"Укренерго" заробила перші півмільярда гривень на експорті електроенергії до ЄС

"Укренерго" заробила перші півмільярда гривень на експорті електроенергії до ЄС

Національна енергетична компанія "Укренерго" заробила перші 500 млн. гривень на аукціонах з доступу до міждержавних електромереж на кордонах зі Словаччиною та Румунією. Про це йдеться у повідомленні компанії.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

"Укренерго" продовжує заробляти гроші для держави. Понад 500 млн грн принесе їй продаж доступу до міждержавних електромереж на транскордонних перетинах з Румунією та Словаччиною лише за перші 27 днів експорту електроенергії до ЄС. Це результат високої конкуренції на аукціонах щодо доступу до міждержавних електромереж, які Укренерго проводить за прозорими європейськими правилами", - йдеться у повідомленні.

Згідно з ним, у кожному з аукціонів брало участь від 6 до 13 учасників. При цьому у напрямку Румунії у більшості торгів – 10 і більше компаній, а у напрямку Словаччини – понад 6 компаній. Загалом для участі в аукціонах вже зареєстровано понад 200 учасників.

У повідомленні сказано, що ціна електроенергії в ЄС перевищує українську в кілька разів. Наразі Укренерго реалізує на аукціонах усю доступну пропускну спроможність зв'язків із Румунією та Словаччиною – 100 МВт.

"Доходи від експорту дозволять державі вчасно підготуватися до опалювального сезону – закупити вугілля, профінансувати ремонт енергоблоків електростанцій та мереж. Водночас надходження від доступу до міждержавних мереж під час війни можна було б направити для розрахунків на балансувальному ринку, щоб дати виробникам електроенергії ресурс для підготовки до зими, але для цього необхідні зміни до Закону України "Про ринок електроенергії", - йдеться у повідомленні.

Середньозважена добова ціна доступу до міждержавних електромереж на перехрестях з Румунією та Словаччиною за 24 дні становила 7,7 тис. грн/МВт. При цьому найбільша середньозважена ціна перетину була на аукціонах для постачання 26 липня – 14,6 тис. грн/МВт.

"Сьогодні Україна може експортувати електроенергію до Румунії, Словаччини та Угорщини, доступна величина міждержавних зв'язків у ці країни – 100 МВт. Також експорт української електроенергії відбувається до Польщі (210 МВт) та Молдови (доступно 600 МВт). Обсяги експорту української електроенергії до Європи поступово розширюватись за домовленістю з ENTSO-E. Також тривають роботи з розширення міждержавних інтерконекторів з енергосистемою Польщі", - повідомляє Укренерго.

Нагадаємо, 30 червня Україна розпочала експорт електроенергії до ЄС. Початковий обсяг експорту становив 100 МВт.

У свою чергу, в Міністерстві енергетики прогнозують, що Україна заробить до 1,5 млрд євро на експорті електроенергії до Євросоюзу до кінця 2022 року.