Не треба шукати зачіпок

Причин того, що Верховна Рада не приводить до присяги суддів Конституційного Суду, багато. Але слід зазначити, що перш за все вони пов'язані з проведенням конституційної реформи. В принципі, Конституційний Суд може прийняти рішення про неконституційн

Багато говорять про те, що Конституційний Суд може використовуватися як політичний інструмент для зміни політичної ситуації. Звичайно, Конституційний Суд може на все впливати. Конституційний Суд — це політико-правовий орган, який офіційно може впливати на вирішення тих чи інших політико-правових питань в країні. Але в будь-якому разі Конституційний Суд, вирішуючи те чи інше питання, має виходити тільки з нашої Конституції. Якщо парламент має більш широку гаму засобів для вирішення питань, в тому числі і суто політичних, то Конституційний Суд обмежений правовими засобами, насамперед — конституційними. Отже вплив Конституційного Суду на вирішення тієї або іншої конкретної ситуації в українській політиці може бути, й він цілком може бути позитивним, але він має залишатися суто в рамках Конституції.

Дехто поширює думки про те, що судді Конституційного Суду не можуть зараз бути приведеними до присяги, адже минули граничні строки з часу їх висунення. Я вважаю, що зараз немає якихось значних суперечностей в тому, щоб ця процедура нарешті відбулося і суд почав діяти. Що ж до формалізму, то треба розуміти, що далеко не все повністю виписано в законодавстві. Є можливості зачепитися за якісь формальні моменти й збурювати навколо цього проблемні ситуації. Але справа не в цьому. Справа в тому, що всі політичні сили мають врешті-решт зрозуміти, що Конституційний Суд абсолютно потрібний для всіх цих сил і для держави в цілому для забезпечення нормального правопорядку, праворозуміння в державі. Це головне, а не те, що потрібно шукати якісь зачіпки й тим чи іншим чином бойкотувати діяльність Конституційного Суду. Ті аргументи, які дехто називає як причини можливої нелегітимності Конституційного Суду, не є якоюсь дійсною перешкодою для його функціонування.