримінального провадження. А це є неприпустимим для такого виду діяльності.

2. Здійснення зовнішнього спостереження на відкритій місцевості суперечить Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", так як це компетенція виключно оперативних підрозділів.

Проте правовий аналіз цих недоліків дає привід посперечатися з ними. Зокрема, науково-експертне управління апарату Верховної Ради у своєму висновку заявляє, що детективам надано право збирати лише відомості та дані, які можуть бути визнані доказами лише після дослідження у суді (ст. 23 КПК України). І, скоріш за все, такі докази вважатимуться допустимими, адже не важливо, ким отримані такі відомості — стороною захисту самостійно, доставлені поштою чи приватним детективом.

По другому зауваженню: зовнішнє спостереження в розрізі закону "Про оперативно-розшукову діяльність" здійснюється "із застосуванням оперативних та оперативно-технічних засобів". Відтак, зовнішнє спостереження без застосування таких засобів не буде вважатись оперативно-розшуковою діяльністю. Керуючись такою логікою, варто було б заборонити відеоспостереження на будинках, вулицях тощо. Додам, що, ч. 5 статті 246 КПК України за рішенням слідчого чи прокурора до проведення негласних слідчих (розшукових) дій можуть залучатися також інші особи. Цими "іншими особами" могли б бути і приватні детективи.

Спірним залишається питання, хто має контролювати діяльність приватних детективів. Експерти розділились на два табори: одні підтримують здійснення дозвільної та наглядової діяльності органами внутрішніх справ, інші принципово відстоюють позицію кураторства детективів Міністерством юстиції.

Та це лише офіційна частина статусу діяльності детективів в Україні.

Що відбувається фактично?

В Україні діє кілька тисяч приватних детективів та декілька детективних об"єднань. Діяльність досить різнопланова: від збору доказів подружньої невірності до захисту та супроводження бізнесу. Такі ж різні і методи реалізації завдань — від несанкціонованого зняття інформації з каналів зв"язку (прослушки) до суто аналітичної роботи з відкритими джерелами. Адже не секрет, що на AliExpress чи то вітчизняних торгових майданчиках у вільному доступі є технічні засоби, прилади і пристрої, спеціально призначені для прослушки телефонних розмов. В той же час, існують методи, основну частину яких складає інтелектуальна складова — збір, узагальнення, співставлення відомостей з метою виявлення тенденцій, суперечностей тощо.

Виникає логічне питання: наскільки зібрана інформація буде актуальною в розрізі відсутності законодавчого акту, регламентуючого детективну діяльність?

По-перше, детективна діяльність передбачена класифікатором видів економічної діяльності і не є ліцензованою на сьогодні. По-друге, збір та аналітика даних з відкритих джерел не є протизаконними діями, також як і опитування громадян за їх згодою. По-третє, професійна зв"язка детектив-адвокат буде потужним інструментом для захисту інтересів в суді. Зокрема, реалізація адвокатом зібраної детективом інформації в судових інстанціях та правоохоронних органах.

автор:
по материалам:
"Дело"
раздел:
теги:

По теме:

Принят закон о частных детективах
Политика 13 апреля 2017 в 18:44

Принят закон о частных детективах

Парламент наконец вывел из тени несколько тысяч частных детективов, которые сейчас работают в Украине

Детективы НАБУ задержали охранника нардепа Розенблата (обновлено)
Общество 19 июня 2017 в 22:11

Детективы НАБУ задержали охранника нардепа Розенблата (обновлено)

Народный депутат Украины Борислав Розенблат подтвердил задержание своего охранника, но назвал его провокацией

Загрузка...
Информационный партнер проекта Ukr.net
Новости со всех уголков Украины на https://www.ukr.net/
Загрузка...