Образование и карьера 21 декабря 2017 в 16:10

Як молодому юристу підвищити свою вартість на ринку праці?

Альона Галкіна, співзасновиця платформи "Профікум", ділиться практичними порадами як молодому спеціалісту в галузі права підвищити свою кваліфікацію і стати більш затребуваним в професії

Як молодому юристу підвищити свою вартість на ринку праці? Як молодому юристу підвищити свою вартість на ринку праці?

Багаторічний досвід роботи в юриспруденції дає підстави говорити, що майже кожен роботодавець шукає собі в штат робочу одиницю з досвідом роботи у юридичному супроводі бізнесу. Тобто, ідеальний юрист сьогодні має володіти здатністю орієнтуватись у фінансовій системі, вмінням вести кадрову роботу, захищатись від перевірок будь-якого органу влади, ґрунтовними знаннями господарського, податкового, митного права, гарними комунікативним навичками, вмінням виконувати великі обсяги роботи на позавчора, не кажучи вже про вільну англійську, і бажано — ще одну іноземну мову.

Погодьтесь, в таких умовах складно конкурувати на ринку праці в країні, де щороку 288 ВНЗможе видавати випускникам диплом юриста, а вже готових правників, що стоять на обліку в Державній службі зайнятості налічується понад 40 тис. осіб.

Що в цьому випадку можна зробити?

1. Іноземна(і) мова(и) — the MUST!

В сучасному світі досконало опанувати тільки рідну(і) мову(и) означає запроторити себе до маленької комірки і загубити ключ від неї. Будь-який бізнес, що претендує на звання успішного, рано чи пізно виходить на співпрацю з іноземними контрагентами, для яких спілкування щонайменше вільною англійською є першим критерієм вибору партнера в Україні. Навіть реформа державної служби, яка розпочалась влітку 2017 року передбачає набір на високооплачувані посади державної служби лише за умови вільного володіння принаймні однією іноземною мовою. Тому якщо життя склалось таким чином, що ваша дитина закінчила виш, а іноземну не опанувала — не засмучуйтесь, а скоріше інвестуйте час і ресурси у навчання мовам. В цій ситуації від фраз на кшталт "не здібний до мов" чи "іноземна ніколи не знадобиться" потрібно позбавлятись як від слів-паразитів. Пам"ятайте, дослідження показують, що ті, хто впевнено володіє іноземною мовою, отримують зарплату на 15-30% вище.

2. Інвестування в додану вартість — SOFT SKILLS

Soft skills (досл. переклад — м"які або гнучкі навички) — це те, що точно не викладали в університеті вашій дитині, але без чого вона не зробить гарної кар"єри в юриспруденції. Ведення переговорів, написання привабливих текстів, вміння публічно презентувати себе і свою роботу, навички вирішення конфліктів, керування часом, взаємодія в команді, тощо. Без цих речей, людина з вищою юридичною освітою назавжди залишиться кабінетним працівником середньої руки, який працює від авансу до зарплати без натяку на підвищення в найближчі років десять — п'ятнадцять. Натомість, людина, навіть молода, але з досвідом організації власної команди (навіть якщо це було для проведення благодійного ярмарку на факультеті), яка вміє гідно поводити себе в конфліктній ситуації, здатна працювати у стислі строки і самостійно розставляти пріоритети отриманим завдання, володіє відточеними ораторськими вміннями є бажаною знахідкою для будь-якого HR-відділу. Попри велику пропозицію робочої сили, на юридичному ринку, насправді, не так багато людей, які готові інвестувати позаурочні енергію та час в свій особистісний розвиток задля професійного зростання. Тому тим, у кого в портфоліо вже є додаткові знання і вміння, завжди надається пріоритет при запрошенні на співбесіду.

