Держбюджет через корупцію на митниці щороку недоотримує до 150 млрд грн

Держбюджет через корупцію на митниці щороку недоотримує до 150 млрд грн

Втрати державного бюджету внаслідок системної корупції в органах Державної митної служби становлять 130-150 млрд грн на рік. Про це в інтерв'ю Delo.ua повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

"Державна митна служба (ДМС) виконала план щодо наповнення держбюджету на 57%. На початку війни різке скорочення надходжень від митниці було пов'язане з падінням обсягів імпорту та запровадженням податкових пільг. Але з липня очевидно, що митниця систематично недовиконувала план через контрабанду", – пояснив Гетьманцев.

На його думку, перехід товарних потоків у "тінь" безпосередньо пов'язаний з тим, що в органах ДМС існує величезна кадрова проблема, яку поки що не вдалося вирішити.

"Якщо кожен новий керівник просто приходить до держвідомства, "сідає на потоки" і споживає корупційну маржу, ми маємо ту плачевну ситуацію, в якій митниця перебуває сьогодні", – коментує керівник податкового комітету.

Як приклад Гетманцев наводить недавній скандал на Одеській митниці , де Служба безпеки України спільно з Бюро економічної безпеки розкрили злочинну схему розкрадання коштів на експорті зерна. До її організації причетні понад 10 чиновників. Серед них – заступник начальника одного із департаментів ДМС та керівництво Одеської митниці.

"Це (ситуація на Одеській митниці – ред.) і є проявом системної корупції, до якої залучено вище керівництво митної служби. Таку схему просто неможливо реалізувати на рівні однієї митниці", – пояснює голова податкового комітету.

Гетманцев вважає, що реформувати ДМС треба за прикладом Державної податкової служби, де вдалося викорінити системну корупцію. "При виявленні інспектора на хабарі – у відставку йде все керівництво підрозділу з вертикалі. Тобто злочинця не покривають, як це було завжди, а усувають та піддають адміністративному, кримінальному переслідуванню разом із пов'язаними з ним у системі особами", – розповідає Гетманцев.

Нагадаємо, що на початку жовтня 2022 року Служби безпеки України та Державне бюро розслідувань викрили масштабну злочинну схему на розмитненні іноземних вантажних автомобілів на митниці у Житомирській області. Через недоотримані суми акцизного збору та податку на додану вартість діяльність зловмисників завдала збитків бюджету у розмірі майже 40 млн грн.

Повністю інтерв'ю читайте тут.