Що змінилося в податковому законодавстві у зв’язку з карантином

Що змінилося в податковому законодавстві у зв’язку з карантином
Для підтримання бізнесу, зменшення податкового навантаження в період пандемії, уряд прийняв низку законів, у яких затвердив норми, які допоможуть бізнесу. Ознайомимось із ними, щоб мати згоду захистити бізнес від неправомірних дій податківців
Побудуйте ефективну HR-стратегію вашого бізнесу HR Wisdom Summit від Delo.ua та Ekonomika+
17 липня HR-лідери OLX Робота, Shell, ArcelorMittal та ще понад 30 великих компаній поділяться найкращими практиками адаптації ветеранів у робоче середовище, підтримання ментального здоров’я команди, наймання в умовах кадрового голоду та використання інновацій в HR
Забронировать участие

Бізнес-портал Delo.ua продовжує серію публікацій в межах проєкту "Місяць податкової грамотності", який проводить для майбутніх та діючих підприємців Офіс розвитку МСП при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України разом з ГО "Яскраві вчинки".

Експерти, якi мають досвід в податковому праві, дають детальну інформацію та актуальні рекомендації за такими темами: 1. Що треба знати про податки при відкритті бізнесу. 2. Типові помилки в роботі підприємців з точки зору податківців. 3. Зміни в податковому законодавстві у зв’язку з карантином. 4. РРО для підприємців в 2021 році.

Єдиний соціальний внесок

У 2020 році уряд звільнив від сплати ЄСВ "за себе" ФОПів за березень-травень.

Звільнення від сплати ЄСВ у 2021 році радикально відрізняються. За грудень 2020 року, січень-травень 2021 року звільнили підприємців на 1 і групі спрощеної системи оподаткування.

Податкові перевірки

З 18 березня 2020 року по останній день місяця, у якому закінчується карантин, діє мораторій на документальні та фактичні перевірки. Станом на дату написання статті карантин встановлений до 28 лютого 2021 року.

Документальні перевірки є планові та позапланові, виїзні та невиїзні. З назви здогадалися, що планові проводять відповідно до затвердженого графіка, а для позапланових мають бути підстави, регламентовані статтею 78 Податкового кодексу України. Невиїзні проводяться в податковій, а виїзні — за місцезнаходженням платника.

Фактичні перевірки відбуваються за місцем фактичного здійснення діяльності чи за адресою об’єкта права власності.

Кожна перевірка має свої підстави, предмет та строк.

Є перевірки, які не підпадають під мораторій, а саме:

— за зверненням платника;

— при відшкодуванні ПДВ та/або коли є від’ємне значення з ПДВ понад 100 000 грн;

— при банкрутстві, реорганізації (крім перетворення), припинення компанії, підприємця, представництва, підрозділу, подано заяву про зняття з обліку;

— щодо обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва й обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

У перевірок, які розпочалися до 18 березня 2020 року та не завершились, зупиняються терміни проведення до закінчення карантину. Для їхнього продовження не треба прийняття додаткових рішень податкової.

Компанії, які були в плані, перевірка не відбулась, будуть включені в графік перевірок протягом 10 календарних днів після завершення карантину.

Однак, 3 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України відмінив мораторій на частину податкових перевірок. Правомірність цього рішення викликають сумніви, але необхідно розуміти, що податкова може перевіряти бізнес. Неправомірність таких перевірок необхідно буде оскаржувати.

Перевірки, мораторій на які Кабмін скасував:

— тимчасово зупинених та незавершених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені;

— документальних перевірок компаній, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг;

— документальних перевірок щодо дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

— документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.

Зупинення строків

При захисті прав строки відіграють вирішальну роль. Якщо правда на стороні бізнесу, але всі строки пропущені, важко, а іноді й не можливо виграти справу. Тому важливо знати і притримуватися строків на оскарження.

З 18 березня 2020 року по останній день місяця, у якому закінчиться карантин, зупиняються строки на:

— досудове оскарження рішень податкової, а саме, на подачу скарги до податкової України. Ця норма не застосовується до скарг щодо бюджетного відшкодування, які були направлені до початку карантину та після;

— надання податковою індивідуальних податкових консультацій;

— строки давності проведення податкових перевірок, на які встановлено мораторій;

— надання відповідей податковій на її запити, окрім бюджетного відшкодування ПДВ.

Фінансова відповідальність за порушення

Фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства є двох видів — штраф та пеня. Розмір штрафу, зазвичай, встановлена сума або фіксований відсоток.

Уряд звільнив від фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства, вчинені з 01 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця, у якому завершується дія карантину, включно.

Щодо порушень із ЄСВ, за які звільнили від фінансової відповідальності — це несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування); неповна сплата або несвоєчасна сплата суми одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується ЄСВ; несвоєчасне подання звітності.

Але також зазначив низку порушень, за які не звільняє від фінансової відповідальності:

— порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати;

— продаж/спадок/дарування/бартер/пожертви/довічного утримання майна в податковій заставі, без згоди податкової;

— порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;

— порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб’єктами господарювання операцій із реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку.

Відповідальність за податкові правопорушення є фінансова та адміністративна. Як вище розібрали, від фінансової відповідальності звільнили, а від адміністративної за ті ж правопорушення — ні. Будьте уважні!

Важливо!

На період карантину не застосовуються штрафні санкції за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Матеріал підготували: Ірина Нараєвська, консультант з податкового права та Наталія Нараєвська, засновниця проєкту "Податкова грамотність", в межах проєкту "Місяць податкової грамотності" від Офісу розвитку МСП.

26 лютого о 19:00 відбудеться безкоштовний вебінар "РРО для підприємців", де ви дізнаєтеся про особливості застосування касових апаратів бізнесом, про типові порушення і відповідальність за них, а також про те, в яких випадках можна не використовувати касові апарати. Пряма трансляція проводитиметься на FB-сторінці та youtube-каналі Delo.ua та FB-сторінці Офісу розвитку МСП. Реєструйтесь та пишіть своє питання за посиланням та отримайте безкоштовну консультацію.

А вебінар Ірини Нараєвської "Як відкрити бізнес? Типові помилки підприємців"  можна продивитись за цим посиланням.