Курс на чесні вибори

23 січня президент України Віктор Ющенко підписав указ про забезпечення проведення демократичних, чесних і прозорих виборів 2006 року. Я вважаю, що в цьому указі цінне і важливе те, що це є своєрідний знак, в першу чергу політичний знак, який засвідчує ба

Але найбільше вони вимагають політичної волі. Мені здається, що таким указом президент просто продемонстрував свою політичну волю і дав сигнал суспільству про те, що він як глава держава, як гарант Конституції буде робити все для того, щоб вибори були чесними, і закликає до цього всіх суб’єктів політичного процесу, а також органи державної влади. В частині органів державної влади і місцевого самоврядування указ має імперативну силу, оскільки коли влада на різних рівнях отримує такий сигнал від глави держави, безумовно, буде його виконувати. Думаю, що в більшості положень указу відповідні уповноважені органи встигнуть зробити потрібну конкретизацію для надання йому практичної дієвості.

Стосовно того, що, нівелюючи адмінресурс в органах влади, указ не матиме впливу на можливі зловживання з боку керівників підприємств, заводів тощо, можна відзначити, що можливо й будуть певні рецидиви на місцях, але вони не будуть носити по-перше системного, по-друге – масового характеру. А по-третє, зараз симпатії чи антипатії керівника на місцевому рівні – це вже зовсім не те, що було при Кучмі. Адже при Кучмі керівник не просто виявляв свої симпатії чи антипатії, а він жорстко заставляв підпорядковану йому вертикаль влади голосувати за того чи іншого кандидата, за ту чи іншу партію. Ситуація зараз кардинально змінилася. Навіть публічно висловлені симпатії керівника підприємства чи голови райадміністрації не будуть сигналом для підлеглих, адже в нього не має важелів адміністративно змусити їх голосувати за потрібного кандидата чи партію. Ситуація після “помаранчевої революції” кардинально змінилася.