НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Наличный курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Довіряй обережно: чи вистачить запасу міцності всім українським банкам у 2021 році

Фото: Юлия Березовская/Пресс-центр НБУ
Фото: Юлия Березовская/Пресс-центр НБУ
У 2020 році банківська система України втратила два банки — банк "Аркада" (25 серпня) та Місто Банк (14 грудня). У 2021-й увійшли 73 платоспроможні банки. З'ясовуємо вірогідність нового банкопаду в цьому році
Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронировать участие

Основною причиною падіння як "Аркади" так і Місто Банку у 2020 році, за визначенням НБУ, стало зменшення нормативу капіталу на 50 і більше процентів від мінімально встановленого рівня, яке сталося внаслідок втрати основних активів банку. У випадку Аркади — це головна будівля офісу та земельна ділянка на вулиці Ольгинській, 3 у Києві. У випадку Місто Банку — підприємства із переробки сої у Херсонській області.

Саме падіння"Аркади" було певною мірою передбачуване — до моменту виведення банку з ринку регулятором "Аркада" впродовж року перебувала в найнижчій категорії "D" (потрібна надзвичайно пильна увага) за скоринговим індексом Bank FinScore, який базується на даних  25 різноманітних індикаторів.

Падіння Місто Банк було менш передбачуваним — за індексом Bank FinScore банк належав до кращої категорії "С" (потрібна особлива увага).

Статистичні дані НБУ за минулий рік також не віщували "Аркаді" і Місто Банку райдужних перспектив — у обох банків обсяг капіталу з коефіцієнтом ризику 50% і 100% набагато перевищував обсяг капіталу з коефіцієнтом ризику 0%.

Загалом, за словами першого заступника голови НБУ Катерини Рожкової, і "Аркада", і Місто Банк "були поховані під багаторічним тягарем непрофільних активів та, по суті, не банківської діяльності". "Ми роками попереджали банкірів: "позбавляйтеся фабрик, заводів, пароходів, які ви стягнули"", — зазначила вона на своїй сторінці у Facebook.

Без відділень

Втім, втрати у банківській системі України у 2020 році — це не лише два банки. Маємо також і значне скорочення кількості відділень на сьогодні працюючих банків. Загалом, згідно з даними НБУ, у минулому році банки закрили 868 відділень. Лідером із закриття своїх відділень став Ощадбанк — за рік закрив 490 відділень. Зараз держбанк має 1 837 відділень. На другому місці ПриватБанк, який протягом минулого року закрив 211 своїх відділень. На сьогодні у ПриватБанку працює 1 717 відділень. Третє місце посідає "Райффайзен Банк Аваль" — за рік закрив 100 відділень. На 39 зменшив кількість своїх відділень "Альфа-Банк".

Закриття своїх відділень у цих банках пояснюють коронавірусною пандемією, яка змістила акценти і перевела значну частину банківських операцій онлайн. Водночас, зауважимо, що попри це деякі банки у 2020 році навпаки — нарощували кількість своїх відділень. Так, 26 нових відділень з’явилось у Укргазбанку, 16 — у ПУМБ, Акордбанк — 8, А-Банк — 7, Січ — 6, Альянс — 5. Загалом, у 2020 році банки відкрили 79 нових відділень. 

Реалії і перспективи

Знаковою подією 2021 року уже стала угода "довжиною у три роки".  Мова іде про часткову приватизацію державного Укргазбанку. Відповідна угода між Міністерством фінансів,  IFC (член Групи Світового банку) та Укргазбанком була підписана 25 січня. Меморандум про часткову приватизацію Укргазбанку IFC, Міністерство фінансів та Укргазбанк підписали ще наприкінці 2017 року.

Підписану угоду, за якою держбанк отримує міжнародного партнера, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав зразковим прикладом успішного реформування державного банківського сектору. Міністр фінансів Сергій Марченко вважає, що це допоможе реалізації стратегії реформування державного банківського сектору.

Зазначимо, у планах держави — зменшити частку держави у банках з нинішніх 54% до 25%.

Іще раніше у коментарі Delo.ua фінансовий аналітик Олексій Кущ говорив про державні банки як серйозну загрозу і бачив у них епіцентр можливої майбутньої кризи.

Він вказував на те, що на депозитах в державних банках станом на кінець вересня 2020 року знаходилось близько 300 млрд грн коштів фізосіб, 40% з яких це кошти "до запитання". Останні — це найбільш рухливий ліквідний ресурс, який може "випаруватися" з карткових рахунків впродовж декількох годин у випадку загострення кризи. "Природно держава як єдиний власник державних банків повинна буде компенсувати відтік ліквідності із цих фінансових установ у випадку повномасштабної фінансової кризи", — зазначав аналітик.

