New normal та метанавички 21 століття: як бізнесу стати сильнішим, а людям згуртованішим

Що таке метанавички (metaskills)? Це те, без чого не вижити в сучасному світі ні окремому фахівцю, ні компанії в цілому. Як їх розвивати та застосовувати в ситуації мінливості навколишнього світу?

Побудуйте ефективну HR-стратегію вашого бізнесу HR Wisdom Summit від Delo.ua та Ekonomika+
17 липня HR-лідери OLX Робота, Shell, ArcelorMittal та ще понад 30 великих компаній поділяться найкращими практиками адаптації ветеранів у робоче середовище, підтримання ментального здоров’я команди, наймання в умовах кадрового голоду та використання інновацій в HR
Забронювати участь

Про водія, що спричинило ДТП, можуть сказати: "Не впорався з керуванням". Сам же винуватець знайде масу своїх виправдань: дорога погана, видимість погана, машина стара і так далі… А може, він просто не зумів підлаштуватися під ситуацію на трасі, що змінилася?

Світ після коронакризових обмежень виразно демонструє: виживають не найсильніші і навіть не найрозумніші, а ті, хто зумів вчасно перебудуватися та адаптуватися до змін "дороги". Так, тепер це нова стратегія та нова філософія — вміти жити в невизначеності, любити себе в ній, любити у ній свою справу.

"Нова нормальність", яка вже взяла гору

Дослідження, проведене в 2021 році компанією Deloitte , показує, що майже половина молодих людей віком від 20 до 35 років відчувають стрес більшу частину часу або навіть постійно.

Серед стрес-факторів називають переважно емоційне вигоряння і напруженість робочої обстановки, пов'язані з вимушеним переходом на віддалений формат роботи. Не всі змогли оперативно пристосуватися до нової організації праці та нових методів комунікації з колегами.

New normal перемогла: світова економіка втрачає щорічно близько $1 трильйона ( статистика ВООЗ ) через депресії, вигоряння та втрату продуктивності як наслідок. Просвіту не передбачається, якщо не почати жити та діяти "по-іншому".

"По-іншому" означає, що одних тільки "hard skills" та "soft skills", які раніше давали працівникові та компанії в цілому "зелену вулицю" на шляху до успіху, мало. Бізнес опинився на роздоріжжі: потрібні метанавички - "навички навичок", щоб впевнено почуватися учасником дорожнього руху та успішно розвиватися на шляху до наміченої мети.

Що таке metaskills, як їх розвивати та застосовувати

Американський психотерапевт Емі Мінделл узвичаїла поняття metaskills ще в 2016 році, коли про пандемію і мови не було, але маховик мінливості навколишнього світу вже почав розкручуватися. Психологи шукали інструменти для адекватного реагування виклики реальності.

Metaskills це те, що допоможе взяти паузу в нескінченній гонці і відволіктися на себе і свій стан і почуття. Це емоційна адаптивність і гнучкість, здатність до саморефлексії, вміння вчасно відчути себе, щоб не вигоріти і залишатися в ресурсі.

Метанавички - це те, без чого не вижити в сучасному світі ні окремому фахівцю, ні компанії загалом. Це компетенції, завдяки яким лідери компаній ефективно реагують на крихкість та мінливість ситуації, ведуть за собою колективи та приносять крутий результат.

Поки що немає єдиної наукової теорії у тому, як визначати як і класифікувати метанавыки 21 століття. Єдине, що вже зрозуміло — розвивати метакомпетенції корисно всім і починати ніколи не пізно.

Українські компанії дедалі частіше практикують запровадження програм mental health та well-being. Результати таких ініціатив вже відчутні у плані підвищення згуртованості та залучення колективу до бізнес-процесів. Залишилося трішечки "докрутити і натиснути", щоб працювати без стресів і вигорянь, без тривожності та депресій вийти на новий рівень ефективності, але завжди в оптимальному ресурсному стані.

Психологи зійшлися на думці, що ця п'ятірка "нових навичок" - мінімум, який допоможе подолати виклики нової реальності.

1. Ментальна та емоційна адаптивність

По суті, це здатність "не зациклюватися" і швидко реагувати на мінливість ситуації.

