НБУ курс:

USD

41,29

+0,03

EUR

43,47

--0,10

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

43,85

43,55

Максимальні ставки за гривневими депозитами: чи на довго?

Починаючи з травня, відсотки за 9-місячними та річними гривневими депозитами збільшилися в середньому на 1,0-1,5%.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Таке зростання стало результатом послідовного впровадження політики НБУ зі зв’язування “гарячих” коштів, які знаходяться на поточних рахунках клієнтів, та стимулювання банків до залучення більших обсягів коштів на депозитні рахунки від 3 місяців і більше. Крім того, підвищення банками відсоткових ставок за гривневими депозитами популяризує гривню, як надійну валюту для збереження та примноження статків. Чого чекати у найближчий час?

З травня НБУ переглянув підходи до розміщення банками вільних коштів на депозитні сертифікати. Відповідно банки максимально зацікавлені в залученні депозитів населення на термін від 3 місяців, що підвищує конкуренцію та відповідно зростають відсоткові ставки за такими депозитами. Водночас розміщення коштів на гривневих депозитах для громадян дедалі стає більш вигідним, ніж на валютних депозитах.

Саме тому, з високою ймовірністю можна стверджувати, що у II кварталі 2023 року найбільш популярними стануть депозити в національній валюті терміном 6-12 місяців, за якими банки запропонують найвищі відсоткові ставки. Станом на кінець травня максимальні ставки за короткостроковими гривневими депозитами зросли до 20-21%. В той же час близько 25% комерційних банків збільшили ставки за гривневими депозитами з терміном розміщення до 12 місяців в середньому до 17-18%. 

Окремо варто сказати, що запроваджені НБУ депозитні сертифікати під 25% терміном на 3 місяці дають змогу комерційним банкам, з одного боку, стабілізувати грошові потоки, створивши надійне підгрунтя, що убезпечить їх від низки негативних явищ, таких, як, наприклад, відтік клієнтів, можливих певних економічних негараздів в країні. А з іншого - регулятор заохочує банки розвивати депозитні програми терміном від 3 місяців, мінімізувавши частку “коротких” депозитів, адже зараз частка коштів до запитання в банківській системі складає 65%.

Вже зараз можна спрогнозувати, що протягом 2-3 місяців частка гривневих вкладів з розміщенням від 9 до 12 місяців може зрости на 10-15%, і відповідно очікується поступове зменшення кількості депозитів до 3 місяців (на 5-6%) та депозитів від 6 до 9 місяців (на 7-8%). 

Зазначу, що для українців зараз вкрай важливим є відчуття “тилової” стабільності та прогнозованості, що виявляється насамперед у зростанні довіри до гривні і поступової переорієнтації громадян на гривню, як найбльш надійну та стабільну валюту для збереження й примноження наявних коштів. 

Проте, на мій погляд, нові збільшені депозитні ставки за поточних воєнних умов є максимальними, але короткочасними: вже із середини літа вони почнуть зменшуватись. Тому у найближчий час клієнтам варто скористатися такою можливістю, оформивши найбільш тривалі 9-місячні або річні вклади у найближчий час.