Разом з тим, попри входження IFC до Укргазбанку, до зниження частки держави у банках з нинішніх 54% до 25%, за словами Катерини Рожкової, ще далеко і у 2021 році держбанки зберігатимуть домінування. "У 2020-му їхня частка змінилась несуттєво: у активах зменшилася з 55% до 54%, у депозитах населення — з 61,6% до 60,6%. Вагомі показники, які негативно впливають на  конкуренцію… Але "лиха беда начало". На черзі — Ощадбанк, якому чимало ще треба зробити", — зазначає вона. 

Рожкова також вказує на те, що стратегічні інвестори  рівня IFC востаннє входили у банки наприкінці 2015-го року. Тоді ЄБРР став акціонером "Райффайзен Банку Аваль".

Загалом банківську систему в НБУ визначають як стабільну. Проте визнають, що прибутки банків у 2020 році зменшилися. "Після рекордів у 2018 та 2019 роках у 2020-му наші банки заробили менше. Проте все ж заробили. За 11 місяців — близько 43 млрд грн прибутку або 1,5 млрд доларів. Суттєвий результат. Поступово відновилися комісійні доходи, процентні доходи виявилися стійкими до кризи", — говорить Катерина Рожкова.

Втім, із 100% впевненістю заявити про те, що нових банкрутств банків у 2021 році не буде, в НБУ не беруться. "Чи будуть нові банкрутства? Це завжди важко передбачити. Якщо і будуть, це, по перше, точно не буде ланцюговою реакцією на коронакризу чи інші негативні тенденції, а по- друге, — не нестиме системних ризиків для фінансового сектору в цілому", — зазначає Катерина Рожкова.

Разом з тим, якщо проаналізувати статистику НБУ за грудень 2020 року "Нормативи капіталу і їхні складові", то можна побачити, що загроза "відійти у вічність" нависає над досить багатьма банками. У них, як і у випадку з "уже покійними" Аркадою і Місто Банком, обсяг капіталу з коефіцієнтом ризику 50% і 100% суттєво перевищує обсяг капіталу з коефіцієнтом ризику 0%.

Ренкінг фінансової надійності банків України від YouControl на основі показників 3-го кварталу 2020 року відніс до  категорії "D" "Промінвестбанк", "Мегабанк", "Кліринговий Дім". До категорії "С" за індексом Bank FinScore потрапили 14 банків. Перше місце в категорії "А" (особливих сигналів не виявлено) із найкращим показником займає "ІНГ Банк Україна", друге — ОТП Банк, третє — СІТІБАНК, четверте — ПриватБанк, п’яте — Кредобанк.

Зазначимо, у листопаді 2020 року міжнародне рейтингове агентство S&P за рівнем ризиків віднесло банківський сектор України до 10-ї групи. Сюди входять країни з найбільшими ризиками для банківської системи.  Основними факторами, які, за даними S&P, визначають ризики банківського сектору України, є низька якість активів, особливо в державних банках; низькі показники добробуту населення в міжнародному контексті; низький рівень корпоративного управління та прозорості через тіньову економіку і широке поширення корупції. Разом з Україною у цій групі опинилися Білорусь, Туніс, Шрі-Ланка і Нігерія.

Показати ступінь надійності банків у 2021 році має проведення стрес-тестування НБУ. У 2020 році його не проводили у зв’язку з карантином.

Також у 2021 році НБУ має намір підвищити вимоги до банківського капіталу. Так, банки, що видають споживчі кредити, до кінця року мають збільшити капітал під ці кредити в 1,5 рази. Відсоток проблемних активів банки також мають скоротити.

"Непрацюючих кредитів залишилося 450 млрд гривень. Не сумніваюся, у 2021-му цей показник буде нижчим. Банки планують скоротити обсяги непрацюючих активів більш як на 400 млрд гривень до кінця 2022-го. Тож матимемо розчищені та неспотворені баланси, а також більшу інвестиційну привабливість наших банків", — зазначає Катерина Рожкова. За її словами, у 2021 році також вступає в силу регуляція, яка змусить банки очищати свої баланси від нерухомості.

За прогнозами Рожкової, у 2021 році буде продовжена консолідація ринку і кількість банків буде повільно зменшуватися. " У 2020 році не було реорганізацій та об’єднань між банками. Заявки на злиття НБУ отримував, хоча й не погодив. Не впевнена, що такі злиття стали б окрасою нашого сектору. Попит на об’єднання серед невеликих банків зберігається і спроби об’єднатися у 2021 році будуть. Проте у випадку з банками, "мінус" на "мінус" не дає "плюс". Ми б не хотіли, щоб два банки без бізнес моделі намагалися створити один, який також її не матиме", — зазначає вона.

Появи нових іноземних банків на ринку у 2021 році в НБУ не очікують.