Зеленський доручив законодавчо гарантувати українцям повернення 100% суми банківських вкладів

володимир зеленський
Володимир Зеленський. Фото: скріншот відео

Президент Володимир Зеленський доручив знайти законодавчу можливість гарантувати громадянам України повернення 100% суми їхніх банківських вкладів. Про це він заявив у відеозверненні.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

"Це особливе завдання для Національного банку України, для народних депутатів та наших чиновників. Я доручив знайти таку законодавчу можливість, щоб держава гарантувала 100% вкладів у банках. 100%. Не частину, як зараз, як завжди, а повністю. Весь депозит. У будь-якому банку нашої держави", – сказав Зеленський.

Він зазначив, що люди не повинні боятися втратити гроші за жодних обставин.

"Так що чекаю на конкретику. Проект рішення. І сподіваюся, що Верховна Рада не зволікатиме з підтримкою. Тому що це потрібно українцям. Це потрібно Україні", – наголосив президент.

За його словами, уряд також підготував розширення програми кредитування для підприємців на базі програми "5-7-9%".

"Будь-який бізнес зможе отримати кредит під 0% на час воєнного стану плюс 1 місяць після війни. Далі буде мінімальна ставка - 5%. А загальний обсяг кредиту може бути до 60 млн грн", - заявив президент.

У свою чергу, у Національному банку України та Фонді гарантування вкладів фізичних осіб повідомили, що вони ініціативу Зеленського підтримують.

"100%-на за депозитами фізичних осіб на період дії воєнного стану дасть упевненість українцям у збереженні їх заощаджень, адже держава гарантує кожному громадянину повернення його коштів у повному обсязі", - наголошують у НБУ.

Водночас, там звертають увагу, що запровадження такої гарантії на банківські вклади не означає, що виникне необхідність компенсації з боку держави вкладів в усіх банках.

"До початку війни банківська система мала значний запас фінансової міцності, демонструвала солідні показники прибутковості, капіталізації та ліквідності. Банківська система за підтримки держави спроможна протистояти поточним викликам. Запровадження 100%-ної гарантії на банківські вклади на період дії воєнного стану – це додатковий механізм підтримання банків", - заявив фінрегулятор.

Як зазначила у свою чергу директор-розпорядник ФГВФО Світлана Рекрут, запровадження 100%-ного покриття вкладів гарантіями, так звана "бланкова гарантія" є світовою практикою.

"До прикладу, цей крок був застосований під час глобальної кредитної кризи 2008 року в Ірландії, Данії, Ісландії та Німеччині, коли протягом кризового періоду (у деяких країнах – до 24 місяців) держава гарантувала повернення 100% суми депозитів фізосіб. Таку можливість, зокрема, передбачено Ключовими принципами Міжнародної асоціації страхування депозитів, що затверджені Базельським комітетом з банківського нагляду", - сказала вона.

Рекрут підкреслила, що перше і основне, що дасть запровадження 100%-ної гарантій по вкладах – це впевненість українців у збереженні їх заощаджень, що дозволить запобігти дестабілізації на банківському ринку.

Зазначимо, що на сьогодні держава гарантує повернення вкладів кредиторам банків, що ліквідуються, лише в сумі до 200 тисяч гривень. Більші суми повертаються тільки якщо ФГВ вдасться отримати за активи, наявні у відповідного банка, що ліквідується, достатні для цього кошти.

При цьому ще в січні 2020 року Рекрут заявляла, що гарантовану суму банківських вкладів можна підвищити з 200 тисяч гривень до 600-800 тисяч. Після того, як у НБУ виступили за підвищення розміру гарантованої компенсації до 600 тисяч гривень, із цим погодився і ФГВ, але наголошувалося, що підвищення цієї суми до 600 тисяч буде лише "першим етапом".

Водночас у ФГВ вказували, що Міжнародний валютний фонд рекомендував Україні збільшити максимальну гарантовану суму відшкодування за банківськими вкладами фізосіб лише у півтора рази – до 300 тисяч гривень.

30 червня 2021 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №5542-1, який передбачає збільшення цієї суми саме до 600 тисяч гривень.