НБУ курс:

USD

41,82

+0,07

EUR

48,79

+0,18

Готівковий курс:

USD

41,70

41,63

EUR

49,00

48,85

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Перші тижні опалювального сезону: тенденції та очікування

Пройшли перші два тижні від старту цьогорічного опалювального сезону в Україні. Нагадаю, з 14 жовтня частина регіонів, в тому числі Київ, розпочали підключення закладів соціальної сфери до тепла. Початок опалювального сезону дозволяє виділити певні тенденції, що спостерігаються на ринку та очікування щодо проходження зими.

СПЕЦПРОЄКТ: ВЛАСНА СПРАВА

Ми збираємо історії тих, хто зробив надскладне, але й найважливіше рішення в житті - стартувати власну справу. Хто розпочав з нуля і  вже три роки будує бізнес. Хто повернувся з фронту і занурився в підприємництво. Хто обрав франшизу як старт і зумів розвинути успішну модель.

Спецпроєкт створено за підтримки Visa в Україні

Дізнайтесь більше

Споживання природного газу поступово зростає  до понад 55 мільйонів кубометрів на добу, що є найвищим рівнем з березня, тобто з кінця минулого опалювального сезону. Передусім, збільшили споживання побутові споживачі, виробники теплової енергії та бюджетні установи, що почали опалення.

Так, якщо на початку місяця побутові споживачі використовували близько 6 мільйонів кубометрів газу на добу, то з 20 жовтня споживання побутовими споживачами перевищує 20 мільйонів кубометрів на добу. Бюджетні організації на початку місяця використовували менше ніж 50 тисяч кубометрів газу на добу, а після 20 жовтня  понад 4 мільйони кубометрів газу на добу.

Таким чином, споживання газу перевищує обсяги внутрішнього видобутку. Однак, сезон закачування газу до підземних сховищ продовжується за рахунок природного газу, що надходить до України з Європи. Обсяги імпортного ресурсу також поступово скорочуються  до понад 6 мільйонів кубометрів 27 жовтня.

Обсяги закачування газу до українських підземних сховищ, відповідно, також знижуються, опустившись нижче 1 мільйона кубометрів на добу станом на 25 жовтня, як свідчать дані AGSI.

Запаси природного газу в українських сховищах перевищують 12,9 мільярда кубометрів з урахуванням активного газу довгострокового зберігання та буферного газу. Вже найближчими днями закачування газу до сховищ, скоріш за все, припиниться на фоні подальшого зростання обсягів споживання. Накопичених обсягів газу в сховищах достатньо для проходження опалювального сезону, про що повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Відносно тепла погода по всій території України в другій половині жовтня дозволяє втримувати обсяги споживання на стабільному рівні. Також завдяки теплій погоді підключення житлових будинків з централізованим опаленням можна відкласти на листопад. Нагадую, згідно норми, місцева влада приймає рішення щодо початку опалювального сезону для побутових споживачів після того, як середньодобова температура повітря тримається на рівні 3°С впродовж трьох днів з прогнозом на похолодання.

Безумовно, проходження цьогорічного опалювального сезону багато в чому буде залежати від зими. При відносно теплій зимі, які спостерігалися в останні роки, жодних проблем виникнути немає. Якщо ж зима буде значно холоднішою, то Україні, ймовірно, доведеться імпортувати додаткові обсяги природного газу для покриття пікових потреб. Така опція зберігається, оскільки Україна має гарантовані потужності для імпорту природного газу з європейських країн.

За інформацією ICIS, ТОВ "Оператор ГТС України" та угорський оператор ГТС FGSZ узгодили продовження дії збільшених гарантованих потужностей для імпорту газу до України на 1 квартал 2025 року. Відповідно до повідомлення на платформі RBP від 21 жовтня, близько 10 млн куб м на добу гартованої потужності буде доступно для бронювання на квартальних, місячних та щоденних аукціонах на період з 1 січня по 31 березня 2025 року.

Значну частину зимового попиту газу вдасться покрити за рахунок внутрішнього видобутку, який в останні місяці зростає, як за рахунок державних компаній, так і приватних.