НБУ курс:

USD

41,24

--0,10

EUR

43,47

--0,48

Готівковий курс:

USD

41,61

41,55

EUR

44,15

43,95

Імпорт електроенергії: тенденції, ціни та перспективи перед опалювальним сезоном

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час пресконференції минулого тижня вкотре підтвердив, що Україна очікує на збільшення можливостей для імпорту електроенергії до 2,2 ГВт перед початком опалювального сезону. 

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

"Ми на завершальному етапі переговорів про збільшення імпорту електроенергії з Європи. Перед цією зимою ми отримаємо на допомогу для України рішення щодо збільшення потужності", – вказав голова уряду.

Попри усі перестороги, нещодавнє звільнення Володимира Кудрицького з посади голови правління НЕК "Укренерго" на рішення ENTSO-E не повинно вплинути.

На сьогодні Україна може імпортувати сумарно до 1,7 ГВт, тим самим компенсуючи частину дефіциту, який виник внаслідок руйнівних обстрілів з боку Російської Федерації. Водночас зараз компанії-імпортери використовують доступні потужності для імпорту електроенергії далеко не на 100%.

З початку року Україна вже сумарно імпортувала понад 3,4 млн МВт·год. Це вже в понад 4 рази більше за обсяги за весь минулий рік. Експорт відсутній вже понад чотири місяці, і, вірогідно, цього року не відновиться. За оцінками ExPro, Україна за I півріччя 2024 р. імпортувала електроенергії на 212 млн євро. Вже в ІІ півріччі цифра буде ще більшою.  

Цьогорічний рекорд за обсягами постачання був у червні, майже 860 тис. МВт·год, проте вже у серпні імпорт просів. У деякі періоди доступна потужність була обмежена системними операторами, у деякі — рекордні ціни на сусідніх ринках сприяли скороченню. Понад 40% у структурі імпорту і надалі займає Угорщина.

Імпорт електроенергії з початку 2024 року, МВт·год, Джерело: моніторинг ExPro Electricity на основі даних ENTSO-E Transparency Platform

Наприкінці літа та на початку осені піковими для імпорту так і залишились години "вечірнього піка", проте якщо у червні середній імпорт на 18 годину склав 1545 МВт, то у серпні цей показник опустився до 1130 МВт.

У структурі споживання імпортна електроенергія зайняла приблизно 11-12% у червні-липні та 6% у серпні.

Загалом, за усе літо фактичний імпорт в середньому склав 50-80% (залежно від годин доби) від загального обмеження в 1,7 ГВт. Таким чином, попри дефіцит та обмеження споживання перетин не використовується повністю. Одним із причин цього є здорожчання електроенергії на сусідніх ринках. Ввечері ціни можуть перевищувати українські в 3-5 разів. Максимальні цінові обмеження на "вечірні" години складають 9000 грн/МВт·год (трохи понад 200 євро/МВт·год), в той час, як ціна в Угорщині або Румунії у деякі дні перевищувала 800 євро/МВт·год. За даними джерел ExPro на ринку, наразі відбувається обговорення щодо можливої зміни прайс-кепів задля більшого залучення імпорту в опалювальний сезон. Також, актуальною залишається проблема щодо планування довготермінових поставок, що наразі є майже неможливим через відсутність місячних аукціонів на перетин (які проводяться на платформі "Укренерго" та JAO).

Рішення стосовно збільшення пропускної спроможності для імпорту до 2,2 ГВт є важливим для посилення енергетичної безпеки цієї зими, проте фактичний дозвіл ENTSO-E не гарантуватиме стовідсоткове заповнення перетину. Раніше також розглядали варіант з імпортним ПСО, неринковим механізмом для заведення імпорту, але після деяких звільнень в держапараті від ідеї відмовились.