3. Програми по типу Legal Practice Course (LPC) — ВХІДНИЙ КВИТОК У КАР"ЄРУ

У Англії та Уельсі Legal Practice Course (з англ. "курс практичної юриспруденції") є офіційним фінальним етапом становлення професійного практикуючого юриста. Тобто в цих країнах, як і в багатьох інших, для того, щоб стати практиком необхідно після закінчення ВНЗ пройти додаткове навчання практичному правознавству: прийом клієнта, надання усних та письмових консультацій клієнту, ділове листування, пошук інформації, написання проектів документів та багато іншого. На превеликий жаль, в Україні ще поки немає культури ґрунтовного викладання практики у юридичних вищих навчальних закладах, а тому молодий юрист при прийомі на роботу, навіть з найкращими знаннями, виглядає як сухий, відірваний від реальності теоретик. І саме тому роботодавці не зацікавлені в тому, щоб брати на роботу людину одразу після вишу — на її навчання практичним речам потрібно витратити не менше року, а це ризики і додаткові обтяження для бізнесу. В такому випадку і юристу-випускнику, і його батькам варто замислитись про пошук подібних LPC-програм в Україні. Інтерактивні заняття не передбачають оцінок і страху невірно відповісти, вони є формою аналізу проробленої роботи, звернення уваги на правильні моменти виконаного і пропрацювання того, що викликає труднощі у слухача. На LPC-програмах немає поганих запитань і невірних відповідей, монотонних лекцій і теоретичних семінарів. Кожному слухачу приділяється увага і інтерес викладача, лекції і практичні заняття є інтерактивними — діалог зі студентом заохочується і підтримується. Досвід роботи в юридичному бізнесі дає право говорити, що після таких LPC-програм молоді правники тримаються більш впевнено і переконливо під час співбесід при прийомі на роботу, грамотно відповідають на професійні питання, орієнтуються в побудові загальних процесів майбутньої роботи, що лише збільшує бажання роботодавця запросити їх у команду.

4. Стажування/спеціалізація за кордоном — ДОДАТКОВІ БАЛИ

Як правило, юристів, які знають досконало одразу всі галузі права, або не існує, або вони жартівливо звуться "спеціалістами широкого профілю і вузького захвату". На жаль, наша система освіти готує тільки таких спеціалістів — особливої спеціалізації на тому чи іншому предметі студенти, в основному, не мають. За кордоном же навчальний процес побудований таким чином, що молоді правники в ході навчання отримують, окрім загальних знань з правознавства, ще і спеціалізацію. Наприклад, інтелектуальне право, право Європейського Союзу, антимонопольне право тощо. Тому для наших випускників надзвичайно корисним є досвід проходження коротко- (від декількох тижнів до півроку) чи довгострокових (один-два роки) навчальних курсів / стажувань за певним вузькоспеціалізованим напрямом за кордоном. Іноземні ВНЗ чи аналітичні центри мають багаторічний досвід проведення таких курсів і, як правило, є в рази кориснішими для наших молодих правників за їх вітчизняні аналоги. Вони дозволяють побачити всі тонкощі обраної теми, особливості міжнародно-правового регулювання тих чи інших відносин, зрозуміти, як треба фокусуватись на певному фронті роботи, дають можливість за недовгий період часу побачити як побудований світ юристів за кордоном і чим якісно він відрізняється від українського. Окрім цього, участь у таких програмах дає можливість молодому фахівцю розширити свій світогляд, побудувати мережу корисних контактів в професійному середовищі, покращити іноземну мову, розвинути свої інші навички і вміння тощо. І тут не потрібно лякатись і думати, що такі стажування — фінансово непідйомний вантаж. Більшість з таких програм пропонують стипендії: або повні (з покриттям витрат з оплати навчального курсу, транспорту, проживання, харчування тощо) чи часткові (у вигляді знижки на навчання від 10 до 100% або ж забезпечення слухачів житлом у гуртожитках вузу тощо). До того ж, не завжди обов"язково обирати Штати чи Швейцарію — країни з високими цінами для життя і навчання. Дуже гарні програми зараз пропонують і країни Східної і Центральної Європи, де ціна за курс буде меншою, а якість не гіршою.

Кожен із цих чотирьох кроків є важливим компонентом професійного становлення молодого правника. Іноземні мови, гнучкі навички і LPC-програми — це мінімум, який випускник юридичного вишу має мати в своєму резюме під час пошуку роботи. Досвід іноземного стажування зможе стати гарним додатком до переконливого резюме. Будь-який успішний юрист Вам скаже, що його професійний стрибок став можливим лише завдяки цим речам. Так само не варто сподіватись, що часу багато і можна не поспішаючи вчитись чомусь одному, а згодом — іншому. Ці навички потрібно мати вже і зараз, світ рухається швидко і не чекає тих, хто сповільнюється. Успішні встрибують на ходу в потяг, що рухається, в той час як повільні залишаються на узбіччі.

Загрузка...
Новое видео
"Стендап в Украине сейчас на хайпе": основательницы Business Stand Up Agency
Загрузка...