НБУ курс:

USD

41,42

--0,06

EUR

44,83

+0,08

Готівковий курс:

USD

41,40

41,30

EUR

45,12

44,90

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Енергетичні стореджі: чому вони стають необхідними для бізнесу в Україні?

Стореджі для зберігання електроенергії — це не винятково українська тенденція, яка виникла як реакція на аварійні відключення електроенергії, це глобальна відповідь на потребу ефективнішого енерговикористання бізнесом. За прогнозами, у 2025 році глобальний ринок систем зберігання енергії зазнає значного зростання через зниження вартості батарей, більшу інтеграцію джерел відновлюваної енергії та підтримку урядів. 

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Якщо раніше зберігання енергії було популярним виключно у поєднання з генеруючими установками, такими як сонячні станції, то тепер стореджі все більше інтегруються в загальну енергосистему. Чому так відбувається, які переваги стореджів і кому це потрібно — давайте розбиратися далі.

Автономність, економія і ефективне використання електроенергії: які є стимули для встановлення стореджів?

Зберігання енергії в глобальному масштабі зростає завдяки чотирьом причинам. По-перше, це ефективне використання електроенергії. Електроенергія має свою ціну, і в різний період доби вона має абсолютно різну вартість, якщо ми її закуповуємо на ринку. Системи зберігання дозволяють перетворити ці коливання на перевагу.

Уявімо, у вас є своя додаткова генеруюча установка, скажімо, сонячна електростанція. Тоді пік генерації нею енергії припадає на денний час, коли сонце світить найяскравіше. Це часто збігається з моментами, коли електроенергія в мережі коштує дешевше через низький попит. У такому випадку є сенс зберігати електроенергію, яку ви виробляєте на підприємстві, а в цей момент закуповувати найдешевшу з мережі. Збережену енергію можна використовувати в ті години, коли ціни на неї найвищі. Це не тільки знижує витрати, але й покращує загальну енергетичну ефективність.

Друга перевага — це можливість зберігати свою дешеву електроенергію. Стореджі — це великі батареї, які підключені до мережі та накопичують енергію, коли вона у надлишку, і вивільняють, коли вона потрібна. Наприклад, якщо на вашому підприємстві є власні генеруючі установки, як от сонячна електростанція, яка в обідні години може виробляти більше електроенергії, ніж потрібно, то використання стореджів дозволяє зберігати цю енергію, а не віддавати її в мережу.

Якщо ви хочете продавати свою вироблену енергію в мережу — і така стратегія теж має право на існування — зауважте, що ви віддаєте її набагато дешевше, ніж купуєте. Тобто фінансова ефективність від продажу електроенергії значно менша, ніж зберігання її і використання своєї електроенергії як такої.

Третій важливий аспект — це зниження пікових навантажень. На виробництві час від часу виникають різкі скачки споживання електроенергії. Через те, що потужності підключення можуть бути недостатніми, скачки можуть становити проблему. У такому випадку стореджі допомагають вирівняти пікове споживання, тимчасово взявши на себе навантаження, а потім повертають систему до нормального режиму роботи, використовуючи мережеву енергію.

І четвертий елемент, особливо актуальний для України, — це забезпечення електроенергії в острівному режимі, коли зовнішні джерела енергії недоступні. Системи зберігання енергії дозволяють підприємству продовжувати працювати, використовуючи збережену енергію, забезпечуючи автономність в енергетичному постачанні.

Чому українські підприємства дедалі частіше обирають впровадження стореджів?

Ринок систем зберігання енергії в Україні є порівняно новим. Перша промислова батарея потужністю 1 МВт  була побудована у 2021 році на території Запорізької ТЕС у Енергодарі. Три роки потому ДТЕК інвестує в стореджі €140 млн і планує побудувати установки загальною потужністю 200 МВт.  

Хоча великих промислових систем зберігання електроенергії поки що налічується лише декілька десятків, запити на них ростуть експоненційно, що свідчить про швидке зростання ринку. У порівнянні з розвитком сонячної енергетики, розвиток систем зберігання енергії є набагато стрімкішим, оскільки чимало бізнесів вже знайомі з генеруючими системами і зацікавлені у додаткових можливостях оптимізації енергоспоживання.

Встановлення таких систем не тільки дає підприємствам можливість стати енергетично незалежними, але й забезпечує значну конкурентну перевагу, що власне і є ключовою причиною швидкого розвитку ринку стореджів у світі. В Україні, де енергетична незалежність є особливо актуальною, стореджі стають популярними не тільки через потенційну економію, а й як надійний спосіб забезпечення стабільності в роботі підприємства в умовах нестабільного енергопостачання.

Якою є окупність, підготовка і терміни реалізації стореджів?

Стореджі мають період окупності близько п'яти років. Крім того, вони фінансово вигідні для бізнесу, оскільки в Україні діють фінансові програми та пільги, що робить їх ще більш привабливими.

Та перш ніж встановлювати систему, потрібно правильно оцінити потребу в енергії. Сонячну електростанцію значно легше інтегрувати в бізнес, і при цьому майже не виникає помилок. Стореджі ж являють собою більш складне технічне рішення. Кожен проєкт унікальний, і визначити, скільки енергії вам знадобиться, можна лише спілкуючись як з виробниками, так й з інсталяторами. Це питання не тільки техніки, але й розуміння ваших бізнес-потреб.

Системи зберігання енергії мають тривалий час доставки — від двох до трьох місяців. Протягом цього часу зазвичай завершуються всі проєктні роботи. Коли обладнання нарешті прибуде, на його встановлення й налагодження потрібно ще два тижні.

Стореджі — крок до енергетичної незалежності вашого бізнесу

Чим дорожча стає електроенергія, тим більш якісно та ефективно ми вчимося працювати з власними енергетичними ресурсами, що ми вже бачимо в Україні. А враховуючи стрімке зростання глобального інтересу до стореджів, українським підприємствам важливо не втратити можливість бути серед лідерів і користуватися перевагами, які пропонують системи зберігання енергії.