Энергетика 04 сентября 2020 в 13:59

На Чернігівщині очікують від парламенту дієвого механізму ліквідації неплатежів за газ

Проект №3800-1 системно підходить до питання вирішення боргів у галузі і передбачає списання взаємної заборгованості між суб'єктами ринку природного газу

Фото: "Нафтогаз" Фото: "Нафтогаз"
Фото: "Нафтогаз"

Через критичний стан теплової інфраструктури представники місцевої влади та ТКЕ Чернігівщини пропонують центральним органам влади прискорити розгляд реальних кроків до економічного оздоровлення газового ринку, що запропоновані у законопроекту №3800-1. Лист із такою пропозицією підписали представники обласної держаної адміністрації, міст області та комунальних теплових підприємств.

В Чернігівській області борги теплопостачальних підприємств за газ складають 573 млн грн. А загальні неплатежі за цей енергоносій всіх категорій споживачів області вже сягнули 2,2 млрд грн.

Подпишитесь на канал DELO.UA

В регіоні три ТКЕ, які забезпечують населення теплом та гарячою водою — у містах обласного значення Ніжині та Прилуках, та обласне теплопостачальне підприємство з районними дільницями. І всі три — в системних боргах.

"Протягом останніх шести років спостерігається тенденція тотального знищення теплопостачальної галузі. Насамперед державою не врегульовано питання діяльності теплоенергетики в умовах штучної збитковості, що виникла в результаті прийняття в попередні роки державними органами різних незбалансованих, деструктивних рішень", — сказав голова правління "Облтеплокомуненерго" Віктор Геращенко.

ОТКЕ потрібно забезпечити теплом 61 тисячу споживачів. Подати його в 40 лікарень, 64 школи і 47 дитсадків, до майже тисячі багатоповерхівок.

"З кожним роком поглиблюються системні проблеми галузі та збільшуються ризики виникнення техногенних аварій, що може призвести до зривів опалювальних сезонів та неспроможності виконання підприємствами функцій з життєзабезпечення міст і цілих регіонів", — каже Віктор Геращенко.

У підприємства, яке він очолює, 433,5 млн грн за газ, використаний для виробництва тепла, та 31,5 мільйони за сплату штрафів "Нафтогазу". Ще 4 мільйони — за розподіл природного газу. Тобто загалом — майже півмільярда боргів.

"Такі борги накопичувалися роками через неврегульованість всього ланцюжка взаємовідносин на газовому ринку", — заступник міського голови Прилук Олександр Сивенко пояснює, звідки у тепловиків взялась така колосальна заборгованість.

У КП "Прилукитепловодопостачання" нині — близько 40 мільйонів гривень. Одна з її причин — невідповідність тарифів собівартості виробництва тепла. Механізму ліквідації таких боргів наразі не існує — зробити це, приміром, за допомогою примусових стягнень з неплатників через суд неможливо, адже ці борги мають інший характер.

У "НіжинТеплоМережі" заборгованість перед НАК "Нафтогаз України" — 54 мільйони гривень, також товариство має виплатити 26,4 мільйони штрафів і неустойок. Таких виплат тариф теж не передбачає, і гасити ці борги нічим, пояснює директорка "НіжинТеплоМережі" Любов Ісаєнко.

Населення не має бути заручником боргової кризи в теплопостачальній галузі. У людей має бути гаряча вода та тепло, каже в.о. директора Департаменту енергоефективності, транспорту, зв‎'язку та житлово-комунального господарства облдержадміністрації Геннадій Луценко. Навіть доклавши всіх зусиль для вчасного початку опалювального сезону, проблема цілої галузі сама собою не вирішиться. Нині єдиний вихід — позбутися її, "обнулити" заборгованість і почати роботу з чистої сторінки.

Тому керівники теплопостачальних підприємств Чернігівщини, представники місцевої влади та облдержадміністрації підписали спільний лист до прем‎'єр-міністра, голови Верховної Ради, народних депутатів та членів Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг з проханням якнайшвидше провести обговорення законопроекту №3800-1 та прискорити його винесення на голосування.

Свою позицію в листі аргументують тим, що законопроект №3800-1 "Про внесення змін до закону "Про ринок природного газу" та інших законів щодо забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" системно та всебічно підходить до питання вирішення боргів у галузі і передбачає списання взаємної заборгованості між суб'єктами ринку природного газу.

І разом з тим не потребує коштів з держбюджету. Він дозволить стабілізувати галузь, якщо депутати його розглянуть та приймуть. Також, наголошують, потрібно врегулювати ті питання, через які накопичились нинішні системні борги — аби уникнути подібних криз у майбутньому.

Загрузка...
Новое видео
Как запитчить инвестора? Василий Хмельницкий на U Tomorrow Summit. Аллея стартапов и инвестиции
Загрузка...