НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Ціни на огірки в Україні вже на 150% вищі, ніж минулого року

Огірки
Огірки на гуртовому ринку «Шувар» у Львові. Фото: facebook.com/Shuvar

Представники тепличних комбінатів України вкотре змушені знижувати відпускні ціни на огірки. Актуальні ціни в середньому вже на 11% нижчі, ніж наприкінці минулого робочого тижня.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомляють аналітики проекту EastFruit.

Чому дешевшають огірки

Експерти нагадують, що ще тижнем раніше ціни на огірки побили семирічний рекорд, що призвело до очікуваного спаду торгової активності.

За словами аналітиків, знижувальна цінова динаміка спровокована суттєвим збільшенням пропозиції тепличних огірків, тоді як попит з боку покупців продовжував поступово знижуватися.

"Уникнути цінового спаду тепличним комбінатам не вдалося, навіть незважаючи на значне зниження конкуренції з боку огірків із відкритого ґрунту. На даний момент цю продукцію пропонують поодинокі господарства, які відвантажують на ринок залишкові партії овочів середньої та низької якості", - підкреслюють аналітики.

Скільки просять за кілограм

За даними щоденного моніторингу проєкту, на сьогоднішній день тепличні господарства України ведуть реалізацію огірків по 40-55 грн/кг, залежно від сорту, якості та обсягів партії продукції, що пропонується.

Аналітики зауважують, що актуальні ціни в середньому вже на 11% нижчі, ніж наприкінці минулого робочого тижня.

При цьому, незважаючи на чергове зниження відпускних цін тепличні огірки, на даний момент ця продукція надходить у продаж на 150% дорожче, ніж за аналогічний період минулого року.

Зауважимо, на початку поточного тижня на українському ринку почала дорожчати цибуля через скорочення пропозиції та дефіцит якісної продукції.