Заступник голови Ради суддів України Василь Гуменюк: Президент без права, а 300 суддів без посад

Головне питання з’їзду — призначення суддів на адміністративні посади. Справа в тому, що йде шалений тиск на судову владу.

, стало важче працювати, тому що суди стали використовувати політичні партії, що змагаються одна з одною. Безперечно, значний вплив на це справило рішення Конституційного Суду, яке позбавило президента права призначати суддів на адміністративні посади. Після цього з’явилося дуже багато бажаючих керувати судами. Це питання має досить тривалу історію — свого часу на адміністративні посади призначав і президент, і Міністерство юстиції. Тепер намагаються передати ці повноваження Вищій раді юстиції, чиї функції не мають жодного стосунку до призначення суддів на адміністративні посади.

Рада суддів прийшла до висновку, що вакуум, утворений позбавленням президента права призначати суддів необхідно заповнити. З 1 червня в нас закінчується термін більш ніж 300 адміністративних посад, але необхідно, щоб судова система діяла. Вона в рік розглядає більше 6 мільйонів справ. Уявіть собі, що таке на сьогодні 300 судів без голів. Тому нами було прийнято тимчасове рішення — до прийняття відповідного закону — про те, що призначення суддів на адміністративні посади має відбуватися за рішенням Ради суддів України.

Можна було б погодитися з тим, щоб в якійсь ситуації Вища рада юстиції призначала суддів на адміністративні посади. Якщо звертатися до демократичних постулатів, то відповідні повноваження з призначенням суддів може бути віддано тому чи іншому органу, якщо він складається з 50% + 1 суддів. Так прийнято у всьому світі.