НБУ курс:

USD

41,19

--0,03

EUR

45,43

--0,09

Готівковий курс:

USD

41,49

41,43

EUR

45,80

45,65

У новобудовах удвічі впав попит на житло через ракетні обстріли

первинний ринок житла, новобудови, Unit city
Фото: ЛУН

Через липневі та серпневі ракетні обстріли, що спричинили перебої зі світлом, попит на первинному ринку житла в Україні різко зменшився. 

У серпні 2024-го попит на купівлю квартир в новобудовах впав в середньому на 40-50% порівняно з липнем,  розповіла Маріанна Бігунець, директорка з продажів будівельної компанії GAZDA. За її словами, потенційні покупці надто чутливі до змін, тому змушені ситуативно на певний час відтермінувати придбання житла,

Після поновлення безперебійного електропостачання інтерес до новобудов почав пожвавлюватись. В середині вересня рівень попиту суттєво оновився і вже складає до 80-85% від показників перших двох літніх місяців з проєкцією до подальшого вирівнювання, пояснила Бігунець.

Суттєве зростання попиту, на думку експертки, цієї осені на первинному ринку житла навряд чи можливе - через напружену економічну ситуацію в країні.

"На осінь прогнозується інфляційний пік, пов’язаний зі зростанням тарифів на електроенергію, змінами в акцизах на пальне. А перебої з енергопостачанням суттєво гальмують бізнес, в тому числі й будівельний — насамперед зростає собівартість зведення та посилюються ризики для покупців", - додала Бігунець.

Підтвердив падіння попиту на ринку новобудов і CEO консалтингової компанії City Development Solutions Роман Герасимчук. За його словами, основне падіння в найбільш масових сегментах (комфорт клас) сталося в червні, кількість угод знизилася майже втричі, якщо порівнювати з 1 кварталом 2024 року. В липні та серпні рівень продажів дещо відновився, хоча й залишився на рівні 85-88% від показників початку року.

"Це проста психологія. Щоб купити квартиру, треба бути впевненим у майбутньому. Невипадково цей емоційний показник вимірюють фондові біржі, встановлюють індекси економічних чікувань населення. Адже коли рівень настроїв падає, угоди призупиняються", - пояснив Герасимчук. 

Попит на ринку новобудов: які квартири купують

Після відновлення попиту більшість покупців сконцентруються на якісних житлових комплексах з високим ступенем готовності, запевняє Бігунець. Це у першу чергу б'єкти, зведені у "безпечних" західних регіонах країни, зокрема на Закарпатті, Львівщині, Буковині, Івано-Франківщині, Волині, а також у Києві та Київському регіоні. 

У Києві, за словами Романа Герасимчука, найбільшим попитом наразі користується найнижча цінова категорія нового житла - це від $800 за квадрат. Дешевше знайти неможливо навіть у Київській області. 

За оцінкою CDS, найбільш затребуваний сегмент на первинному ринку - до 75$ тис, в цьому сегменті зосереджено близько 60% всіх угод. З точки зору вартості квадратного метру, найбільш популярні категорії - $1000-1200 і $1300-1700 за квадратний метр. 

Ціни на квартири у новобудовах: прогноз на осінь 2024 

Різке зменшення попиту на ринку призведе до того, що на первинному ринку зростання цін буде чи не найменшим по галузях. Попри те, що восени, згідно з економічними прогнозами, споживчі ціни можуть зрости щонайменше на 10-15%, у новобудовах, ЯК наголосила Бігунець, зростання може бути на рівні 3-5% і лише на об’єкти готовністю від 60%, що розташовані у безпечних регіонах. 

Інфографіка: ЛУН

“Від початку повномасштабного вторгнення на ринку домінує покупець: його увагу можна привернути високою якістю проєкту, локацією, темпами зведення будинку, гнучкою ціновою політикою”, — наголосила експертка.   

Бігунець прогнозує, що восени очікується активне долучення провідних девелоперів до державної іпотечної програми “єОселя”, адже з огляду на об’єктивно високі ціни, саме ця програма є найбільш вигідною для покупців.

Наразі в “єОселі” акредитовано понад 80 компаній, що зводять понад 200 будинків та ЖК. У вересні-жовтні кількість девелоперів, які пройдуть акредитацію, може сягнути 100.