Цена на газ:«за» и «против»

Борис Безпалий, фракція “Наша Україна”, представник КМ у ВР

Певне напруження в газових перемовинах між Україною та Росією дійсно існує. Росія хоче вищі ціни за газ і менші ціна на транзит. Україна навпаки. Думаю, що перемовини Фрадкова і Єханурова зроблять серйозний крок вперед. Україна цілком може піти на грошові розрахунки за газ з Росією. Як це зробили з Туркменістаном. Скажімо, якщо ми сплачуємо по світовій ціні, то і Росія мусить платити по світовій ціна за транзит. Ціни мають бути збалансованими.

Додаткових факторів не додалося. Хіба що Україна активно шукає альтернативні джерела енергоносіїв, щоб позбутися монопольної залежності від Росії. Але це жодним чином не зачіпає інтересів Росії. Росія теж намагається побудувати газову трубу в обхід України.

Мене дивує інше: як теперішні опозиціонери намагаються перекласти з хворої голови на здорову. Адже саме вони нічого не зробили, аби диверсифікувати постачання енергоносіїв в Україну. Усі нафтопереробні заводи належать Росії, і всі зараз стоять. Тому теперішнім опозиціонерам потрібно до дзеркала. Навколішки і вибачення просити. Тому це результат їхньої політики. Пригадаю, коли 5 років тому були спроби поговорити про норвезький газ. Але варто було Росії натякнути про будівництво газопроводу територією Білорусі, як тодішнє керівництво облишило пошук норвезького газу.

Не відкидаю, що непоступливість Росії викликана і політичним фактором. Росія не була стороннім спостерігачем на президентських виборах, не збирається бути й на виборах парламентських. Спроба покомбінувати вигідна лише у короткій перспективі, але аж ніяк не у перспективі. Росія чудово розуміє, що ми потрібні їй. Стратегічне партнерство історично зумовлене. Зараз практично підготовлений протокол підсилить спільний торговий простір. Це теж стане предметом переговорів. Як, власне, і інші питання – повернення заощаджень громадян у Ощадбанку СРСР, делімітація кордону, плата за перебування російського флоту у Севастополі.

Нестор Шуфрич, фракция СДПУ(о)

Я искренне надеюсь, что та неграмотная, а в отдельных случаях даже оскорбительная политика в отношении России, которую все время демонстрировало украинское руководство, не отразится на этих переговорах. Надеюсь на то, что россияне поймут всю сложность ситуации в национальной экономике, в случае если будут подняты цены на газ. Но нужно признать, что если раньше мы имели право рассчитывать на лояльную позицию России и претендовать на то, чтобы нас не рассматривали в качестве страны из дальнего зарубежья, то сейчас этой мотивации нет. Россияне имеют право действовать исключительно исходя из национальных интересов России. Но я надеюсь, что славянский фактор, а мы имеем единые славянские корни с россиянами, повлияет на позицию России. А в способности Еханурова после его последних заявлений и особенно после бездарного соглашения с Туркменистаном, верить не приходится. Сам факт того, что после якобы триумфальной поездки Еханурова в Туркменистан цена на туркменский газ поднялась на $15, говорит о том, что новая власть не в состоянии отстаивать национальные интересы.

Ющенко и его окружение продемонстрировали полную неспособность отстаивать национальные интересы и сами создали ситуацию, когда все кому не лень зарабатывают на Украине. Ничего хорошего от того, что украинцы будут платить за газ больше, а значит, жизнь станет дороже, я как представитель оппозиции не вижу. Принцип – чем хуже, тем лучше – это не мой принцип. Я искренне надеюсь, что те ошибки, которые были допущены сегодняшней властью, в недалеком будущем мы сможем исправить.

И мой совет. Чтобы переговоры были успешны, нужно постараться не взять на переговоры с Фрадковым переводчика украинского языка, что уже в свое время додумался сделать наш гениальный руководитель НАК «Нафтогаз Украины» Ивченко. Ну и конечно, чтобы с украинской стороны присутствовал здоровый прагматизм и уважение к российской стороне. В этом случае мы, может быть, получим хотя бы отчасти позитивный результат.