Ринок пального перед зимовим затишшям. На скільки здорожчає паливо на українських АЗС у жовтні

Ціни на пальне у жовтні
Фото: pixabay.com

У вересні пальне на українських АЗС зростало в ціні, наздоганяючи світові ціни на нафту та паливні котирування в країнах ЄС. У жовтні сезон активного споживання пального продовжиться до осінніх дощів, тож паливо має потенціал до зростання, проте ціни може стримати стабілізація цін, або ж взагалі здешевшання нафти.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Аналітик профільного видання "НафтоРинок" Олександр Сіренко говорить, що в останній робочий день вересня ритейлери зробили ще один крок до психологічної позначки в 60 грн/л. Два великі оператори OKKO та WOG підняли вартість бензину та ДП на 1,0 грн/л, в той же день понад 10 регіональних мереж додали 0,3 - 1,0 грн/л. 

"Ймовірно, наступний крок догори слід очікувати від АЗС "Привату" та "Укрнафти". Також оператори продовжують підвищувати ціни на скраплений газ. На АЗС KLO автогаз подорожчав на 40 коп./л до 25,99 грн/л. UPG збільшили ціни на 20 коп./л до 25,58 грн/л в середньому в мережі. На Сході та центральних областях на АЗС Parallel газ подорожчав на 24 коп./л до 25,99 грн/л. Також, зростання зафіксоване на АЗС багатьох регіональних та локальних операторів ринку. Середня роздрібна ціна LPG за декілька днів збільшилася на 4 коп./л – з початку місяця на 1,87 грн/л – до 25,66 грн/л ($954-990/т без податків). З огляду на паралельне подорожчання бензину на АЗС, співвідношення вартості літра скрапленого газу до А-95 тримається на рівні 47%", - каже Сіренко.

За його словами, пропозиції дизпалива в гурті на минулому тижні(25 вересня - 1 жовтня) розпочинались від 47,50-47,90 грн/л (1107-1118 доларів/тонна без податків) за прикордонними базисами на умовах передзамовлення, проте переважна більшість оголошували ціни від 48,00-49,00 грн/л (1121-1148 доларів/тонна без податків) по Півдню при середньому рівні по Одеському регіону 48,74 грн/л (1141 доларів/тонна без податків).

Ринок бензинів протягом минулого тижня залишався умовно стабільним, середні ціни рухались різносторонньо. Середня вартість бензину А-92 зросла станом на п'ятницю 29 вересня на 0,26% (+0,12 грн/л) щодо п’ятниці 22 вересня, до 45,79 грн/л, а  середня А-95 зменшилась на 0,40% (–0,19 грн/л), до 47,91 грн/л.

Чи зростатимуть ціни на пальне у жовтні?

Сіренко зазначає, що у жовтні найбільші гравці паливного ритейлу крокувати в ціні й далі, але при вартості нафти еталонної марки Brent в 95 доларів за барель, вартість літра бензину та дизпалива зупиниться на позначці 59,99 грн. З урахуванням знижок в 4 гривні за літр, середня ціна дизпалива в Україні складатиме 55 грн/л.

Засновник групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін говорить, що ринок пального в жовтні буде відносно спокійний. Разом з цим ціни на АЗС відштовхуватимуться в першу чергу вій цін нафти.

"Зараз ціна еталонної марки Brent коливається в межах 92-95 доларів за барель. І якщо ціна не закріпиться на позначці 95 доларів, то цілком можливим буде розворот цін. Поточна ситуація на нафтовому ринку базується на бажанні лише однієї країни - Саудівської Аравії. Але сама ця країна внаслідок зниження видобутку сировини втрачає ринок, а її обсяги заміщуються. А серед країн-членів ОПЕК намітилися протиріччя в питанні щодо доцільності політики зниження видобутку, оскільки такі країни можуть більше втратити ніж здобути через гальмування економіки та деградації попиту", - каже Льоушкін.

Бізнесмен зазначає, що після 20 жовтня стане зрозумілим подальший тренд на світовому нафтовому ринку, бо цій даті передуватимуть засідання міністрів країн-членів ОПЕК, а також інші ключові події, які охарактеризують подальший попит на нафту.

Льоушкін каже, що після здорожчання ціни на АЗС OKKO та WOG ймовірно відбудеться й здорожчання інших мереж такий як "Авіас" та "Укрнафта", а також ряду дрібних гравців в регіонах. Проте, за умови, якщо світові ціни на нафту залишаться на тому ж рівні на якому вони є зараз подальше здорожчання палива на АЗС може взагалі не відбутися.

"Ринок сьогодні взагалі досяг якоїсь достатньої точки, подальше підвищення не обов'язково. Воно було б комфортним для мереж АЗС, можна було б на гривню підняти ціни. Але найбільші гравці ринку можуть провести це здорожчання просто скоротивши свої знижки", - каже Льоушкін.

За його словами, споживання пального наразі залишається високим головним чином за рахунок аграріїв, а також перевізників зерна. Наразі логістика зерна серйозно змінилася. Зараз збіжжя не возять залізницею на елеватори, а використовують для перевезень здебільшого автомобільний транспорт, що підвищує споживання пального. Загалом сезон високого споживання палива триватиме до осінніх дощів, коли роботу в полі вже буде неможливо виконувати.

Мережа АЗС Бензин А-95 грн/л Дизпальне грн/л Автогаз грн/л  
OKKO 57,99 57,99 26,49
WOG 57,99 57,99 26,48
Socar 58,99 58,99 -
Motto 55,28 56,88 -
БРСМ-Нафта 52,49 52,99 24,99