Карти, гроші, monobank: як працює перший в Україні mobile-only банк

Карти, гроші, monobank: як працює перший в Україні mobile-only банк
Facebook заполонили пости перших власників чорних карток з написом Monobank. Що ж насправді ховається за оболонкою першого цілком мобільного банку?
Мы продолжаем сражаться с оккупантом на информационном фронте, предоставляя исключительно проверенную информацию и аналитику.
Война лишила нас возможности зарабатывать, просим Вашей поддержки.
Поддержать delo.ua

У середині вересня в режимі бета-версії почав працювати повністю мобільний банк Monobank. Проект передбачає роботу з клієнтами виключно через мобільний додаток без необхідності відвідувати фізичні відділення, що дозволяє істотно знизити витрати.

Monobank - це перший проект компанії Fintech Band, яку запустили Дмитро Дубілет, Олег Горохівський і Михайло Рогальський після виходу з "ПриватБанку". Monobank розвиватимуть в партнерстві з "Універсал Банком", а трохи пізніше аналогічний проект iBox Bank повинен запуститися з iBox.

Чи такий привабливий проект із середини, розбирався UX-дизайнер Олександр Кривець.

Так зараз виглядає сайт (по факту лендінг) Монобанку — monobank.com.ua

Позиціювання

Для тих, хто не в темі, Monobank себе позиціонує як:

а) перший в Україні mobile-only банк (тобто взагалі без відділень і лише у вашому смартфоні);

б) як банк з найкрутішими кредитними умовами на ринку.

Додаток є і буде лише для Android та iOS. Навіть web-версія не планується.

Отримання картки

Півроку тому заповнив форму, творці якої обіцяли повідомити, коли банк запрацює. Відправив і забув.

У середині жовтня отримав листа з пропозицією участі в бета-тестуванні додатку. Звісно, зацікавило. Заповнив ще одну форму і за 5 днів (і три листи у саппорт із проханням пришвидшити мою чергу) отримав лист із посиланням на додаток. Завантажив і запустив.

У найкращих традиціях мінімалізму з "преміальним" чорним кольором та градієнтним логотипом.

Одразу після мінімалістичної заставки програма попросила сфотографувати перший і другий розворот паспорту, сторінку з пропискою та виписку з ідентифікаційним номером. Фрейм на екрані телефону після правильного накладання паспорту зробив знімок самостійно. Операція у мене зайняла дві хвилини.

На вибір, до речі, є паспорт старого зразка та ID-картка.

Далі заповнив дані про місце роботи, наявність податкової декларації та інші фінансово-інтимні подробиці життя й отримав солідний кредитний ліміт в 50 000 ₴ (ця штука працює дивно, у групі тестувальників багато скаржаться на нульові ліміти при чималих білих зарплатах).

Після цього запропонували обрати варіант отримання самого пластику: доставка кур'єром або забрати самостійно з переліку точок (у Києві їх чимало). У результаті додаток, по суті, перетворився на "цеглину" до моменту отримання.

Картку забрав у центрі Києва. Показав паспорт привітній дівчині за чорною стійкою (ТЦ Глобус). Вона звірила дані з тими, які вже є у системі. Підписав сформований односторінковий документ. На все про все дві хвилини.

Преміальність у всьому :) Тут і чорний конверт із карткою, й інструкція з мокапом iPhone X.

Прикрутив картку до свого додатку, сфоткавши її, як було показано на екрані смартфону. Одразу після цього став доступним увесь функціонал програми.

P.S. Номер на фотці фотошоплений.

Два слова про саму картку

Чорна, матова, чіпована картка Mastercard World. Щоправда, на час бета-тестування усі картки не іменні. Пізніше буде навпаки.

Додаток

Ну, й про сам додаток, перепрошую, банк.

Так виглядає головний екран Monobank

Головний екран

Сума кредитного ліміту так само, як у тому ж таки Приваті, додається до поточної суми на пластику, що мене візуально дратує. Щоразу треба подумки віднімати, у моєму випадку 50 тис. грн від числа на екрані, щоб дізнатись залишок на картці. Розумію, що це "узаконене шахрайство" дає змогу банку заробити на кредитах, але дратує все одно. Та й не причепишся, адже під ЖИРНЮЧОЮ сумою дрібно (на скріні це ще й непогано видно, на відміну від додатка) розписані власні кошти та кредитний ліміт.

