62% українців за проведення виборів тільки після війни, скільки б не довелося чекати - опитування

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

62% українців вважають, що проводити в України вибори слід тільки після війни, скільки б цього не довелося чекати. Про це свідчать результати опитування соціологічної групи "Рейтинг" на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту (IRI).

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

У разі продовження війни все рівно вважають необхіднім провести вибори в березні 2024 року 22% опитаних, восени 2024 року - 6%, в березні 2025 року - 3%. Решта 6% дати відповідь не змогли.

Натомість на запитання про те, "які з виборів слід провести навіть незважаючи на воєнний стан", лише 19% респондентів відповіли "жодних". Натомість 39% обрали парламентські, 20% - президентські, 15% - місцеві, а ще 8% не змогли дати відповідь. Варіанту з більше ніж одними виборами в цьому випадку не було.

Слід зазначити, що проведення виборів під час дії воєнного стану наразі є законодавчо неможливим, оскільки Виборчий кодекс передбачає, що виборчий процес як загальнодержавних, так місцевих виборів на цей час припиняється.

Суттєвої різниці у відповідях на запитання в залежності від макрорегіону немає, втім, за можливості провести вибори лише одного виду виборів президентських хочуть мешканці сходу України (23%), а найменше - мешканці центру (18%).

Схожа картина і в іншому питанні: найбільша частка тих, хто вважає необхідними вибори до кінця війни, зафіксована на сході (зокрема, березень 2024 року там назвали 26%), а найменша - в центрі (там березень 2024 року назвали 19%).

В свою чергу, 41% опитаних заявили, що для них дуже важливо, щоб участь у виборах взяли українці, котрі сьогодні перебувають за кордоном. Ще для 29% це скоріше важливо, ніж навпаки, для 11% скоріше неважливо, а для 17% не важливо зовсім.

58% однозначно згодні з тим, що внутрішньо переміщені особи мають громадянський обов’язок проголосувати на виборах до Верховної Ради незалежно від їхніх планів повернутися на свої попередні місця проживання у майбутньому. Ще 29% з цим скоріше погоджуються, 5% - скоріше не погоджуються, 4% - однозначно не погоджуються. Під ВПО тут маються на увазі люди, що виїхали зі своєї області.

Загалом участь ВПО у виборах дуже важлива для половини респондентів, скоріше важлива для 37%, скоріше не важлива для 6%, а зовсім не важлива - для інших 6%. При цьому про велику важливість цього фактору заявили 63% мешканців сходу України та лише 45% мешканців центру.

Опитування проводилося з 9 по 12 вересня серед 2 тисяч респондентів по всій Україні, крім окупованих територій Криму й Донбасу. Метод дослідження - телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95 не перевищує 2,2%.

Нагадаємо при цьому, що згідно результатів опитування соціологічної служби Центру Разумкова від 21-27 вересня, негативно ставляться до ідеї проведення загальнонаціональних виборів в Україні у 2024 році (якщо до цього не завершиться війна з Росією) 63,8% українців.

Джерело фото: ua.depositphotos.com