- Категорія
- Фінанси
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Долар по 43 гривні дедалі ближче. Що буде із валютним ринком до кінця 2024 року?
Курс долар-гривня після тривалого висхідного руху перейшов у бічний тренд, де накопичує сили для продовження зростання вище 42 грн/дол.
Після скасування фіксованого курсу восени 2023 року долар повільно, але впевнено пробирався вгору, починаючи з позначки 36,6 грн/дол. та досягнувши поточних рівнів близько 41,5 грн/дол.
Таким чином, за майже 10 місяців девальвація склала 13,4%, перевищивши інфляцію. У той же час, девальвація залишилася у фарватері дохідності гривневих депозитів, яка згідно з індексом UIRD знаходиться близько 13%, і виявилася нижчою за прибутковість ОВДП, яка при первинному розміщенні військових облігацій становить 14,55-16,90%.
Консолідація перед черговим зростанням
Наразі на валютному ринку зона консолідації. Курс на міжбанку знаходиться у коридорі 41-41,75 грн/дол. і протягом тижня здійснює невеликі коливання до 20-30 коп, що в цілому можна порівняти зі спредом курсу на готівковому ринку.
Підписуйтесь на Telegram-канал delo.uaДинаміка курсу гривні до долара
Базовий сценарій – це вихід із бокового коридору вгору, пробій рівня 41,75 грн/дол. на міжбанку, закріплення понад 42 грн/дол. та подальше зростання до рівня 42,75 грн/дол.
Для НБУ це важливо зробити, щоб не допустити зміщення девальваційних та інфляційних очікувань ще вище.
Курсові прогнози на 2025 рік
Згідно з опитуванням Європейської бізнес-асоціації (EBA), бізнес у своїх оцінках на 2025 рік орієнтується на середній курс 44 грн/дол. Тобто у ціну товарів на майбутній рік буде закладено саме такий рівень курсу.
Водночас у бюджетній декларації використано розрахунковий показник курсу 45 грн/дол., а Міжнародний валютний фонд (МВФ) у своєму прогнозі на 2025 рік оцінює курс на рівні 45,8 грн/дол.
Але коли, як довго, і з якою швидкістю ми рухатимемося до цих рівнів, залежить виключно від НБУ.
Нацбанк зберігає повний вплив на валютний ринок. У нещодавній прес-конференції НБУ приділив багато уваги курсу, вказавши, що триматиме його під контролем і не допустить значних погіршень, бо це вагома складова стримування інфляції.
Водночас базові фактори девальвації зберігаються. А саме: стійке негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу, високий попит на валюту з боку бізнесу та населення, скорочення надходжень від трудових мігрантів та ІТ-сектору, тотальна залежність України від зовнішньої фінансової допомоги, уповільнення економічного відновлення, прискорення темпів інфляції, важка ситуація в енергетиці та, звичайно ж, безпекові ризики.
Зміни саме в цих факторах стримуватимуть або посилюватимуть девальваційний тиск, а також впливатимуть на валютний ринок та курс загалом.