Більшість українців пророкує конфлікти між "поверненцями" та "залишенцями" після війни - опитування

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

52% українців вважають, що після завершення російського широкомасштабного вторгнення в Україну та повернення до неї людей, що виїхали, дуже ймовірним чи скоріше ймовірним є виникнення проблем у стосунках останніх з тими громадянами, хто під час війни залишався в Україні. Втім, ще 36% вважають навпаки. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

В свою чергу, 49% респондентів вважають ймовірним те, що влада може ухвалити закони, які не є сприятливими для осіб, які не були в країні під час війни. Не вірять у це 34%.

36% опитаних взагалі вважають, що громадськість сприйматиме "поверненців" як зрадників, натомість малоймовірним це називають 52%. Втім, при формулюванні сценарію, за якого "громадськість нормально прийме людей, які повертаються до звичного життя", у нього не вірять лише 22% учасників дослідження, а погоджуються аж 66%.

Щодо варіанту, коли громадськість не буде сприймати їх як зрадників, але може почати мати відмінне ставлення до різних категорій громадян, 54% назвали такий сценарій високо ймовірним, а лише 33% - малоймовірним.

Респондентів також опитали про те, чи планують вони переїзд в інше місце, і 90% відповіли, що не планують. До місця, де жили, мають намір повернутися 3% опитаних, переїхати в інший населений пункт України - 1%, закордон - 2%, ще самі не знають куди - теж 2% (зокрема 12% на сході України). Не змогли дати відповідь решта 2%.

Опитування було проведено 4-20 вересня методом особистих інтерв'ю 2005 респондентів на підконтрольній Україні території. Похибка вибірки за звичайних обставин з довірчою імовірністю 95% і з врахуванням дизайн-ефекту 1,5 не перевищувала 3,3%. Втім, під час війни, як відомо, до цього додаються певні відхилення.

Нагадаємо, що побоювання щодо негативного ставлення до українців після повершення з-за кордону з боку самої держави підкріплюються і відповідними законодавчими планами чи реальними ініціативами від представників правлячої партії "Слуга народу".

Так, нещодавно представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський планував зареєструвати законопроєкт, відповідно до якого ті, хто залишив територію України й не повернувся під час воєнного стану, могли б отримати кримінальне покарання. Втім, після резонансу у ЗМІ він заявив, що від ідеї відмовився.

Зазначимо також, що інший представник СН Георгій Мазурашу, відомий тим, що "спеціалізується" на періодичному внесенні в парламент "екзотичних", спірних та скандальних ініціатив, у вересні запропонував запровадити оплату громадянами, що залишили країну без дозволу під час війни, в розмірі 10 прожиткових мінімумів за кожен місяць перебування закордоном. Цей законопроект наразі не розглядався.

Джерело фото: ua.depositphotos.com