- Категорія
- Агро
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Свинарство України – чергові гойдалки незламності
Турбулентність на ринку вирощування свиней в Україні вражає – від цінового сплеску у 2022-2023 до крутого піке у 2024. При цьому з другої половини поточного року до ринкових факторів додався форс-мажор – різке скорочення поголів’я внаслідок епідемії африканської чуми свиней (АЧС). Що чекає на галузь восени цього року та в першій половині наступного, 2025 року?
Свинарство вчора, сьогодні та завтра: сплеск, піке, цінове ралі
Головною проблемою для всіх свинарів (яка відбивається і на їх постачальниках – виробниках кормів, ветпрепаратів, обладнання), є суттєве зниження в цьому році цін на свиней – до 30%. Тренд характерний для всього світу, проте, за даними Асоціації свинарів України (АСУ), найбільше падіння закупівельних цін на живець спостерігається саме в Україні.
Різко ситуація в найближчі пару місяців не зміниться, проте вже з сезонного передноворічного піку можна очікувати на розворот. За даними АСУ, якщо перед Новим роком ціна за кілограм живця сягне 70 грн/кг, то вже в березні (після короткочасного січневого просідання), вартість кілограма живця подолає позначку 80 грн/кг.
При цьому за 8 місяців 2024 року в країні на 10% зменшилась кількість промислових майданчиків з відгодівлі свиней, переважно внаслідок виходу з ринків "ентузіастів", що зайшли в галузь на тлі високих цін на живець у 2022-2023 рр. Відповідно, ті, хто продовжить відгодівлю в грудні 2024 - травні 2025, зможуть компенсувати собі фінансові складнощі сьогодення.
Підписуйтеся на YouTube-канал delo.uaДругою ключовою проблемою галузі є АЧС – африканська чума свиней. За оцінками аналітикині АСУ Олександри Бондарської, останніми місяцями внаслідок епідемії поголів’я свиней в Україні скоротилося мінімум на 20%. В асоціації прогнозують, що до кінця року цей показник перевищить 30%.
Що робить держава? Наразі – тільки аналізує ситуацію, веде діалог з учасниками ринку, збирає пропозиції з поліпшення ситуації шляхом зміни нормативки. Такий висновок можна зробити з виступів посадовців (перший заступник міністра Тарас Висоцький та голова Держветслужби Ігор Лоцкін) на конгресі "Прибуткове свинарство", що відбувся минулого тижня в Умані.
"Ми створили робочі групи і напрацьовуємо проєкти" - така суть відповідей чиновників, котрі дорікали свинарям, що ті не повідомляють про випадки АЧС, а відразу ж ріжуть стадо та продають свиней. Це не просто небезпечно, але й підживлює спіраль епідемії АЧС в Україні: чумою свиней хворіють тільки свинки, але носіями можуть бути люди, тварини й навіть комахи.
Виконавча директорка АСУ Оксана Юрченко під час вищезазначеного заходу запропонувала від імені виробників компроміс - якщо держава не може виплачувати компенсації тваринникам за утилізованих свиней (як роблять у ЄС, де дуже жорстке регулювання цієї теми), то можна було б неінфіковану частину стада доправити на переробку у вигляді консервів, які зараз потребують ЗСУ. Це хоч якось би компенсувало б бізнесу величезні втрати. "Візьмемо ідею на опрацювання" - досить нейтрально відрефлексували держслужбовці.
Чи є шляхи порятунку галузі
Як можна мінімізувати негативний влив насичення ринку на початку 2024 року і наступного зниження закупівельних цін? Варто виокремити три напрямки:
Підвищення ефективності виробництва
Представники постачальників кормів акцентували увагу на інноваційних підходах. Наприклад – застосування ензимів у кормах, що підвищують ефективність травлення у тварин.
Зменшення собівартості шляхом оптимізації бізнес-процесів
Постійний моніторинг цін, пошук дешевої сировини для підготовки кормів, впровадження біопаливної генерації на власній сировині в умовах відключень електроенергії, використання гною свиней як добрив тощо.
Оптимізація бізнес-процесів та інновації є тим, про що завжди говорять лідери галузі. Наприклад, Сергій Касьянов, власник виробника свиней KSG Agro (входить в топ-10 свинокомплексів України). Лідери, за виключенням "АПК-Інвест" Бориса Колеснікова – завжди "на плаву". Цю компанію підкосило руйнування ферм в місцях бойових дій на Донбасі та прифронтових зонах. За іронією долі, саме розпродаж маточного поголів’я цим підприємством став одним з факторів обвалювання ринку.
Робота над експортом
Наразі виробництво свинини в Європі зменшується (-6% у 2024 році), хоча ЕС залишається netto-експортером свинини. Про це в ході "Прибуткового свинарства" повідомив Антоніо Таварес, голова робочої групи зі свинарства Copa Cogeca. На його погляд, свинарство України має шанс на експорт до ЄС навіть в умовах наявності АЧС. Головна умова – відповідність всіх стандартів виробництва директивам ЄС. Наприклад, наявність площ не менше 1 кв. м на свиню вже з наступного року (зараз - 0,65). Крім того, наразі в ЄС дискутуються ще більш жорсткі норми – відсутність металевих бар’єрів між свинями на свинофермах.
Що будемо мати у підсумку через 9-10 місяців – у середині 2025? Стабілізацію свинарської галузі, суттєво вищі закупівельні ціни на живець. При цьому роздріб подорожчає, але не так стрімко – бо рентабельність торгівельних мереж за свининою зараз і так дуже висока, а попит обмежений платоспроможністю українців.