Контролем закупівель в Одесі займатиметься чиновник часів Януковича - політолог

Олександр Ставнійчук
Олександр Ставнійчук. Фото: скріншот відео YouTube/Media Center Ukraine - Ukrinform

Південний офіс Держаудитслужби очолив колишній голова регіональної держекоінспекції Олександр Ставнійчук, діяльність якого місцеві підприємці порівнювали з діяльністю сомалійських піратів через непередбачувані і необґрунтовані перевірки суден. Ставнійчук працював в органах екологічного контролю, сам притягався за порушення у держзакупівлях, а тепер перевірятиме використання коштів платників податків, написав у блозі політолог Володимир Манько.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Він відзначає, що наприкінці 2009 року Ставнійчук потрапив в патронатну службу міністра екології в уряді Юлії Тимошенко Георгія Філіпчука.

"Ймовірно, не в останню чергу - через зв’язки своєї матері, Вікторії Георгіївни, яка у Верховній Раді 6-го скликання (якраз у період закінчення перебування на посадах урядовців Тимошенко) була помічницею одіозного нардепа і підприємця Миколи Злочевського", - додає політолог.

Манько нагадує, що протягом правління Януковича Ставнійчук працював першим заступником начальника Держуправління екології Одеській області, згодом став директором Департаменту екології Одеської ОДА. Саме в цей час, як повідомляли ЗМІ, Держфінінспекція склала на нього протокол за порушення при держзакупівлях. У січні 2016 року провадження закрили. Одним із подальших призначень став пост начальника екоінспекції Кримсько-Чорноморського округу.

Після зміни уряду в 2019 році Держекоінспекцію очолив Єгор Фірсов. Під час однієї з нарад в Одесі йому надійшли масові скарги від підприємців на Ставнійчука. Зокрема, йшлося про схему перевірки ізольованих баластових вод, яку призначають виключно для штучної затримки суден у портах.

"Інспектори захоплюють судна, як пірати Сомалі, а кожен день простою судна коштує десятки тисяч доларів. Тож потім доводиться домовлятися. Виписуються штрафи від ліхтаря, коли немає методики визначення шкоди. Немає підстав для розрахунку штрафу", — заявив тоді співзасновник компанії Risoil Шота Хаджішвілі.

Представниця сфери морського страхування Наталія Свертилова тоді навіть заявила, що в договорах між судновласником та фрахтувальником страхування відбувається від ризиків при заході в територіальні води Нігерії, Аденської затоки з боку Сомалі та при зустрічі з українською екологічною службою. Нарада тоді закінчилась пропозицією/ вимогою для Ставнійчука звільнитися з посади. Проте згодом він поновиться через суд і продовжить свою інспекційну діяльність.

З вересня 2022 року Ставнійчук працював в Мінекології на непримітній посаді в Управлінні екологічного контролю та методології. З червня 2023 року - очолив Південний офіс Держаудитслужби.

"За даними джерел в Держаудитслужбі, призначення Ставнійчука проходило "за спрощеною процедурою" - без підтвердження знання державної мови, без обов’язкового для цієї посади диплома про освіту за фахом економіка або фінанси/аудит. І - що найцікавіше - без допуску до державної таємниці. Як це позначиться на якості його роботи? Які ризики несе для Держаудитслужби в цілому і для її керівниці Алли Басалаєвої, на яку зараз і без того спрямовано дуже багато прискіпливих і критичних поглядів?", - пише політолог Манько.

На його думку, це питання набагато ширше, ніж просто нові проблеми для підприємців і держзамовників в трьох регіонах України. "З огляду на майбутні виклики повоєнного відновлення і необхідності здорового, прозорого контролю за витратою багатомільярдних коштів - це велике запитання до кадрових принципів і в цілому адекватності і ефективності менеджменту діючого керівництва Держаудитслужби", - резюмує експерт.