НБУ курс:

USD

41,51

--0,02

EUR

45,23

+0,23

Готівковий курс:

USD

41,60

41,49

EUR

45,41

45,20

Через вуглецевий податок Україна може втратити $4,7 млрд експорту за п’ять років

Через вуглецевий податок Україна може втратити $4,7 млрд експорту за п’ять років
Ілюстрація: depositphotos

Український експорт зазнає суттєвих втрат через повноцінне запровадження в ЄС механізму транскордонного вуглецевого коригування (CBAM). 

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це йдеться в дослідженні GMK Center.

За період 2026-2030 років втрати експорту можуть сягнути $4,7 млрд, а потенційні недоотримані інвестиції в економіку України – $2,7 млрд.

Наразі Європейський Союз залишається ключовим торговельним партнером України. У 2024 році експорт українських товарів до ЄС склав $24,8 млрд, з яких 14,5% підпадає під дію CBAM. Оскільки податок накладається на продукцію з високими викидами CO₂, це створює додаткові перешкоди для вітчизняних виробників, особливо металургійної та хімічної галузей.

За прогнозами, негативний вплив CBAM на українську економіку з роками зростатиме. Зокрема, у 2026 році втрати ВВП можуть досягти $1,4 млрд, а у 2030 році цей показник може зрости до $7,25 млрд.

Наразі Україна шукає можливі шляхи пом’якшення наслідків нового механізму. Одним із варіантів є використання статті 30.7 Регламенту CBAM, яка дозволяє звільнити окремі країни від податку в разі надзвичайних обставин, що серйозно впливають на їхню економіку та промисловість.

Зазначимо, що перехідний період CBAM розпочався 1 жовтня 2023 року, а повноцінне впровадження планувалося на 1 січня 2026 року. Проте Європейська комісія запропонувала відтермінувати обов’язкове придбання CBAM-сертифікатів до 1 лютого 2027 року.

Водночас пропонується встановити мінімальний поріг у 50 метричних тонн для імпортованих товарів, що дозволить звільнити від податку близько 90% європейських імпортерів. Втім, для українського експорту ці зміни не матимуть значного впливу.

Через ризики, пов’язані з CBAM, український бізнес наполягає на активній позиції уряду у переговорах з ЄС щодо оновлення торговельної угоди та створення механізмів підтримки українських експортерів.

Додамо, раніше президент "Укрметалургпрому" Олександр Каленков розповідав, що з початком дії європейського вуглецевого податку СВАМ Україну чекають мільярдні втрати, тому потрібно негайно розпочати діалог з Єврокомісією щодо відтермінування цього податку для України та залучення інвестицій для модернізації виробництва.