НБУ курс:

USD

41,93

-0,00

EUR

43,58

-0,00

Готівковий курс:

USD

42,34

42,25

EUR

44,40

44,15

Виробники України підвищують ціни: які товари стали дорожчими

Виробники України підвищують ціни: які товари стали дорожчими
Фото: ua.depositphotos.com

Гуртові ціни виробників промислової продукції в серпні 2024 року зросли на 31,2% у порівнянні з серпнем минулого року та на 2,2% порівняно з липнем 2024 року. Про це стало відомо з даних Держстату.

В Україні ціни підвищилися на 35,0%, тоді як за межами країни – на 6,7%. 

Згідно зі статистичними даними, у секторі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів ціни зросли на 10,5%. Внутрішньо в Україні ціни підвищилися на 10,8%, тоді як за кордоном – на 9,2%.

Ціни на виробництво молочних продуктів збільшилися найбільше – на 17,8%, зокрема в Україні – на 16,7%. Також ціни на виробництво м'яса зросли на 16,4%, включаючи підвищення в Україні на 16,4%.

У той же час, ціни виробників цукру впали за рік на 10,3%. 

Нагадаємо, за інформацією Держстату, споживчі ціни в Україні в серпні 2024 року підвищилися на 0,6%.

Як зміна гуртових цін впливає на споживчі ціни

Зміна гуртових цін безпосередньо впливає на споживчі ціни. . Коли гуртові ціни виробників зростають, це зазвичай веде до підвищення витрат на виробництво товарів. Виробники, реагуючи на зростання витрат, підвищують роздрібні ціни, що в свою чергу відображається на ціні продуктів на полицях магазинів.

Цей процес не є миттєвим, і споживачі можуть помітити підвищення цін лише через кілька місяців після змін у гуртовому сегменті. Таким чином, споживчі ціни реагують на попередні коливання гуртових цін.

Що стало причиною зростання цін

У серпні 2024 року в Україні спостерігалося прискорення інфляції, яка зросла до 7,5% річних порівняно з 5,4% у липні. Основними причинами зростання цін стали підвищення витрат бізнесу на електроенергію та оплату праці, а також послаблення курсу гривні.

Національний банк України повідомив, що фундаментальний інфляційний тиск перевищив очікування. Базова інфляція піднялася до 6,5% з 5,7% у липні. Це зумовлено негативними наслідками цьогорічних врожаїв, підвищенням витрат на продовольчу сировину та енергію, а також ефектами від послаблення гривні.

Через це в Україні зросли ціни на ряд товарів і послуг. Наприклад, послуги подорожчали на 10,5% річних через витрати бізнесу на оплату праці та енергію. Це включає зростання цін на послуги охорони здоров'я, освіти, транспорту, зв'язку, ресторанів і готелів, особистого догляду та страхування. Натомість зростання вартості фінансових послуг та експлуатації транспортних засобів сповільнилося.

Водночас ціни на хліб, борошняні та кондитерські вироби зросли через збільшення виробничих витрат. 

Також відзначено підвищення цін на кисломолочні продукти, сири та вершкове масло, що зумовлено скороченням виробництва молока, зростанням закупівельних цін, активізацією експорту біржових товарів і перебоями з електроенергією наприкінці серпня

Ціни на імпортні товари, зокрема кава і чай, також зросли. Ціни на соняшникову олію сповільнили падіння, а для окремих олійних продуктів зростання пришвидшилося через глобальні цінові тенденції. М'ясопродукти дорожчали повільніше завдяки відновленню у тваринництві.

Фото: ua.depositphotos.com