- Категория
- Финансы
- Дата публикации
"Прогрес" думає про прогрес, але платить дивіденди
Дуже приємно писати про акціонерне товариство, яке в наш складний час ще тримається, майже не скорочує працівників, навіть регулярно платить зарплату при повній зайнятості. Мова йде про ВАТ "Ірпінський комбінат "Прогрес", на якому 25 квітня відбулися чергові загальні збори акціонерів. Після перших зборів акціонерів, які відбулися у вересні 1996 р., Минуло менше року, але на зборах підбивалися підсумки роботи за рік. Так, мабуть, повинно було бути. Адже це для всіх звичний рубіж для звіту і нових планів.
В оголошеному заздалегідь порядку денному передбачалося 4 питання, і всі вони були розглянуті досить швидко. Однією з причин оперативної роботи зборів було, скоріш за все, те, що згідно з статутом цього АТ право голосу мають тільки ті акціонери, які володіють не менш ніж 65 тис. акцій (номінал акції звичайний — 0,25 грн.). В результаті не доводилось довго рахувати голоси і підбивати підсумки голосування.
Одразу відзначимо, що це підприємство займається виробництвом будівельних матеріалів, його продукція завжди користувалася підвищеним попитом (базальтові волокна, цегла) і навіть зараз основне виробництво високорентабельне.
На комбінаті працює близько тисячі осіб, середня заробітна плата у минулому році склала 177 грн. Труднощі, які переживають майже всі наші підприємства, звичайно не обійшли стороною і цей комбінат.
Із звітною доповіддю на зборах виступив голова правління Валерій Миколайович Розстальний, який об"єктивно розповів про успіхи і труднощі підприємства. Що найбільше вражає? Найвірогідніше — успіхи і досягнення, які на фоні інших підприємств можуть справляти враження. За 1996 р. одержано 662 тис.грн. прибутку, рентабельність виробництва складає 11,3%, йдуть активні роботи з монтажу і освоєння нових установок для виробництва базальтового волокна, в умовах відсутності необхідних інвестицій тривають роботи з освоєння нових родовищ глини і піску. Бажано витрачати більше, але немає необхідних коштів. Для освоєння прогресивного технологічного процесу виробництва сухих будівельних сумішей зараз треба 111 млн.грн. і в тому числі певна сума у валюті. Незважаючи на труднощі, а можливо, враховуючи їх, дивлячись у майбутнє, комбінат докладає зусиль щодо реконструкції виробництва, 81% прибутків спрямовується саме на це. Ці кошти для акціонерів не пропадуть і дозволять комбінату вижити, отримати ще вищі прибутки у майбутньому. Додамо, що конкуренця в подальшому не зменшиться, вона лише посилиться і до цього необхідно готуватися.
Були заслухані звіт ревізійної комісії і повідомлення про баланс комбінату за 1996 р. Не втомлюватиму читачів великою кількістю цифр, відзначу дві цікаві деталі. Акціонерам було повідомлено не лише про стан балансу, але й дуже коротко пояснено призначення окремих його статей. Навіть було наведено деякі основні показники фінансового стану підприємства, наприклад, показники ліквідності і деякі навіть у динаміці. Шкода лише, що для рядового акціонера з голосу їх важко було схопити, а тим паче, записати. Таке інформування акціонерів (його можна лише вітати) у нас поки ще рідкість. Було оголошено, що ВАТ скуповує свої акції у акціонерів, що вже викуплено близько 30 тис.акцій — 0,98% статутного фонду, але грошей на такі операції у комбінату немає і купівля здійснюється по бартеру (за продукцію комбінату). Зрозуміло, що придбавання цих акцій відбувається на добровільній основі, на прохання акціонерів і для деяких з них є єдиною можливістю придбати якісь будівельні матеріали (наприклад, таку незамінну в індивідуальному будівництві цеглу).
Не перераховуватиму всі труднощі, з якими стикається підприємство, — перш за все це нестача оборотних засобів. Незважаючи на це, ремонтуються і утримуються гуртожиток, дитячий садок та інші об"єкти. Побудували невеликий житловий будинок.
А тепер для акціонерів та інших зацікавлених осіб інформація про майбутні дивіденди. На ці виплати вирішено направити 10% чистого прибутку і в результаті на кожну акцію буде виплачено по 0,03 грн. Може це і не надто велика сума, але для власників солідних пакетів акцій, або для тих, хто вкладав компенсаційні сертифікати влітку минулого року (ще за тими цінами), виходить зовсім непогано. Хочеться сподіватися, що наступного разу дивіденди будуть більшими.
Хочу висловити зауваження до згаданих зборів, хоча воно стосується не лише даного ВАТ, але й багатьох інших. Бажано виставляти безпосередньо перед зборами у зручному місці для ознайомлення акціонерів, які не мали можливості зарані все вивчити, всі основні показники із звіту правління, ревізійної комісії, висновок аудитора, баланс та інші документи, які передбачено обговорювати (і тим більше, затверджувати) на зборах. Зрідка, але це подекуди робиться, і практика показує, що це зручно для всіх. Доповідачам не доводиться скоромовкою називати велику кількість цифр, з якими акціонери можуть ознайомитися заздалегідь, і не лише ознайомитися, а й при бажанні та вмінні їх проаналізувати.