Зеленський підписав закон про призначення пенсій жителям на окупованих територіях

пенсії, закон
Зеленський підписав закон, про призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території. Фото: ОП

Президент Володимир Зеленський 12 березня підписав Закон України № 2981-ІХ "Про внесення зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії".

Закон був ухвалений Верховною Радою 20 березня 2023 року,  повідомляється на сайті Глави держави.

В документі зазначається, що громадяни, які досягли пенсійного віку, або стали особами з інвалідністю, або втратили годувальника та проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії, зіткнулися з неможливістю призначення пенсії.

Жителі окупованих територій не можуть безпосередньо звернутися до органів Пенсійного фонду України або подати заяву та підтверджувальні документи через веб-портал електронних послуг ПФУ у зв’язку з відсутністю на окупованих територіях інтернету та українського мобільного зв’язку.

Ухвалений закон має врегулювати цю проблему, зокрема передбачивши, що в період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування пенсія призначається незалежно від дати звернення.

Відповідно до закону, пенсія призначатиметься: за віком – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку; у зв’язку з інвалідністю – з дня встановлення інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника – з дня, що настає за днем смерті годувальника; за вислугу років – з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше ніж 24 лютого 2022 року.

Норми Закону поширюються також на громадян, які проживали на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де велися бойові дії, та покинули їх.

У 2023 році вперше буде здійснено індексацію найнижчих пенсій. Раніше такі пенсії під індексацію не потрапляли і переглядались виключно разом з підвищенням прожиткового мінімуму (який зростає більш повільними темпами, ніж індексація). Включення таких виплат до периметру індексації дозволяє забезпечити зростання найменших пенсій.