Нижче швидкі посилання на три, за версією Монобанку, найпопулярніші операції: поповнення своєї, чужої картки та мобільного. Тут все логічно.

Ще нижче таймлайн руху коштів на карті.

Свайп вбік і ми в меню картки. Тап по картці її анімовано перевертає, щоб показати cvv код. Тривалий тап на номері картки копіює його в буфер. Приємний момент.

Трохи нижче — статусбар обмежень на оплати в інтернеті. Щось не влаштовує? Тапаємо на нього і легко міняємо.

Далі усі можливі операції з вашою банківською карткою. Все доволі стандартно, але додаю скріни для кращого розуміння.

Відзначу лише, що для того, аби отримувати 10% річних на залишок по карті, треба не забути активувати цю опцію. І за замовчуванням подвійна конвертація при платежі відхиляється банком, але одним тапом її можна дозволити (якщо купуєте щось, наприклад, на Аліекспресі).

Ще з першого екрана можна потрапити в статистику витрат за певний період. Анімація виконана на рівні з топовими додатками для управління персональним бюджетом.

Статистика витрат лише базова.

Сподіваюсь, з часом варіантів статистики стане більше і вона буде щонайменше такою ж приємною для очей юзера, як зараз. І що було б справді круто — додати повноцінний менеджер персональних фінансів, як в тому ж ZenMoney чи MoneyWiz.

Вибір періоду статистики виглядає не дурно. Єдине, що візуально хочеться вирівняти листопад, хоч і розумію, що це майже точно дизайнерський задум. Якщо обрати період більшим за місяць, то looks good!

Розстрочка

На момент огляду ще не працювала. В Монобанку обіцяють розстрочку двох типів: на купівлю товару та на транзакцію. Обидва варіанти, ясна річ, будуть доступні з самого додатку.

Платежі

Найобширніша категорія будь-якого онлайн-банкінгу в Монобанку наразі виглядає дещо аскетично. Хоча усе необхідне тут є: онлайн-ігри та штрафи за порушення ПДР (жарт).

Буквально перед публікацією Monobank підтягнув з контактів двох друзів, у яких теж є картка банку. Їм можна надсилати кошти, просто обравши зі списку, ну або за іменем. Усім іншим: вводимо номер картки руками або скануємо картку.

У поповненні мобільного відображається ваша книжка контактів. Не знаю, чи треба аж усі контакти тут, але з пошуком дуже зручно. Кілька разів поповнював рахунок, виконати таку операцію можна у справжні кілька кліків. Браво. Комісії немає.

Що стосується звичайних платежів за реквізитами, то якщо отримувач є в базі, реквізити не потрібні, користуємося пошуком за назвою компанії. Подібна штука працює в Приватбанку. Також є оплата комунальних платежів за окремою адресою. Цим видом платежів ще не користувався. Але впевнений, що ті, хто платять комуналку через Приват24, розберуться одразу. Комісії немає. Поки що qr-коди квитанцій не зчитує, але Дмитро Дубілет писав, що це є в найближчих планах. Побачимо. Також із додатку можна заплатити всі необхідні податки та збори, включно із штрафами за порушення ПДР. Останній пункт розділу — ігри.

Кешбек

На мою думку — найцікавіша фішка цього банку. Перший повноцінний кешбек в Україні. Не "бонус+", віртуальні фантики, а тверда, так би мовити, валюта.

Лаконічно описані основні умови кешбеку.

Щомісяця доступні категорії для кешбеку різні. Треба обирати дві. Наприклад, у жовтні я обрав громадський транспорт (10%) та фаст-фуди (5%). У листопаді: кафе і ресторани (3%) та супермаркети (2%).

Не треба шукати заклади, які беруть участь в акції (як це, наприклад, реалізовано в приватівському БонусПлюсі). Головне, щоб платіжний термінал мав шифр потрібної категорії. Наприклад, жовтневий розрахунок в Макдональдсі не приніс кешбеку, бо в терміналах він не фастфуд, а ресторан. А от листопадова категорія "кафе та ресторани" приносить тут 3% кешбеку від кожного чека.

Поки що є обмеження кешбеку. У місяць на картку можна вивести не більше 500 грн.

З жовтневим кешбеком одна поїздка у столичній підземці коштувала 4,50 грн, що рівноцінно максимальній знижці карток КП "Київський метрополітен".

