НБУ курс:

USD

41,57

+0,13

EUR

45,35

+0,18

Готівковий курс:

USD

41,60

41,51

EUR

45,50

45,28

Голова медичного комітету Ради пропонує запровадити "цукровий" акциз на солодкі газовані напої

Голова медичного комітету Ради пропонує запровадити "цукровий" акциз на солодкі газовані напої

Голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький ("Слуга народу") ініціює запровадження в Україні акцизу на солодкі газовані напої. Про це він написав на своїх сторінках у соцмережах.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

"Перед Новим роком запропонував депутатам спільно з економічними експертами, дієтологами, педагогами, представниками батьківських організацій обговорити питання обмеження споживання солодких газованих напоїв. У багатьох країнах світу вже було введено так званий спеціальний податок "на цукор". Як результат, виробники знижують вміст цукру в напоях, а споживачі (особливо діти та підлітки) починають віддавати перевагу більш корисним продуктам", — зазначив нардеп.

За його словами, відгуки в соцмережах та коментарі у ЗМІ дали йому зрозуміти, що така ініціатива сприймається загалом досить позитивно.

"У суспільства є розуміння, що постійне вживання солодких газованих напоїв шкодить здоров'ю. І це дуже добре. У контексті обговорення ініціативи експерти порушують лише два питання. Перше – як планується витрачати зібрані кошти? Чи не станеться так, що під гаслами турботи про здоров'я людей влада запровадить ще один податок для наповнення бюджету?" – вказав Радуцький.

На думку депутата, левова частина "цукрового" акцизу має витрачатися на програми лікування та профілактики діабету (через збільшення фінансування Національної служби здоров'я), а також на здорове харчування школярів.

"Завдяки акцизу ми зможемо, наприклад, профінансувати постачання до шкіл фермерського молока. Сьогодні більшість сімей не в змозі купити цей продукт, адже крафтове молоко здебільшого навіть не потрапляє на полиці магазинів і супермаркетів. Замість справжнього молока нам пропонують "молочні напої" з дешевих інгредієнтів незрозумілого походження", — зазначив голова профільного парламентського комітету.

Другим питанням у цьому контексті, за його словами, є те, як організувати ефективний контроль за оплатою акцизу, оскільки сьогодні саме у сфері підакцизних товарів (тютюнові вироби, алкоголь, паливо) фіксується найбільше тіньових схем.

"Питання, вважаю, правильне і важливе. Для його обговорення ми обов'язково залучимо шановних колег з фінансового комітету ВРУ. Але технічна сторона запровадження акцизу – не привід зупинитися і нічого не робити. Якщо 65 країн світу змогли ввести податок на солодкі газовані напої та відчути позитивне ефект, невже ми з цим не впораємося?" – додав нардеп.

Зазначимо також, що з серпня минулого року в Україні було повернуто ставку ПДВ 20% при операціях з постачання та ввезення в Україну, зокрема, цукрових буряків та ряду іншої сировинної сільгосппродукції. Колишня знижена взимку ставка 14% встигла пропрацювати лише п'ять місяців.

Також нагадаємо, що 24 березня 2021 року Кабінет міністрів затвердив ініційовані ще позаминулого року норми та порядок організації харчування у навчальних закладах та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, згідно з якими цим закладам прямо забороняється замовляти та подавати/продавати, серед іншого, їжу із вмістом цукрів більше 10%, підсолоджувачів, підсилювачів смаку та аромату, консервантів; газовані напої, включаючи солодкі та енергетичні; а також непастеризовані соки та непастеризоване молоко.