Що допоможе розвинути цю межу? По-перше, перестаньте копатися в минулому, почніть думати в стилі "а якщо..." і сміливо моделюйте можливі варіанти майбутнього - від найгіршого до найкращого результату, і тільки тоді робіть висновки.

Ще один прийом - спробувати "розучитися", при цьому постійно розширюючи світогляд. Що більше знань, то більше варіантів можна змоделювати. А якщо "відкинути досвід" і перейти в стан новачка, можна побачити абсолютно несподівані рішення, здавалося б, "не вирішуваної" проблеми.

2.   Усвідомленість думок та дій

І це не про філософію. Бути усвідомленим - значить, жити не "на автоматі", а розуміти свої почуття та емоції , усвідомлювати бажання та діяти відповідно до своїх сильних та слабких сторін.

У кожного з нас у характері є слабка та сильна ланка. Усвідомлена людина здатна розмежувати свої слабкості, щоб потім цілеспрямовано перетворити їх на силу. Можна практикувати медитації для настроювання на момент "тут і зараз". А можна піти простіше. Частіше запитуйте себе: "Що я зараз роблю? Навіщо?", "Що я відчуваю в тілі?", "Що я зараз відчуваю? Що зі мною?" і намагайтеся дати зрозумілу відповідь.

Прості практики усвідомленості знімають стрес і покращують мікроклімат у колективі, згуртовують команду та підвищують залученість співробітників до бізнес-процесів. Це підтверджує вивчення авторитетного видання Frontiers in Psychology.

3. Критичне мислення

Чи не скептицизм, а саме тип мислення, в основі якого адаптивність та усвідомленість. Ви точно вмієте "вираховувати" упередження та маніпуляції, а потім знаходити логічні помилки? Тоді вдосконалювати критичне мислення – правильний вибір.

Як це зробити: відстежувати власні установки (як позитивні, так і негативні), логічно аналізувати та знаходити хибні програми дій. Важливо навчитися відрізняти "своє" від нав'язаного суспільством.

4. Відповідальність та проактивність

Це навичка, з якою на зміну життєвому кредо "Так сталося..." приходить твердження: "Я так вирішив...". Не звинувачувати долю, обставини, "погану дорогу" та "стару машину", а брати відповідальність на себе у будь-якому випадку. Не чекати, що "все минеться", а йти до мети, нехай навіть маленькими кроками.

Вам здається це складно? Для початку навчитеся розмежовувати зони свого впливу, що залежить від вас, а що ні. Запитуйте фідбек колег та начальства – так коріння проблеми буде виявлено швидше. І головне, викиньте з лексикону фрази типу "Так сталося...", "Обставини так склалися, що..." і т.п.

5. Щирість та командна робота

Напевно, це має бути пункт №1 через те, що більшість співробітників компаній працюють поза офісами. Бізнес-результат вже неможливо досягти силами окремих професіоналів. Тільки синергія команди спеціалістів різного профілю може стати основою успіху.

На чому тримається "командний дух"? На щирості колег, на їхньому вмінні спілкуватися, не переходячи в конфлікти та міжусобиці. Персональний рівень – це вміння приймати "іншу думку", вміння демонструвати себе реального, а не бажаного, але без хайпа та зневаги .

Щоб досягти крутих командних результатів, потрібно, по-перше, створити комфортні умови для продуктивної роботи (облаштування робочого місця та організація робочого графіка), а по-друге, налагодити процеси віддаленої взаємодії - від робітників і "колоробочих" чатів до онлайн-заходів всього колективу (вебінари, тімбілдінги, майстер-класи, ігри).

За часів, коли адаптивність і гнучкість у прийнятті рішень стають головною стратегією розвитку, без опрацьованих метанавичок практично неможливо повністю реалізувати свої hard skills, тобто професійну майстерність.

Великий бізнес зрозумів, що успіх створюють щасливі, впевнені в собі люди. Напевно, суворі умови пандемії стали певним каталізатором подій — на новий рівень піднімаються лідери та їхні команди, які зуміли розвинути метанавички та отримати користь навіть із карантинних обмежень.