Швидкодія додатку Monobank

Тестував на Xiaomi Mi5, Android 6.0 (так, у мене не айфон). Не зважаючи на те, що додаток ще в ролі бети, за два тижні не вилітав жодного разу. Анімація плавна, її не багато, позитивно впливає на user experience. Серйозно не глючив.

Дізнався, що можна розблоковувати додаток без пінкода — відбитком пальця. У мене цієї опції чомусь не виявилось.

Сповіщення про рух коштів приходять майже миттєво. В Приватбанку затримка в кілька хвилин, іноді ще довше. Всі сповіщення з emoji. Комусь подобається, комусь — ні. Може, це працює на імідж "сучасності" банку.

Ще кинулося в очі те, що кількість кліків для виконання поставленої цілі зведено до мінімуму. Чистота екранів, лише найважливіші елементи. Шукати ту чи іншу послугу не доводиться (як це щоразу буває в Приват24). Впізнаваний інтерфейс.

За кілька тижнів користування додатком програма оновлювалась двічі.

Щоразу лог змін був чималим, що свідчить про нормальний хід тестування. Ну, й тема котів в Монобанку розкрита на всі 100, якщо транзакція вдала — кіт ловить комашку та хитро посміхається, якщо невдала — сидить засмученим. Звуть його qr-кіт. Хоч мені й більше до душі собаки, думаю персонаж — це круто. Згадалося "на колір і смак товариш не всяк".

В останній вкладці ваше ім"я, поки що чомусь російською мовою (в саппорті пояснюють це технічною помилкою і обіцяють виправити).

Прикольна опція. Пишете як звертатись і служба підтримки називатиме вас хоч "Мій володар".

Мова додатку на вибір українська / російська. Мапа терміналів для поповнення картки виглядає чисто.

Служба підтримки працює у Вайбері, Месенжері та Телеграмі. Останній для мене one love, так що вже вибачайте.

Тарифи

Ще задовго до запуску обіцяли найкращі тарифи в Україні. Нижче наведені ключові відмінності від інших кредитних карток. Автор (тобто я) не ставив на меті глибинний аналіз тарифів і їх порівняння з конкурентами. Скажу лише, що вони явно не погані. Педеефку з усіма тарифами можна глянути тут.

Скоро обіцяють депозити, доларові картки, виставлення інвойсів, qr-сканер для платежів.

Поповнення картки Monobank

Натиснув на "Поповнити свою картку". Прив"язав зарплатну картку Приватбанку. Тепер щоб поповнити монобанківську картку достатньо обрати приватівську зі списку, ввести суму і натиснути "далі". Все, гроші зараховані. Комісії — 0.

До речі, знайшов баг. Видалити прив"язану картку зі списку не вийшло.

Спосіб поповнення картки готівкою — термінали iBox. В розділі "Банки" обираємо Monobank (на останній сторінці), вводимо реквізити картки і вставляємо готівку в термінал. Ще кажуть про спосіб поповнення готівкою через термінали Приват24, чесно не знайшов як це можна зробити безкоштовно. В розділі поповнення картки іншого банку — Монобанку ще немає. З головного екрану при поповненні картки на 10 грн, просило комісію 5 грн.

Інших способів ще не пробував (а вони є).

Юзер-тести

Розумію, що це замало і все таке. Тим не менш. Зробив мікровибірку з п"яти людей, яким за легендою необхідно було зробити по кілька операцій. Поповнити картку Monobank з картки свого банку, та поповнити на 10 грн мобільний рахунок. Усі піддослідні бачили інтерфейс додатку вперше. Помилок не було.

Висновок

Додаток, ясна річ, ще сируватий. З мінусів — кілька дрібниць вище по тексту. У чому точно впевнений — у Приватбанка з"явився серйозний конкурент. І це не може не тішити. Чим більше технологічна конкуренція банків, тим краще для користувачів.

Особисто для мене очевидним плюсом у картці Monobank є кешбек (а кому не подобається економити). Другий плюс мені дуже важко сформулювати чіткими пунктами, напевно це сукупність мікровзаємодій та неймовірна простота додатку (сподіваюсь, з часом не перетвориться в нагромадження усього, як той же Приват24). Якесь таке тепле відчуття турботи. Схиляю капелюха перед юіксерами з Fintech Band.

Чи перейду повністю на Monobank? Час покаже. Хоча, чому б і ні.