На ЗАЕС знову відключився 5-й енергоблок - МАГАТЕ

На ЗАЕС знову відключився 5-й енергоблок - МАГАТЕ
Фото: Depositphotos

Міжнародне агентство з атомної енергії повідомляє, що окупована Росією Запорізька атомна електростанція в черговий раз втратила зв'язок з останньою магістральною зовнішньою лінією електропередачі, що залишилася, проте об'єкт продовжує подавати електроенергію в мережу по резервній лінії.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

"Менш ніж через 48 годин після того, як генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі в четвер встановив присутність місії з підтримки та допомоги МАГАТЕ на ЗАЕС, український персонал повідомив експертам агентства, що четверта діюча 750-кіловольтна лінія електропередач вийшла з ладу. Три інші були втрачені раніше у ході конфлікту", - йдеться у повідомленні.

Експерти агентства, присутні на найбільшій у Європі АЕС, також передають, що резервна лінія 330/750 кВ, що з'єднує об'єкт із прилеглою тепловою електростанцією, постачає електроенергію, що виробляється ЗАЕС, у зовнішню мережу. Ця ж резервна лінія може також забезпечити резервне живлення ЗАЕС у разі потреби.

Крім того, керівництво станції поінформувало команду МАГАТЕ про те, що один з двох енергоблоків ЗАЕС, що діють, у суботу в другій половині дня було відключено через обмеження в мережі.

Той же 5-й енергоблок вже був відключений, зокрема, 1 вересня - у день прибуття Гроссі та інших представників МАГАТЕ на об'єкт - як зазначено, "через внутрішній збій в електропостачанні", хоча знову підключений наступного дня.

"Один реактор все ще працює та виробляє електроенергію як для охолодження, так і для інших важливих функцій безпеки на майданчику, а також для домогосподарств, підприємств та інших об'єктів", - додають у МАГАТЕ.

При цьому вказано, що Україна окремо поінформувала агентство, що відключення ЛЕП 750 кВ сталося ще в п'ятницю ввечері і, як і вперше 25 серпня, "настало після відновлення обстрілів у цьому районі".

У МАГАТЕ зазначають, що присутні на станції фахівці її місії, окрім виконання невідкладних заходів щодо забезпечення гарантій, проводитимуть детальну та безперервну роботу з оцінки фізичних збитків об'єктам АЕС, визначення працездатності основних та резервних систем безпеки та охорони та оцінку умов праці персоналу.

"Різниця між присутністю МАГАТЕ на об'єкті і відсутністю нас там - як день і ніч. Я, як і раніше, серйозно стурбований ситуацією на ЗАЕС - вона не змінилася. Але подальша присутність МАГАТЕ матиме першорядне значення для стабілізації ситуації. Я безмірно пишаюся критично важливою і сміливою роботою, яку тепер команда МАГАТЕ може виконувати на ЗАЕС", - заявив Гроссі.

Зазначимо, що Держінспекція ядерного регулювання України, так само як і Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про нове відключення 5-го енергоблоку, розрив зовнішньої ЛЕП або будь-які обстріли ЗАЕС перед цим не повідомляли. Однак після повідомлення МАГАТЕ НАЕК підтвердив вищезгадану інформацію, зазначивши, що подія викликана "безперервними" російськими обстрілами.

"Ввечері 3 вересня після обстрілів російськими окупантами ліній зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України та через недостатню для двох енергоблоків пропускну спроможність останньої, резервної, лінії о 19:35 енергоблок №5 ЗАЕС був відключений від енергомережі", - зазначили в "Енергоатомі".

Джерело фото: ua.depositphotos.com