- Категорія
- Фінанси
- Дата публікації
Перевіряєте зв’язки контрагентів за ПІБ, а не у ЄДР за РНОКПП фізособи? Ось у чому проблема
Перевірити зв'язки контрагента відтепер можна за РНОКПП у ЄДР, а не лише за ПІБ або кодом ЄДРПОУ. РНОКПП-перевірка зв'язків фізосіб з ФОП і підприємствами вирішує болючу проблему СПФМ.
Якщо вірити іноземним виданням, то Ізраїль 15 років планував спецоперацію із підриву пейджерів «Хезболли». І для цього спецслужби, ймовірно, створили мережу підставних компаній, які й «уклинились» у ланцюжок постачання.
Формально пейджери постачала угорська компанія від тайванського виробника. А на ділі вона ніколи не заходилась в Угорщині та існувала без виробничих потужностей. Та на поверхні, видимій «Хезболлі», діяв цілком легальний постачальник.
Кейс добре ілюструє ризики, які може приховувати база контрагентів, а також наслідки їх ігнорування. Повсякденно – мова рідко про терористів. Але часто про санкціонованих осіб, «компанії-оболонки», російський бізнес і відмивання коштів. Це означає, що поверхнева перевірка контрагентів та неоднозначні її результати можуть призвести до наслідків, не менш травматичних фінансово та репутаційно.
Тож не зайве глибше дослідити зв’язки контрагентів. Йдеться далеко не лише про банки та фінансові чи страхові компанії.
А й про податкових консультантів, компанії з бухгалтерського обслуговування, аудиторів, адвокатські об’єднання і нотаріусів, які, з одного боку, часто визначають збереження клієнтської бази важливішим за «фінмон», з іншого – отримують найбільше штрафів за дотримання його вимог.
Чи не найефективнішим способом виявити ризики співпраці є дослідження зв’язків контрагента на основі пошуку за реєстраційним номером облікової картки платника податків (раніше - ІПН, далі – РНОКПП) у ЄДР. Говоримо тут про РНОКПП бенефіціара, засновника, підписанта, керівника юридичної особи чи клієнта-фізособи.
Важливо перевірити контрагента саме за РНОКПП, а не ПІБ. Проблема №1 у процесі перевірки контрагентів та їх зв’язків – збіги за прізвищем, іменем та по-батькові (ПІБ), а також варіанти їх написання у державних реєстрах і транслітерації у санкційних списках.
Одна помилка у прізвищі – і ти обслуговуєш підсанкційну особу. Або віддав закупівлі замаскованому корупціонеру, його сину чи колаборанту. Чи навпаки – нереально ускладнив життя добросовісному клієнту додатковими запитами через 100% збіг за ПІБ з PEP чи підсанкційною особою.
Натомість РНОКПП фізособи як критерій пошуку, визначення і підтвердження зв’язку дозволяє говорити про 100% точність результатів перевірки.
Донедавна можливості здійснювати перевірку зв’язків за РНОКПП у ЄДР на ринку не було. І особливо болючим питання визначення пов’язаних осіб і групи пов’язаних контрагентів залишалось для банків і фінансових компаній, а саме департаментів фінансового моніторингу. Тут відповідальність за помилку коштує мільйонних штрафів.
Хороша новина у тому, що рішення-таки з’явилось, зокрема завдяки великим державним даним. Професійна система для пошуку, визначення і підтвердження зв’язків за РНОКПП у ЄДР дозволяє на 100% точно говорити прямі та непрямі (приховані) зв’язки.
Система у режимі реального часу надає відомості з ЄДР і забезпечує на 100% точну ідентифікацію і верифікацію підприємств, у яких особа – керівник, представник, підписант, кінцевий бенефіціарний власник або засновник. Таким чином користувач системи, як на долоні, бачить зв’язки особи з іншими фізособами, а також ФОП і компаніями.
Важливо, що відомості з ЄДР за РНОКПП на платформі VKURSI надаються з електронною печаткою ДП «НАІС». Підприємство є технічним адміністратором державних реєстрів Міністерства юстиції України. Завдяки тому, що відомості завірені кваліфікованою позначкою часу, можна підтвердити достовірність звʼязку (верифікації) за допомогою інтегрованої системи електронної ідентифікації (ICEI) або на «Дія», як того вимагає закон.
На основі пошукового запиту система генерує зведений звіт, який складається із тематичних блоків:
- пов’язані компанії (прямий вплив): встановлення підприємств, у яких особа – керівник, представник, засновник, КБВ;
- опосередкований (непрямий вплив): через повʼязані підприємства у структурі власності;
- пов’язані ФОП;
- майнові звʼязки (економічна залежність);
- візуальна схема зв’язків;
- санкційний скринінг всіх повʼязаних фізосіб і юросіб;
- економічні показники юросіб та сектори економіки;
- ділові зв’язки із вказанням приналежності до групи компаній;
- зв’язки з PEP.
Всі дані системи можуть передаватися у корпоративні програми за допомогою АРІ. Вже звично першими нові можливості на основі даних освоюють банки.
Так, ПУМБ став першим банком який, у тому числі завдяки технологіям VKURSI, відкриває рахунки юридичним особам повністю віддалено. Саме завдяки новому АРІ «Звʼязки фізичної особи за РНОКПП» банк здійснює верифікацію представника клієнта (керівника, підписанта) без відвідування відділень банку.